Reklama

Wydarzenia z diecezji

Rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas

Od 21 do 23 lutego w Ośrodku Rekolekcyjno-Szkoleniowym im. Bł. Abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Popowie odbyły się rekolekcje dla członków parafialnych zespołów Caritas działających w naszej diecezji. Duchowe ćwiczenia dla wolontariuszy poprowadził już po raz drugi ks. Piotr Krzyszkowski - wicedyrektor Caritas Diecezji Łowickiej. 22 lutego, w 72. rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie, uczestników rekolekcji odwiedził bp Roman Marcinkowski, który odprawił Mszę św. i wygłosił homilię.

W kazaniu Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na rolę, jaką spełniają zespoły Caritas. "To wy uświadamiacie innym ludziom ich nieraz tragiczne położenie i potraficie podać pomocną dłoń. Wykonujecie w parafiach tę najbardziej konkretną i potrzebną pracę, przez którą w sposób praktyczny realizowane jest przykazanie miłości" - mówił bp R. Marcinkowski.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę na bezinteresowność wolontariuszy Caritas, którzy pracę charytatywną wykonują nieodpłatnie. Przypomniał również, że jedynie wiara w Boga, który jest miłością, może nadać sens takiej pracy. "Cieszy ta wielka grupa ludzi, którzy bezinteresownie wykonują ciężką i nie zawsze wdzięczną pracę w czasach, w których większość ludzi liczy i kalkuluje, by robić tylko to, co się materialnie opłaca. Gdybyście nie byli ludźmi wiary, wtedy wasza praca wydawałaby się bez sensu. Naturalną pokusą człowieka jest pójście na łatwiznę. Dzięki Jezusowi człowiek jest jednak zdolny do wyrzeczeń i bezinteresownej ofiary" - mówił płocki Biskup pomocniczy. Kaznodzieja zaznaczył, że osoby wykonujące pracę charytatywną, są narzędziami w ręku Boga. "Wy jesteście oczami i dłońmi Boga, przez które On widzi niedolę i zaradza jej. Dzięki wrażliwości i wierze słyszycie tych ludzi, których nikt już nie chce słuchać i pomagacie im. Pragnę wam podziękować, że przystąpiliście do tego dzieła i je rozwijacie" - dodał Kaznodzieja.
Swą wdzięczność wobec członków Parafialnych Zespołów Caritas Ksiądz Biskup wyraził raz jeszcze w trakcie kolacji, kiedy to przez chwilę rozmawiał niemal z każdym uczestnikiem rekolekcji, wręczając pamiątkowe obrazki. Przybyłe z różnych krańców diecezji osoby podziękowały Biskupowi Romanowi za odwiedziny gromkimi brawami, a także chóralnym wykonaniem pieśni Życzymy, życzymy...
W trakcie rekolekcji uczestnicy mieli możliwość wspólnie uczestniczyć w Eucharystii i nabożeństwach eucharystycznych, słuchać konferencji poświęconych problematyce pracy charytatywnej, a także wymieniać się doświadczeniami w trakcie spotkań, jakie odbywały się w pięknej sali kominkowej ośrodka.
Rekolekcje już po raz drugi zorganizowała Caritas Diecezji Płockiej. W obecnej serii duchowych ćwiczeń wzięło udział 68 osób, w poprzedniej, która trwała od 6 do 8 grudnia ub.r. uczestniczyło 60 członków PZC.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję