Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariusze czasu nie liczą

Niedziela kielecka 1/2017, str. 1, 6

[ TEMATY ]

wolontariat

W.D.

Laureaci i wyróżnieni podczas tegorocznej edycji Laur Wolontariatu

Laureaci i wyróżnieni podczas tegorocznej edycji Laur Wolontariatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łączy ich pasja pomagania. Wspierają dzieci w edukacji, pomagają starszym, organizują kwesty, zbierają żywność dla ubogich, odwiedzają seniorów, dbają o pamięć historyczną. Poświęcają wiele czasu dla innych, ale wolontariusze czasu nie liczą. Mieli swoje święto 5 grudnia. Najaktywniejsi w regionie zostali odznaczeni specjalną statuetką Laur Wolontariatu podczas uroczystej Gali w Zespole Szkół Muzycznych. Laureatami zostali: Aleksandra Magala – studentka pierwszego roku administracji na UJK, kształcąca się także w kierunku terapii zajęciowej, działająca w wolontariacie stałym oraz akcyjnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Fundacji „Dr Clown”.

Drugi Laur powędrował do Szkolnego Koła Caritas w Krajnie, które na co dzień wspiera swoimi działaniami osoby chore, cierpiące, dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 w Kielcach, Dom Matek z Małoletnimi Dziećmi, WTZ, Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Matki Kolumby Białeckej w Kielcach, uczestniczy w akcjach Gminy Górno i Caritas. Pomaga najmłodszym chorym pacjentom podopiecznym różnych fundacji. Trzecim laureatem został Bartłomiej Wróblewski – student pierwszego roku pedagogiki na UJK, pracujący z podopiecznymi Oratorium Świętokrzyskiego. Bartek jest misjonarzem świeckim, który przebywał w Sudanie Południowym, gdzie prowadził zajęcia dla chłopców ulicy. Pracował również nad przygotowaniem ŚDM. Obecnie swoim doświadczeniem dzieli się z młodzieżą w szkołach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznano także tytuł „Animator wolontariatu”. Otrzymali go Andrzej Kołbiałka – nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, kierujący Szkolnym Kołem Caritas, które liczy osiemdziesiąt osób. Razem z uczniami współpracuje ze Stowarzyszeniem Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Bierze udział w różnego rodzaju kwestach, zbiórkach dla potrzebujących etc. Laureatką została również Zofia Jarzyna – wicedyrektor w Zespole Szkół ZDZ w Kielcach. Koordynuje działania Szkolnego Koła Caritas, włącza się w akcje „Pola Nadziei” i Szlachetna Paczka, organizuje zajęcia profilaktyczne dla młodzieży.

Reklama

Doceniono również nowatorskie podejście do wolontariatu i aktywności społecznej. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znalazły się Marta Kruszczak, Marta Jarosińska, Szkolny Klub Wolontariatu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu. Za „Miejsce przyjazne wolontariuszom” uznano Szkołę Podstawową nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie i Przedszkole Samorządowe nr 19 „Świętokrzyskie Skrzaty”.

Do wyróżnienia zgłoszono dwadzieścia dziewięć podmiotów i osób. Wśród nich była pani Maria Spława-Neyman – pasjonatka historii diecezji kieleckiej, zaangażowana w prace Archiwum Diecezjalnego, utrwalanie i przekazywanie pamięci historycznej.

Diecezjalne Centrum Wolontariatu działające od 2007 r. ma w swoich szeregach wielu zaangażowanych wolontariuszy. Wiele akcji charytatywnych, kampanii, kwest, zbiórek koordynowanych przez Caritas opiera się na pracy wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas. – Z każdym rokiem pojawiają się nowe obszary zaangażowania. Ten rok dla wolontariatu był wyjątkowy, ponieważ przebiegał pod kątem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, stąd działania wolontariuszy skierowane były na konkretnego człowieka, bezrobotnego, samotnego, chorego – tłumaczył prezes Damian Zegadło. Był to również rok ŚDM w Krakowie, w czasie których wolontariusze wykonali gigantyczną pracę. DCW odpowiadając na potrzeby pojawiające się w życiu diecezji, przygotowuje wolontariuszy do pracy indywidualnej, w placówkach i instytucjach – tłumaczy prezes DCW.

Maciej Ziernik, prezes Świętokrzyskiego Centrum Wolontariatu podkreślał, że ŚCW realizował w minionym roku szereg projektów z udziałem młodych, m.in. wolontariat przy Policji, „Starszy brat, starsza siostra”, którego celem jest wspieranie dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych, czy „Synergia” młodych liderów.

Wyróżnionym i nagrodzonym wolontariuszom gratulowali obecni na Gali: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik, parlamentarzyści Krzysztof Słoń i Artur Gierada, Renata Rabczyńska – świętokrzyski wicekurator oświaty. Wśród patronów medialnych Gali była „Niedziela Kielecka”.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa przygoda

Niedziela podlaska 2/2013, str. 7

[ TEMATY ]

misje

wolontariat

Archiwum Dawida Lipińskiego

JADWIGA OSTROMECKA: - Jak to się stało, że młody chłopak znalazł się na placówce misyjnej w tak dalekim i egzotycznym kraju?

CZYTAJ DALEJ

„Jesteś nadzieją” - częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny dotarł na Jasną Górę

2024-05-26 18:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

marsz dla życia i rodziny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze zakończył się częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny, zorganizowany w tym roku pod hasłem „Jesteś nadzieją”. Tradycyjnie ubrani na biało jego uczestnicy przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnogórskie, gdzie pod figurą Maryi Niepokalanej został złożony hołd z kwiatów.

- Przejście ulicami Częstochowy, to okazja do promocji życia i rodziny wśród młodzieży, a także dorosłych. Maszerujemy po to, by świętować, cieszyć się i pokazywać radość z naszych rodzin i każdego życia. Nawet, jeśli niektóre rodziny doświadczone są kryzysami, chorobami, to życie zawsze jest na pierwszym planie. Tym się chcemy radować, tym się chcemy dzielić - powiedział Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji „Ku pełni życia”.

CZYTAJ DALEJ

Makulatura na misje

2024-05-26 20:58

Maria Ślusarz

    Dzięki ludziom dobrej woli i o otwartym sercu w Centrum Dziecka w Yaounde w Kamerunie powstaną następne sale przedszkolne dla dzieci pozbawionych opieki!

    W sobotę 18 maja przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni odbyła się druga w tym roku zbiórka makulatury na misje. Zainteresowanie akcją było duże. Zebraliśmy 12 330 kg zużytego papieru i tektury. Cztery osoby przekazały ofiary pieniężne. Tak, więc na wyposażenie następnych sal przedszkolnych przekazaliśmy 5 334,00 zł!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję