Reklama

Modlitwy osób świętych, pobożnych i... takich sobie

Modlitwa pani Magdy

Duchu Święty, Duszo mej duszy,
Prowadź mnie i oświecaj,
umacniaj i pouczaj, co mam czynić. Rozkazuj mi.
Poddaję się wszystkiemu, czego ode mnie zażądasz.
Pragnę przyjąć wszystko to, co na mnie dopuścisz,
Daj mi tylko poznać Twoją wolę.
(i naucz ją wykonywać - dodała pani Magda)
Modlitwę tę pani Magda odmawia od ósmego czy dziewiątego roku życia. Najpierw codziennie, ale z biegiem lat, tylko wtedy, gdy ma podjąć jakąś decyzję, czeka ją trudna rozmowa itp. Znalazła ją w jednej z książek - nie pamięta tytułu - których było pełno w domu dziadków, gdzie jeździła co roku na wakacje. Zamiast biegać po dużym ogrodzie, często "buszowała" w bibliotece. Ogród jednak też odegrał swą rolę w historii tej modlitwy. W jej opisie było podkreślone, że należy ją odmawiać z wielkim skupieniem i jeżeli to możliwe odciąć się od wrażeń zewnętrznych - można powiedzieć - wejść do swej duszy. Więc gdy pani Magda chciała się modlić, udawała się do zapadłego kąta ogrodu i bardzo uważnie czytała słowa tej modlitwy z karteczki. Gdy już umiała je na pamięć, wymawiała je wolno i wyraźnie. Teraz - wyznaje pani Magda - różnie z tym skupieniem bywa. Nie potrafi powiedzieć, dlaczego ta modlitwa ją tak zafascynowała, nigdy się głębiej nad tym nie zastanawiała. Dopiero niedawno doszła do wniosku, że jest to modlitwa niezwykła. Dlaczego? Jest to jedyna znana jej modlitwa, w której człowiek wyraża wiarę, że Bóg mieszka w nim i zwraca się do Niego słowami. "Duszo mej duszy". Potrzeba więc skupienia i wyobraźni, aby się tą prawdą - głoszoną już przez św. Pawła - przyjąć: że Bóg jest tak blisko!
Pani Magda od trzech czy czterech lat dodaje do tej modlitwy jedno zdanie odmawiając na końcu: "I naucz ją wykonywać". Nie wystarczy bowiem znać wolę Bożą - doszła do wniosku - trzeba łaski, aby ją wykonać, bo często jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia.
Podobną modlitwę znalazłam w ulotce wydanej w Roku Ducha Świętego 1998 i w materiałach Ruchu Apostolatu Emigracyjnego. Członkowie RAE modlą się za emigrację polską i wspomagają ją materialnie. Brzmi ona tak:
Duchu Przenajświętszy, którego kocham z całej duszy mojej, uwielbiam Cię.
Oświecaj mnie, wzmacniaj mnie, kieruj mną, pokrzepiaj mnie, pocieszaj mnie.
Obiecuję poddać się wszystkiemu, co mnie spotka z Twej woli i przyjąć wszystko,
co pragniesz, aby mnie spotkało.
Duchu Przenajświętszy obdarz świat pokojem.
Jak widzimy, nie ma w tej modlitwie żadnego odniesienia do faktu, że Duch Święty w nas mieszka, ale za to jest słowo "obiecuję". Kto je wymawia, powinien traktować to poważnie albo... wcale nie wymawiać. Wolę wersję p. Magdy. Jak mi się wydaje, więcej w niej pokory.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję