Reklama

Wierzę w trzeźwe życie

Wiara. Czym jest? Każdy z nas zastanawia się nad tym nieustannie. Czy aby wierzyć, wystarczy tylko wyznać swoją, wynikającą z chrztu św., przynależność do Chrystusa? Czy może to jednak coś więcej? Czyż wiara jest nie tylko samą deklaracją, ale i sposobem życia? Czy wiara jest nam dana raz na zawsze? Czyż nie otrzymaliśmy zadania nieustannego pomnażania wiary? Bezcennym darem dla ludzi uzależnionych od alkoholu jest łaska wiary. Wiara bowiem ukazuje Chrystusa - Dobrego Pasterza, który szuka, także zniewolonego przez alkohol, człowieka. Chrystus jest w stanie dać łaskę duchowej wolności każdej uzależnionej osobie. Dlatego tytuł artykułu jest echem wielu wypowiedzi, które można usłyszeć na spotkaniach grup Anonimowych
Alkoholików i w Klubach Abstynenta. Jedno z takich spotkań odbyło się 9 listopada ub. r. w Policach. Było to spotkanie bardzo uroczyste, gdyż upamiętniało 3. rocznicę poświęcenia obecnego lokalu Klubu. Spotkanie trwało bardzo długo. Rozpoczęło się o godz. 17.00 Mszą św. sprawowaną w parafialnym kościele pw. św. Kazimierza. Na Eucharystię oprócz policzan, przybyli goście z terenu województwa oraz władze gminy. Rocznicowa uroczystość była później kontynuowana w SP nr 8. Dzielono się świadectwami zdobywania i utrzymywania trzeźwości. Rozważano także o przyszłości, jak dalej prowadzić ten trudny rodzaj pracy na polickiej niwie. Refleksje te okazały się bardzo owocne. Już wkrótce bowiem zorganizowano dla dzieci spotkanie z okazji św. Mikołaja, a przed samymi świętami połamano się podczas wspólnej wieczerzy opłatkiem. Spotkanie zakończyło się bardzo radośnie. Wiara, która rodzi także radość, pozwoliła wszystkim zgromadzonym bawić się na abstynenckiej zabawie niemalże do samego rana.
Od 2 do 8 marca trwał Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tegoroczny, już XXXVI Tydzień Modlitw, obchodzony jest pod hasłem Kocham Jezusa - jestem apostołem trzeźwości. Ten modlitewny tydzień jest w naszej ojczyźnie jedną z najstarszych kościelnych inicjatyw, które nie tylko zmierzają do przypomnienia o tym społecznym problemie, ale mobilizują ludzi dobrej woli, aby wszelkimi możliwymi środkami przeciwdziałali alkoholowej patologii. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zawsze tak wyznaczany, aby w jego czasie przypadł Popielec. Każdy dzień Tygodnia ma swoją szczegółową intencję modlitewną. Tygodnie modlitw o trzeźwość narodu wyznaczają rok pracy trzeźwościowej. Kończy się etap dotychczasowych wysiłków zmierzających do otrzeźwienia społeczeństwa, a wspólna modlitwa mobilizuje do podjęcia kolejnych działań. Na pewno najwięcej inicjatyw trzeźwościowych i abstynenckich podejmuje się w sierpniu. Najbardziej znane są organizowane w tym miesiącu festyny trzeźwościowe. W poszczególnych sobotach lub innych wolnych dniach sierpnia różne miasta (a nawet dzielnice Szczecina) organizują takie festyny. Rozpoczynają się one od Mszy św., a przybywają na nie całe rodziny. Każdy uczestnik znajdzie dla siebie jakąś zabawę lub grę sportową. Nieodłącznymi elementami takich spotkań są loterie fantowe (dzięki sponsorom każdy los wygrywa!) oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Coraz częściej zdarza się, że w kilku miastach naraz odbywają się festyny. Z roku na rok zwiększa się liczba ludzi, którzy pragną bawić się na trzeźwo i bez hałaśliwej muzyki.
Nie można zapomnieć też o wspólnych spotkaniach opłatkowych. Takie wigilijne wieczory niosą w sobie niewypowiedziane uczucia. Wspomnienia świąt, które były przeżywane po pijanemu, a z drugiej strony późniejszych, kiedy to wiara całej rodziny pozwalała wspólnie pójść na Pasterkę i odczuć ciepło chrześcijańskiego świętowania. Członkowie grup samopomocowych (AA, Al-Anon, Al-Aten) na swoich spotkaniach dzielą się opłatkiem, a oprócz tego łączą się w większe grupy, by wspólnie składać sobie życzenia i śpiewać kolędy.
Niemal już od 10 lat organizowane są Szczecińskie Rekolekcje Trzeźwościowe. Odbywają się one dwa razy do roku. Przygotowują do przeżycia świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Ostatnie - adwentowe rekolekcje rozwijały temat wiary w działanie Łaski Bożej. Gościem rekolekcji był o. Dariusz Kwiatkowski MIC, który w Licheniu kieruje Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Najbardziej cieszyła obecność tych, którzy po raz pierwszy w Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie, rozważając treści nauk i przystępując do sakramentów św., umacniali fundamenty swojej trzeźwości. Na rekolekcje po raz kolejny przyjechały osoby ze schronisk dla bezdomnych. Najbliższe, jubileuszowe 20. rekolekcje odbędą się od 28 do 30 marca br.
Jest zatem za co Panu Bogu dziękować. Dlatego modlitwy najbliższego Tygodnia nie będą tylko błagalne, ale i dziękczynne. Będziemy dziękowali za to dobro, które już udało się nam uczynić. Będziemy prosili, by najbliższe zamierzenia wydały plon stokrotny. A w najbliższym czasie w wielu parafiach odbędą się wielkopostne Drogi Krzyżowe. Przygotowują i poprowadzą je trzeźwi alkoholicy. W Sanktuarium Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na osiedlu Słonecznym taka Droga Krzyżowa odbędzie się 21 marca. Po niej wszyscy chętni będą mogli spotkać się w Domu Pielgrzyma. Zapraszamy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję