Reklama

Niedziela Sandomierska

Jakie imię wybraliście?

W niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego przypada święto Chrztu Pańskiego. Jest to jednocześnie niedziela zamykająca okres świętowania Bożego Narodzenia. Dziś każdy z nas powinien wyrazić Bogu wdzięczność za możliwość przynależenia do Rodziny Bożej.

Wdzięczni za chrzest

Chrzest św., jak możemy wyczytać w katechizmie, jest sakramentem, w którym przez polanie wodą i wymówienie słów sakramentalnych człowiek otrzymuje odpuszczenie grzechu pierworodnego, staje się dzieckiem Bożym i otrzymuje życie wieczne. Chrzest jest jednym z siedmiu sakramentów, jest znakiem widzialnym ustanowionym przez Jezusa, dającym nam łaskę Bożą. Dokonuje się go w wierze wyznawanej przez rodziców oraz chrzestnych.

Chrzest rozpoczyna naszą „przygodę” z Bogiem we wspólnocie Kościoła. Wtedy też ze wsparciem dla rodziców małych katechumenów idą rodzice chrzestni. Ich wybór nie może być przypadkowy. Mają oni wspomagać rodziców lub opiekunów prawnych w katolickim wychowaniu dziecka. Jak możemy wyczytać w katechizmie: „powinni być głęboko wierzący, a także zdolni i gotowi służyć pomocą nowo ochrzczonemu, zarówno dziecku, jak dorosłemu, na drodze życia chrześcijańskiego”. Kwestię tę reguluje również Kodeks prawa kanonicznego: „Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto (…) posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania; ukończył szesnaście lat, (...) jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą (...)”. Rola rodziców chrzestnych nigdy nie polega na zastępowaniu i wyręczaniu rodziców naturalnych.

Reklama

Wybór imienia

Duży dylemat czy oczywista sprawa? Imię dla dziecka to przypadek, moda czy świadomy wybór? Różnie można do tego podejść. Postanowiłem więc zapytać. – Nasza rodzina jest dużą rodziną i wybór imion dla kolejnych dzieci na początku nie był trudny, jednak z czasem, kiedy pojawiały się kolejne pociechy, już nie było tak łatwo – mówi Aneta Krempa. Imiona, które wybierali rodzice, miały być proste i łatwe do zapamiętania dla innych. – Staraliśmy się wybierać też imiona świętych – tłumaczy p. Aneta, a jej mama, p. Zofia, dodaje: – Nie zawsze to wychodziło, ale kiedy rozmawiamy z dziećmi, są one zadowolone ze swoich imion. Większość z nich ma też drugie imię, co też było wyzwaniem. Te drugie imiona są albo dlatego, że ktoś z rodziny już wcześniej takie nosił, albo dlatego, że pierwsze imię, jakie padło, staje się właśnie tym drugim.

Z kolei Ludmiła Czech tak mówi o swoich motywacjach: – Monika ma imię po mojej mamie, ta nie żyła już, kiedy mała się urodziła; otrzymała je na pamiątkę po niej. Reszcie dzieci staraliśmy się dać imiona mało spotykane, wyjątkowe, bo i czuliśmy, że dla nas są one wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Moja mama też mi i mojemu rodzeństwu dała niespotykane imiona: Elwira, Marlena, Bernadetta, Ludmiła, Patrycja, Natalia, Fryderyk i Augustyn. Może i po niej „odziedziczyłam” tę cechę, jaką jest wybieranie rzadkich imion? – pyta retorycznie.

– Jeśli chodzi o Franka, to tu nie było większej dyskusji – relacjonuje Adrian Pieniążek. – Moim i Agi ulubionym świętym jest św. Franciszek z Asyżu. Dodatkowo oboje jesteśmy rozkochani w Ruchu Światło-Życie, którego założycielem był ks. Franciszek Blachnicki. Wiele tu otrzymaliśmy i otrzymujemy. Pierwszy nasz syn musiał więc być Franciszkiem i nim jest. Gdy zaś mówimy o imieniu dla drugiego syna, to inspiracją dla nas było to, jak żył św. Jan Chrzciciel i św. Jan od Krzyża. Było dla nas niesamowite, jak odłożyli dobra doczesne, aby być bliżej Boga... Podsumowując, imiona wybieraliśmy na podstawie naszych wspólnych ulubionych świętych.

Reklama

Kwestia wyboru imion dla dzieci nie była też błaha dla Anny i Arkadiusza Sosnowskich: – Mamy przekonanie, że imię dziecka nie może być przypadkowe. Kiedy wybieraliśmy imiona dla naszych dzieci, kierowaliśmy się nie tylko tym, czy nam się dane imię podoba, czy nie, ale też czy istnieje święty patron, który je nosił. Podobno w objawieniach, które miała św. Małgorzata Maria Alacoque, Jezus mówił jej, że każda dziewczynka powinna mieć co najmniej na drugie imię Maria, a chłopiec Józef. Wszystko po to, by dziecko miało potężnego patrona. Stąd też trzej nasi synowie: Krzysztof, Franciszek i Jakub na drugie imię mają Józef, a córeczka to Maria Teresa. Często opowiadamy dzieciom historię życia ich świętych patronów, a oni w czasie codziennej modlitwy wzywają ich orędownictwa. Wychodzi nam z tego taka mini litania do wszystkich świętych. Widzimy, że wychowywanie dzieci to niezwykle trudne zadanie. I choćbyśmy po ludzku robili wszystko, co w naszej mocy, żeby temu zadaniu sprostać, to zawsze pozostaje ryzyko, w jakie środowisko trafią, czy nie zejdą na złą drogę. Mamy jednak pewność, że powierzając ich życie w modlitwie Bogu i ich świętym patronom, zyskujemy „wsparcie z góry”. Dotyczy to zarówno wychowywania nas do roli rodziców, jak i kierowania wzrastaniem w wierze i miłości naszych pociech. Sami nie dalibyśmy rady wychowywać ich na dobrych chrześcijan – wyznają. Wtóruje im Danuta Łatka: – Wybór imion dla naszych dzieci nie był skomplikowany. Jako ludzie wyrośli w Ruchu Światło-Życie wiedzieliśmy, że wybór imienia będzie jednocześnie wyborem świętego patrona, który będzie orędował u Boga za naszymi dziećmi. Wybór też był motywowany względami rodzinnymi. Nasza córka Katarzyna Krystyna otrzymała pierwsze imię po mojej „przyszywanej” babci, która była wspaniałym, dobrym, pobożnym człowiekiem, zaś imię drugie – po mojej mamie. Ponieważ były to imiona chrześcijańskie i imiona wspaniałych patronów, nie było wątpliwości, że są właściwe dla naszego pierworodnego dziecka. Imię dla syna wybierała córka, która miała wtedy 5 lat. Wśród wielu zapisanych na kartce imion chrześcijańskich wybrała Bartłomiej, a my dodaliśmy drugie: Stanisław (po dziadku). Myślę, że tu zdecydowanie działał Duch Święty.

Magdalena i Piotr Wolanowie mówią: – Przygotowanie uroczystości chrztu św. własnych dzieci to dla wielu rodziców wyjątkowe zadanie: myślimy o wyborze właściwego imienia, odpowiednich chrzestnych i o tysiącu innych szczegółów. Dla nas ważna była także data udzielenia chrztu świętego. Nie chcieliśmy, aby była ona przypadkowa. W naszym życiu szczególną rolę odgrywa Maryja. Doświadczaliśmy wiele razy, że towarzyszyła nam w naszej znajomości od początku. Jej zawierzyliśmy nasze narzeczeństwo i w końcu małżeństwo. Chcieliśmy także, aby opieka Maryi towarzyszyła również naszej córeczce Małgosi, która zresztą urodziła się we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Dlatego też data jej chrztu była dla nas oczywista – święto poświęcone Maryi. Wybraliśmy 8 grudnia, czyli uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podobnie było z wyborem daty chrztu naszego młodszego syna, Szymona. W naszym życiu rodzinnym, w którym na co dzień potrzeba wiele światła mądrości, ważna stała się modlitwa i obecność Ducha Świętego. Często w czasie modlitwy przyzywamy Go prostym wezwaniem: Przyjdź, Duchu Święty. Tym razem wybraliśmy więc uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która wypadła w 2014 r. 8 czerwca. Tamtego roku, odmawiając nowennę przed uroczystością, modliliśmy się także o błogosławieństwo dla naszego syna. Wierzymy, że ta obecność Ducha Świętego będzie mu towarzyszyć w życiu, a nam pomoże w mądrym wychowaniu dzieci.

Ciekawostki

Jakie są najczęstsze imiona nadawane dzieciom? Czy różnią się od tych, które wybierano w poprzednim roku? Najpopularniejsze imiona dla dzieci to zestawienia, które wielu chętnie śledzi. Przyszli rodzice szukają w nich inspiracji, a ci, którzy dzieci już mają, sprawdzają, jak imię ich potomka wygląda w statystykach – czy na swojej drodze spotka dużo rówieśników noszących to samo imię. Ministerstwo Cyfryzacji publikuje zestawienie najczęściej nadawanych imion. Jak to było z nadawaniem imion w pierwszych sześciu miesiącach 2016 r.? W zestawieniu dla dziewczynek znajduje się: Zuzanna, Lena i Julia, a wśród chłopców: Szymon, Jakub i Antoni. Niesłabnącą popularnością cieszą się imiona: Jan, Hanna, Alicja, Julia, które od lat wygrywają w rankingach popularności. Wciąż wielu jest Franciszków i Zofii.

Najważniejsze jest jednak, aby tak wybrać, by oddać dziecko pod niebiańską opiekę świętego patrona przez nadanie pierwszego lub drugiego imienia. Gdy dziecko podrośnie i będzie przyjmować sakrament bierzmowania, samo wybierze sobie patrona. Warto tak je kształtować, aby umiało dobrze wybrać. Opieka świętych jest nie do przecenienia!

2017-01-04 11:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praktyczne uwagi dla rodziców i chrzestnych

2020-07-08 09:42

[ TEMATY ]

chrzest

cykl o sakramentach

Renata Czerwińska

Gdy wybieramy się do jakiegoś urzędu, by załatwić np. nowy dowód osobisty albo zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami, musimy najpierw dowiedzieć się, jakie dokumenty będą wymagane, by zaoszczędzić sobie konieczności odwiedzania urzędu po raz drugi. Gdy idziemy do kancelarii parafialnej, możemy być pewni (żywię taką głęboką nadzieję!), że zostaniemy przyjęci życzliwie i nikt nie będzie od nas wymagał niepotrzebnych zaświadczeń. Są jednak pewne podstawowe wymagania, bez spełnienia których nawet najbardziej życzliwy proboszcz nie będzie mógł nam pomóc.

Dokumenty

Gdy więc idziemy do naszego kościoła parafialnego, by ochrzcić nasze dziecko, musimy zabrać ze sobą, oprócz dobrej woli, również skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Tam znajdują się dane, które trzeba wpisać do księgi chrztów. Każda parafia posiada swoją księgę chrztów, w której zapisywane są wszystkie dzieci i osoby dorosłe, które tam właśnie otrzymały sakrament chrztu. Tam też nanosi się informacje o następnych przyjmowanych sakramentach: bierzmowania, małżeństwa, kapłaństwa.

Jeżeli wybraliśmy chrzestnych (chrzestnego) spoza parafii, muszą oni pójść do swojej parafii i poprosić księdza o zaświadczenie, że są katolikami wierzącymi i praktykującymi. Jest to potrzebne, by mogli być rodzicami chrzestnymi (jak pamiętamy, jednym z zadań rodziców chrzestnych jest wspieranie rodziców dziecka w wychowaniu religijnym!). Jeżeli mieszkają daleko, powinni również poprosić swojego duszpasterza o kartki do spowiedzi (nie zawsze zdążymy przekazać je im na czas). Spowiedź jest wymagana od rodziców chrzestnych (rodzice dziecka nie zawsze mogą przystąpić do spowiedzi, np. jeżeli żyją w związku cywilnym, bo istnieje jakaś przeszkoda uniemożliwiająca zawarcie sakramentu małżeństwa). Zresztą, jeżeli rodzice chrzestni to osoby wierzące i praktykujące, przystępowanie do spowiedzi jest dla nich czymś normalnym, a dla parafii, w której odbywa się chrzest, będzie to jeszcze jeden znak potwierdzający, że są osobami praktykującymi.

Gdy chrzestni są z tej samej parafii, zaświadczenia takie nie są konieczne. Jeżeli wierzą i praktykują, to z pewnością są znani duszpasterzom, a w kartotece parafialnej są odpowiednie adnotacje o wizytach kolędowych i spowiedzi wielkanocnej (jedne ze „wskaźników” naszej religijności, tej, którą jesteśmy w stanie ocenić zewnętrznie, bo wnętrze i tak zawsze pozostanie tajemnicą).

Wszystkie te dokumenty (zaświadczenia z parafii chrzestnych oraz kartki od spowiedzi chrzestnych i rodziców) należy oddać księdzu jeszcze przed rozpoczęciem liturgii chrztu.

Nastawienie

Usłyszałem kiedyś przez przypadek rozmowę rodziców idących do biura parafialnego w sprawie chrztu: „Jeżeli ksiądz zapyta, dlaczego nie mamy jeszcze ślubu kościelnego, to nie będziemy z nim dyskutowali, tylko od razu wychodzimy! Może gdzie indziej uda się to załatwić bez problemów!”

Tak więc oprócz dokumentów ważne też jest nasze nastawienie. Idziemy do parafii prosić o chrzest. Musimy przygotować się na rozmowę nie tylko o samym sakramencie i związanych z nim formalnościach, ale także o naszym życiu duchowym – o naszej wierze. Ksiądz przyjmujący nas w biurze nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek poznać lepiej rodziców swojego przyszłego parafianina. I znów: jeżeli są to osoby znane duszpasterzom, uczęszczające regularnie na Msze św. i nabożeństwa, przyjmujące kolędę, spowiadające się regularnie, to takie spotkanie jest tylko formalnością: przecież doskonale znamy się z Kościoła. Jeżeli jednak rzadko odwiedzamy naszą parafię (nie chcę tu wnikać w możliwe tego przyczyny), nie znamy naszych księży ani oni nas nie znają, to takie spotkanie jest okazją do rozmowy i poznania się nawzajem, a przede wszystkim do tego, by dać się poznać jako osoby wierzące.

Musimy też pamiętać o tym, że przed każdym chrztem należy odbyć odpowiednie przygotowanie, w czasie i miejscu ustalonym przez proboszcza (o ile to możliwe powinni w nim uczestniczyć rodzice i chrzestni).

CZYTAJ DALEJ

Mucha: zaproszenie prezydenta dla Rafała Trzaskowskiego jest aktualne

2020-07-14 10:26

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy dla Rafała Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego jest aktualne – zapewnił we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem zaproszenie wystosowane przez prezydenta wobec jego konkurenta w wyborach ma wymiar symboliczny.

Prezydencki minister zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia, że nie ma wiedzy, aby ze strony Trzaskowskiego pojawił się nowy sygnał w tej sprawie.

Pytany, czy nowy sygnał pojawił się ze strony Pałacu Prezydenckiego, Mucha odparł, że o tym, iż to zaproszenie jest otwarte i aktualne, prezydent mówił jeszcze w niedzielę, gdy przybył do Pałacu Prezydenckiego po wieczorze wyborczym.

Prezydent zaprosił Trzaskowskiego po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów. Duda chciał się spotkać z kandydatem Koalicji Obywatelskiej jeszcze w niedzielę, o godz. 23. Trzaskowski podziękował za zaproszenie i ocenił, że spotkanie to dobry pomysł. Dodał jednak, że najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Te oficjalne wyniki – świadczące o wygranej Dudy – PKW ogłosiła w poniedziałek wieczorem.

„Urzędujący prezydent RP zapraszający swojego konkurenta w wyborach to wymiar symboliczny” – stwierdził Mucha. Jego zdaniem to gest właściwy postępowaniu prezydenta Dudy, mówiący o tym, że "dzisiaj nie powinniśmy w żaden sposób dzielić Polaków”.

Prezydencki minister zapytany został w tym kontekście o zaproszenie dla polityków, m.in. PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji w związku z ogłoszoną niedługo przed II turą wyborów inicjatywą prezydenta stworzenia "Koalicji Polskich Spraw".

Mucha zaznaczył, że ze strony prezydenta była wyraźna zapowiedź w tej sprawie i wskazał, że zaproszenie do koalicji jest aktualne. Dopytywany, czy jednak jest organizowane jakieś spotkanie, zwracał uwagę, że dopiero co ogłoszono oficjalne wyniki wyborów.

„Oczywiście, ta deklaracja, która padła, jest aktualna i w tym zakresie będą też działania podejmowane” - zaznaczył.

Pytany, czy ta inicjatywa jest związana z układaniem na nowo składu Kancelarii Prezydenta, Mucha zastrzegł, że to są wyłącznie kompetencje prezydenta. „Na pewno żaden z ministrów prezydenckich się nie będzie wypowiadał co do rozstrzygnięć pana prezydenta w tym zakresie” – dodał.

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Kard. Marto: Kościół nie ukrywa żadnych tajemnic fatimskich

2020-07-14 19:42

[ TEMATY ]

Fatima

dzieci fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Kardynał Antonio Marto powiedział, że Kościół nie ukrywa już żadnych tajemnic związanych z ukazywaniem się Maryi trójce portugalskich pastuszków. W związku z obchodzoną w sanktuarium w Fatimie 103. rocznicą lipcowego objawienia Matki Bożej w 1917 r. hierarcha przypomniał, że ostatnia z trzech tajemnic fatimskich została ujawniona jeszcze za życia papieża Jana Pawła II.

Ordynariusz diecezji Leiria-Fatima wskazał, że objawienia w Fatimie poza trzema tajemnicami niosą ze sobą też „maryjną obietnicę nadziei i zaufania”. - Maryja powiedziała tam: „Na koniec zatriumfuje miłość Boga Miłosiernego” – przypomniał kard. Marto, wyjaśniając, że tajemnice fatimskie dotyczyły m.in. wizji piekła, nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, a także prześladowań wobec Kościoła i zamachu na „biskupa w bieli”.

W poniedziałek w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie pojawiła się pierwsza od czasu wybuchu epidemii koronawirusa zagraniczna grupa pielgrzymów. Przybyła ona z Włoch.

W połowie marca rektorat sanktuarium w Fatimie ogłosił zamknięcie tego miejsca kultu z powodu epidemii Covid-19. Nabożeństwa z udziałem wiernych zostały wznowione 30 maja. Z powodu wciąż wysokiego ryzyka zakażeń pielgrzymi zobowiązani są tam jednak do zachowania dystansu społecznego oraz używania masek ochronnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję