Reklama

Nagroda dla ks. Kazimierza Kaczora

Zasłużony duszpasterz rolników ks. prał. Kazimierz Kaczor otrzymał Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2016. – Z pokorą przyjmuję to wyróżnienie, bo „pycha z Nieba spycha” – żartobliwie powiedział ks. Kaczor

Laureata uhonorowano 23 lutego br. podczas gali w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Uzasadniając wybór laureata Nagrody, przyznawanej z inicjatywy Fundacji „Solidarna Wieś”, członkowie kapituły przypomnieli, że ks. Kazimierz Kaczor walczył m.in. o odzyskanie do celów kultu bieszczadzkich kościołów i cerkwi, które dzięki niemu są teraz miejscem modlitwy i stanowią pomniki światowego dziedzictwa kulturowego. Podkreślili też zasługi kapłana dla powstania „Solidarności” rolników 12 maja 1981 r., a także jego zaangażowanie w kształcenie liderów ruchu ludowego i tworzenie katolickich uniwersytetów ludowych.

Ks. Kazimierz Kaczor jest kapłanem diecezji przemyskiej, działaczem społecznym i najdłużej posługującym diecezjalnym duszpasterzem rolników. – Pomimo przejścia na emeryturę ks. Kaczor nadal jest wsparciem dla biskupów oraz wiernych – mówił w laudacji abp Józef Michalik.

Zasługi ks. Kaczora dla Ojczyzny i Kościoła podkreślił też prezydent RP Andrzej Duda, który wystosował do laureata list, odczytany przez szefową Kancelarii Prezydenta. „Bardzo potrzebna jest dziś ta piękna lekcja patriotyzmu i chrześcijańskiej ofiarności, jakich Ksiądz Prałat udziela nam wszystkim swoją kapłańską i społeczną posługą” – napisał Prezydent. Zwrócił także uwagę na symboliczny wymiar nagrody, którą przemyski kapłan otrzymał w 35. rocznicę utworzenia NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Reklama

Statuetkę trzech kłosów ks. Kaczor otrzymał z rąk prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. – Dziękujemy Panu Bogu za gorliwego kapłana, który hojnie rzuca ziarno Ewangelii na polską ziemię – podkreślił Ksiądz Prymas.

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiła w 2004 r. Fundacja „Solidarna Wieś”. Współzałożycielem i przewodniczącym rady fundacji oraz przewodniczącym kapituły nagrody jest Sławomir Siwek. Honorowym przewodniczącym kapituły jest bp Alojzy Orszulik.

– Ta nagroda jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem. Nadal chcę służyć ludziom żyjącym na wsi w ich ciężkiej i często niedocenianej pracy – mówił ks. prał. Kazimierz Kaczor. – Statuetka trzech kłosów jest wyróżnieniem nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich kapłanów posługujących wśród rolników.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję