Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

18 lutego. Codziennie w legnickiej Międzyparafialnej Stołówce Charytatywnej prowadzonej przez ks. Jana Mateusza Gacka ciepły posiłek otrzymuje kilkaset osób. Korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy Zakaczawia - jednej z najbiedniejszych dzielnic Legnicy. Tym ludziom trudno sobie wyobrazić, by stołówka przestała istnieć. Okazuje się bowiem, że budynek, w którym mieści się stołówka, ma być wyburzony po to, by poszerzyć zbyt wąską drogę w tym rejonie miasta. Jednak - jak mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski - nie ma powodów do obaw. Gdyby zaistniała konieczność rozbiórki, na pewno znajdzie się inny lokal na stołówkę.

20 lutego. Wspólnota Szkół imienia Jana Pawła II powstała w diecezji legnickiej. Należy do niej 9 placówek, m.in. z Legnicy, Lwówka Śląskiego, Zgorzelca i Gryfowa. Jej głównym zadaniem jest promocja nauczania Ojca Świętego wśród dzieci i młodzieży. Jak mówi biskup legnicki Tadeusz Rybak, coraz więcej szkół, które nie mają swoich patronów, chce przyjąć imię Jana Pawła II. Kolejną szkołą, która chce przyjąć imię naszego wielkiego Rodaka jest m.in. gimnazjum z Chojnowa.

21 lutego. Światowej sławy zespół SPIRITUALS SINGERS BAND przybył na koncert do Legnicy. Okazją do wystąpienia jest trwający Rok Miłosierdzia, jak również 25. rocznica pontyfikatu Papieża Polaka. Jak mówi organizator Adam Kordski, podczas koncertu zostały zaprezentowane m.in. pieśni gospel. Koncert odbył się w sobotę, 22 lutego o 18.30 w katedrze legnickiej.

22 lutego. Wielki bal zorganizowali kresowiacy i lwowiacy. W klasztorze św. Jana w Legnicy o godz. 19.30 zabawę rozpoczął wspólny taniec - mówi Wojciech Szydłowski, organizator balu karnawałowego. Klasztorna sala została zamieniona w Park Stryjski, który znajduje się we Lwowie, a z rzutnika były wyświetlane zabytki tego miasta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję