Reklama

Dookoła Polski

Saryusz-Wolski: Z PO do RE

Wysunięcie kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego, dotychczas polityka PO, na szefa Rady Europejskiej przez PiS było tyle sensacyjne, co ryzykowne. I dla PiS, i dla samego kandydata, wszak Saryusz-Wolski ma niewielkie szanse na objęcie tego stanowiska. Nikt, kogo nie akceptuje Angela Merkel, nie powinien robić sobie złudzeń, a ona wspiera Donalda Tuska, dotychczasowego szefa RE. Argumenty oficjalne przeciwko kandydaturze Saryusz-Wolskiego mogą być np. takie, że nie ma on – a taki jest zwyczaj – doświadczenia jako premier (prezydent) państwa, które go popiera.

Samo przyjęcie przez Saryusz-Wolskiego propozycji, wysuniętej przez PiS, skazywało go na opinię zdrajcy nie tylko w gronie PO, lecz także we frakcji, w której działał w PE. Dla PiS było to ryzykowne, bo sięganie po polityków z innych ugrupowań zawsze rodzi oskarżenia o słabość kadrową rządzącej partii, ale także osłabia jej morale we własnych szeregach. Sam Jacek Saryusz-Wolski tłumaczył swoją sensacyjną woltę m.in. tym, że nie akceptuje donoszenia na własny kraj i popierania sankcji przeciw niemu, co, dodajmy, przypisuje się politykom PO.

Kto zna pochodzącego z Łodzi Saryusz-Wolskiego, doskonale wie, że mówił to szczerze, co politykom często się nie zdarza. Witold Waszczykowski, szef MSZ, wyjaśniając, dlaczego PiS zgłosił kandydaturę Saryusz-Wolskiego („bezstronność kandydata i wysoki poziom merytoryczny”), nie powiedział całej prawdy. Transfer ważnego polityka z PO w okolice PiS osłabia tę pierwszą partię, a wzmacnia drugą.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Pomogą w potrzebie

To dobra wiadomość dla wszystkich: dla Syryjczyków, dla Kościoła, ale też dla Polaków i polskiego rządu, oskarżanego o obojętność na cierpienia cywilów w Syrii – rząd dołącza do kościelnej inicjatywy pomocy humanitarnej dla Syrii. Przeznaczy – na początek – 1,5 mln zł. Poinformowała o tym sama premier Beata Szydło. Wskazała, że ta niemała suma wesprze Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Syryjczycy uzyskają pomoc w swojej ojczyźnie, a nie np. po zaproszeniu ich do Polski. Jak tłumaczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak, za pieniądze potrzebne do przyjęcia 1 dziecka w Polsce można leczyć 10 dzieci na miejscu, w Syrii. Jak powiedział dziennikarzom, nie chodzi o politykę, tylko o realną i skuteczną pomoc tym, którzy tego potrzebują. Wcześniej o pomocy dla Syryjczyków mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który zachęcał do przyjęcia w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, nadzwyczajnej pomocy, koniecznej do ich przeżycia.

wd

* * *

Czas wracać

Czy mają po co wracać młodzi ludzie, którzy w ostatnich latach wyjechali do Anglii? Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonuje, że coraz bardziej. Polityk w Londynie namawiał do powrotu do kraju polskich studentów z brytyjskich uczelni przy okazji konferencji studenckiej Polish Economic Forum. – Kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali. To nie była typowa emigracja za chlebem, ale emigracja w poszukiwaniu nowych szans życiowych. Teraz pojawiają się one coraz częściej w Polsce, dziś to my przyciągamy inwestorów i inwestycje z Londynu – argumentował. O tym, że Polacy powinni wrócić do kraju i tu rozwijać swoje kariery, Morawiecki jest jednoznacznie przekonany. Według szacunków resortu rozwoju, w najbliższych latach do kraju może wrócić nawet co 5. z blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zdaniem wicepremiera, szczególnie atrakcyjne dla nich powinny być stanowiska, które powstają w Polsce w ramach relokacji części operacji londyńskich firm do kontynentalnej Europy.

wd

* * *

Maluch plus

Uczęszczanie do żłobka to w Polsce wciąż rzadkość. Tą formą opieki objęty jest w Polsce jedynie co 11. maluch. Elżbieta Rafalska – szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że rząd Beaty Szydło zamierza to zmienić. Tworzenie miejsc w takich placówkach to fragment resortowego programu „Maluch”, na który tylko w tym roku rząd przeznaczy ponad 150 mln zł. Nowością jest możliwość uzyskania – w ramach tego programu – przez samorządy pieniędzy na modernizację placówek. – W 2017 r. ma powstać 12 tys. nowych miejsc w żłobkach. Dofinansowujemy też już powstałe i tu dofinansowanych będzie ponad 43 tys. nowych miejsc – powiedziała min. Rafalska w czasie uroczystego otwarcia żłobka miejskiego dla 100 dzieci w Gorzowie Wielkopolskim. Nowoczesny, dobrze wyposażony budynek powstał w pół roku. Budowa żłobka kosztowała prawie 5,5 mln zł, z czego prawie połowa pochodziła z programu „Maluch plus”, bo pod taką nazwą będzie on kontynuowany i ulepszany.

Reklama

wd

* * *

Oświadczenie kard. Stanisława Dziwisza w sprawie spektaklu „Klątwa”

W związku z publiczną profanacją krzyża i znieważeniem osoby św. Jana Pawła II podczas spektaklu „Klątwa”, wystawionego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, głos zabrał kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz kard. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II. Oto treść oświadczenia:

„Wystawiony w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl teatralny «Klątwa», będący bluźnierczą interpretacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego, zranił uczucia religijne wielu Polaków. Dokonujące się podczas niego publiczna profanacja krzyża i znieważanie osoby św. Jana Pawła II są szczególnie bolesne dla wszystkich wierzących Polaków. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości i w imię rzekomej wolności wypowiedzi artystycznej potrafią z premedytacją ranić uczucia katolików. Tym, którzy zasłaniają się prawem do wolności artysty, należy przypomnieć, że w społeczeństwie obywatelskim nie ma nieograniczonej wolności, gdyż wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna ona łamać prawa drugiego człowieka.

Artysta nie może godzić w prawo ludzi wierzących do poszanowania tego, co dla nich święte. Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie osoby św. Jana Pawła II. Przez 39 lat pracowałem dla niego, byłem w pobliżu i jestem świadkiem jego świętości. Przypisywanie mu zła jest rażącą niesprawiedliwością. Ponadto nie może być przyzwolenia na pojawiające się w spektaklu nawoływanie do nienawiści i deprecjonowanie ludzkiego życia.

Odpowiedzią na spektakl «Klątwa», który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo”.

Stanisław kard. Dziwisz, Kraków, 23 lutego 2017 r.

* * *

Polska – Syria

Dar Dolnego Śląska dla Aleppo

Z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, 6 biskupów z Dolnego Śląska, reprezentujących: Kościoł rzymskokatolicki, Kościoł ewangelicko-augsburski, Kościoł prawosławny i Kościoł greckokatolicki podpisało ekumeniczną deklarację współpracy w ramach projektu „Dar dla Aleppo”. Sygnatariuszami zostali także przedstawiciele władz samorządowych miasta i województwa, izb zawodowych i gospodarczych, ludzie nauki i kultury. Do końca czerwca br. będzie można włączyć się w akcję i finansowo wesprzeć remont szpitala w Aleppo oraz zakup sprzętu medycznego dla potrzebujących.

– Akcja „Dar dla Aleppo” to inicjatywa ponad podziałami religijnymi i politycznymi. Chcemy wspólnie pomagać dotkniętym działaniami wojennymi, być solidarni z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują – podkreślił 2 marca abp Kupny. Ks. prof. Waldemar Cisło – dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (wraz z którym prowadzona jest akcja „Dar dla Aleppo”) stawia Dolny Śląsk za wzór mądrej pomocy: – Dolny Śląsk daje przykład Polsce, jak można mądrze i roztropnie pomagać, a nie zbijać kapitał polityczny na ludziach, którzy wystarczająco dużo wycierpieli. Jeśli chcemy pomagać, pomagajmy na miejscu. To jest najskuteczniejsza pomoc.

„Drodzy chrześcijanie i wszyscy ludzie dobrej woli, do których dotrze nasze słowo: pokażmy naszą jedność w miłości wobec naszych braci i wszystkich mieszkańców Aleppo. Włączmy się w zbiórkę środków, aby w tym zniszczonym wojną mieście ufundować dar w postaci wyremontowania i wyposażenia szpitala” – apelują w deklaracji dolnośląscy biskupi.

Każdy może pomóc, wysyłając SMS o treści RATUJE na numer 72405 lub przesyłając datki na konto 63 1020 4900 0000 8502 3055 5762, z dopiskiem: „Dar dla Aleppo”.

Magdalena Lewandowska

* * *

Krótko

• Polski rząd przeznaczy 1,5 mln zł na odbudowę szpitali i leczenie ofiar wojny w Syrii. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy budżetowej, a do ofiar wojny trafią za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

• Do prokuratury trafi pierwsze zawiadomienie dotyczące błędów i zaniechań poprzedniego kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie katastrofy smoleńskiej. Podstawą są dokumenty odnalezione w służbie.

• Prof. Grzegorz Jędrejek został nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Zajął miejsce sędziego Andrzeja Wróbla, który odszedł do Sądu Najwyższego.

• Przedstawiciele rządu mówią ostatnio o „złotym środku” w odniesieniu do sprawy zakazu handlu w niedzielę. Według ministra Mateusza Morawieckiego i minister Elżbiety Rafalskiej, najbardziej prawdopodobne rozwiązanie to 2 niedziele pracujące i 2 wolne w jednym miesiącu.

• Strajk ostrzegawczy w szkołach przeciw reformie systemu oświaty przygotowuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele odejdą od tablic w jeden z dni między 10 a 17 marca.

• W sondażu zamówionym przez TVP Info 55 proc. badanych deklaruje, że słyszało o działalności zbrojnych grup, które po II wojnie światowej walczyły z komunistyczną władzą w Polsce wspieraną przez Związek Sowiecki. Niestety, 45 proc. nic o tym nie wie.

• W Krakowie 23 marca br. o godz. 21.15 rozpoczną się comiesięczne bezpośrednie spotkania abp. Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Wzorowane będą na „Dialogach w katedrze”, które odbywały się z jego udziałem w Łodzi, gdzie poprzednio był arcybiskupem metropolitą. W Krakowie miejscem „Dialogów” będzie kolegiata św. Anny.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Uroczystości pogrzebowe, zmarłego w wieku 96 lat, ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie.

Nie wiadomo czy weźmie w nich udział Benedykt XVI. Brat papieża seniora zostanie pochowany w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego Domspatzen.

Rzecznik diecezji ratyzbońskiej Clemens Neck pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA, czy na pogrzeb swego brata przyjedzie papież senior, odpowiedział, że na razie nie posiada takie informacji. W czerwcu Benedykt XVI odwiedził chorego brata. Biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wspomina, że podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”.

Ks. Georg Ratzinger kierował przez 30 lat kierował ratyzbońskim chórem chłopięcym Regensburger Domspatzen, którego członkowie pożegnają go już w niedzielę 5 lipca, podczas nieszporów w intencji Zmarłęgo. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. Wierni nie mogą w nich uczestniczyć ze względu na panujące jeszcze przepisy związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Powróciły koncerty u jezuitów

2020-07-06 00:23

Fot. archiwum prywatne Jakuba Zawadzkiego

W parafii św. Ignacego Loyoli przy ul. Stysia po dłuższej przerwie odbył się kolejny koncert organowy. Spotkanie przyciągnęło wielu melomanów.

W niedzielne popołudnie na organach zagrał Jakub Zawadzki, który w tej parafii pracuje jako organista; z sukcesami występuje także w różnych miejscach w Polsce. Zaprezentował on muzykę m. in. Pachelbela, J.S. Bacha oraz jego synów.

To wrocławskie wydarzenie wpisuje się w cykl koncertów, które nie tylko są gratką dla miłośników muzyki organowej, ale także pomagają zebrać fundusze na remont instrumentu. Parafia jezuicka może szczycić się jednymi z najlepszych organów we Wrocławiu, które wykonała firma Józefa Cynara w 1979 r.

- Instrument został doprowadzony do bardzo dobrego stanu, teraz będziemy go uzupełniać. Ostateczny projekt przewiduje trzy klawiatury ręczne, klawiaturę nożną i 44 głosy, czyli rzędy piszczałek. Dziś instrument dysponuje 26. głosami, dwoma klawiaturami ręcznymi i klawiaturą nożną – opowiada Jakub Zawadzki.

Organy kościoła oo. jezuitów cieszą się znakomitą opinią wśród cenionych artystów, a "Wieczory organowe" na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny Wrocławia. Kolejne spotkanie już w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję