Reklama

Watykan

Watykan: kto zostanie kardynałem?

Ogłoszona 11 grudnia w Rzymie zapowiedź zwołania konsystorza dla kreowania nowych kardynałów rodzi pytanie o to, kogo Ojciec Święty zechce mianować. Należy przypomnieć, że ustanawia ich w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski. Podstawowe obowiązki i przywileje kardynałów to udział w konklawe, gdy zajdzie taka potrzeba, oraz wspieranie papieża w jego trosce o Kościół powszechny.

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

14 lutego 2015, czyli w dniu zapowiadanego konsystorza, Kolegium Kardynalskie będzie liczyło - jeśli żaden z elektorów nie umrze wcześniej - 110 członków poniżej 80. roku życia, upoważnionych do wyboru papieża. Zachowując postanowienia Pawła VI w ewentualnym konklawe może brać udział najwyżej 120 purpuratów, co oznacza, że liczba nowo mianowanych kardynałów-elektorów nie powinna przekraczać 10. Z drugiej strony zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI kilkakrotnie przekraczali ten próg, gdy jednak dochodziło do konklawe, liczba potencjalnych wyborców mieściła się w ustalonych wcześniej ramach.

Wśród najbliższych współpracowników Ojca Świętego w Kurii Rzymskiej można spodziewać się jednej-dwóch nominacji. Należy bowiem pamiętać, że trwa obecnie proces reform i zapewne biretu kardynalskiego nie otrzyma żaden z przewodniczących papieskich rad.

Natomiast poważnym kandydatem do purpury jest nowy prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej Francuz abp Dominique François Joseph Mamberti (obecnie 62 lata), mianowany na to stanowisko 8 listopada br. Być może w gronie tym znajdzie się również jego rodak - archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Jean-Louis Brugues OP (71).

Można się też spodziewać, że do Kolegium Kardynalskiego włączeni zostaną arcybiskupi-metropolici ważnych miast. Wśród patriarchów duże szanse mają niewątpliwie abp Louis Sako, patriarcha Babilonii dla chaldejczyków (Irak; 66 lat) oraz dwaj patriarchowie zachodni: Lizbony - abp Manuel José Macário do Nascimento Clemente (66) i Wenecji - Francesco Moraglia (61).

W Ameryce Południowej kandydatami do purpury są arcybiskupi: stolicy Montevideo - Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (55) i Asunción (Paragwaj) - również salezjanin abp Edmundo Ponziano Valenzuela Mellid (70). W Ameryce Północnej nowymi kardynałami mają szanse zostać: arcybiskup Chicago - Blase Joseph Cupich (65) i gospodarz przyszłorocznego Światowego Spotkania Rodzin, arcybiskup Filadelfii - Charles Chaput OFM Cap (70).

Reklama

Z Azji w Kolegium Kardynalskim mogą się znaleźć dwaj arcybiskupi wietnamscy: Paul Nguyen Thai Nhom OP (76) z Hanoi i Paul Bui Văn Đ?c (70) z Miasta Ho Chi Minha (Sajgonu), a także arcybiskup Tokio - Peter Takeo Okada (73) i abp Joseph Coutts (69) z Karaczi w Pakistanie. Z Australii szansę na biret ma nowy arcybiskup Sydney - Anthony Colin Joseph Fisher OP (54).

Możliwe są także birety kardynalskie dla biskupów europejskich. We Włoszech jednym z kandydatów jest metropolita Turynu abp Cesare Nosiglia (70). Także w Hiszpanii purpury nie mają jeszcze arcybiskupi dwóch diecezji „kardynalskich”: Madrytu - Carlos Osoro Sierra (69) i prymasowskiego Toledo - Braulio Rodríguez Plaza (70). W Irlandii kandydatami są: prymas całej Irlandii, arcybiskup Armagh - Eamon Martin (53) i prymas Irlandii, arcybiskup Dublina - Diarmuid Martin (69).

Z Europy Środkowo-Wschodniej kardynałami mogą zostać dwaj hierarchowie z Ukrainy: greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk (44) i łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki (53). Inni kandydaci do purpury kardynalskiej z tego regionu to metropolici: bratysławski - abp Stanislav Zvolenský (56), mińsko-mohylewski - abp Tadeusz Kondrusiewicz (68) i ryski - abp Zbigniew Stankiewicz (59). Być może też po wieloletniej przerwie kapelusz kardynalski otrzyma prymas Polski, metropolita gnieźnieński Wojciech Polak, który 19 grudnia br. skończy dopiero 50 lat.

Ponadto należy pamiętać, że tradycyjnie papieże mianują kardynałami duchownych szczególnie zasłużonych dla Kościoła, którzy przekroczyli już 80. rok życia. Tutaj watykanistom najtrudniej wytypować kandydatów do purpury. Wiadomo jedynie, że nazwiska wszystkich nowych członków Kolegium Kardynalskiego będą znane na początku stycznia. Może to nastąpić 6. tego miesiąca - w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas modlitwy Anioł Pański, nazajutrz – 7, w czasie audiencji ogólnej, w następną niedzielę – 11. (kolejny Anioł Pański) czy w następną środę – 14 stycznia podczas audiencji ogólnej. Ten ostatni termin wydaje się najbardziej prawdopodobny, gdyż będzie dokładnie na miesiąc przed zapowiadanym konsystorzem.

2014-12-11 19:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kardynałowie przyjmują gości

W piątek 19 listopada w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się zwyczajny konsystorz publiczny, podczas którego Franciszek wyniósł do godności kardynalskiej 17 nowych purpuratów. Następnego dnia kardynałowi ci koncelebrowali z Papieżem Mszę św. na zakończenie Roku Miłosierdzia. Również w sobotę nowi purpuraci podejmowali swych gości w Watyknie – są to tak zwane „visite di cortesia” (wizyty grzecznościowe). Do tej pory kardynałom oddawano do dyspozycji miejsca w niektórych salach Pałacu Apostolskiego i Muzeów Watykańskich. Dla gości przybyłych z różnych stron świata - ale także dla Rzymian, którzy czekali na ten szczególny dzień - była to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zobaczyć niektóre z najpięknieszych części siedziby Papieży, normalnie niedostępnych dla publiczności. Można było wtedy wejść do Pałacu Apostolskiego monumentalnymi Schodami Królewskim, wejść do wspaniale udekorowanej przez Giorgia Vasariego Sali Królewskiej, oraz sąsiadującej z nią Sali Książecej. Z Salą tą sąsiaduje druga loggia Pałacu Apostolskiego – autorem jej dekoracji jest Rafael, stąd ich nazwa „loggia di Rafaello”. Z Drugiej Loży przechodzi się do pomieszczeń Muzeów Watykańskich, między innymi do Galerii „Lapidaria”, na której ścianach zgromadzono tysiące antycznych płyt kamiennych z chrześcijańskimi i pogańskimi napisami. Również tutaj nowi purpuraci przyjmowali kiedyś swoich gości. Gdy kardynałem został polski misjonarz, jezutia Adam Kozłowiecki, dano mu do dyspozycji salę, gdzie wystawiony jest obraz Jana Matejki „Odsiecz wiedeńska”. Z Sali Królewskiej kardynalscy goście mogli przyjść także do olbrzymiej Auli Błogosławieństw, która biegnie górą wzdłuż fasady Bazyliki św. Piotra. Z środkowego balkonu tej aulii – Loży Błogosławieństw - Papieże udzielają błogosławieństwa „Urbi et Orbi” („Miastu i Światu”).

Tak było do ostatniego konsystorza. Tym razem zadecydowano, że do dyspozycji nowych kardynałów będzie jednie Aula Pawła VI, przestronna i łatwo dostępna dla gości z zewnątrz, ale zdecydownia mnie interesująca. Purpuratom wyznaczono miejsca w przedsionku Aulli, wzdłuż głównego przejścia i przed podwyższeniem Aulii ze słynną rzeźbą przedstawiającą zmartwychwstanie Chrystusa. Tłum ludzi ustawił się przy wejściu na długo wcześniej przed 16,30, kiedy otworzono bramy. W większości byli to goście konkretnych kardynałów, głównie tych, którzy stoją na czele dużych archidiecezji, dlatego długie kolejki utworzyły się, by pozdrowić kard. Carlosa Osoro Sierrę, arcybiskupa Madrytu, kard. Blase J. Cupicha, arcybiskupa Chicago, kard. Josepha Williama Tobina CSsR, Arcybiskupa Newarku (USA) i kard. Sérgia da Rocha, arcybiskupa Brasílii. Wraz z pierwszym w historii kardynałem Republiki Środkowoafrykańskiej Dieudonné Nzapalaingą CSSp, arcybiskupem Bangui, do Rzymu przyjechało bardzo wielu wiernych tamtejszego Kościoła – łatwo ich było rozpoznać po spontanicznym zachowaniu i kolorowych ubraniach (na niektórych było logo Roku Miłosierdzia). Wśród kardynałów świętowano szczególnie arcybiskupa Méridy w Wenezueli, Baltazara Enrique Porras Cardozo – jak mi wytłumaczyli moi znajomi Wenezuelczycy purpurat ten jest symbolem oporu społeczeństwa przeciwko lewicowemu reżymowi najpierw Chavesa a obecnie Maduro, który doprowadził ten bogaty kraj do ruiny gospodarczej, powszechnego ubóstwa i podziałów społecznych. W Aulii widać było bardzo wielu Amerykanów, również dziennikarzy, ponieważ oprócz arcybiskupów Chicago i Newarku Papież podniósł do godnośc kardynalskiej trzeciego Amerykanina, chociaż o irlandzkich korzeniach, Kevina Josepha Farrella, prefekta nowej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Włosi natomiast zainteresowani byli swym rodakiem Mario Zenarim, nuncjuszem apostolskim w Syrii, który jako kardynał pozostanie tam, by w dalszym ciągu pełnić swą posługę dyplomatyczną – w ten sposób Papież chciał pokazać całemu światu, jak bardzo leżą mu na sercu losy tego umęczonego wojną kraju.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję