Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Krzyż – znak zwycięstwa

Niedziela sosnowiecka 13/2017, str. 7

[ TEMATY ]

szpital

TZ

Poświęcenie krzyży przez ks. kan. Jarosława Wolskiego

Poświęcenie krzyży przez ks. kan. Jarosława Wolskiego

Okres Wielkiego Postu to czas podążania drogą krzyża. Widzialnym znakiem tego podążania stało się poświęcenie i zawieszenie krzyży w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi.

Oddział ten rozpoczął działalność w lutym 2010 r. na bazie zlikwidowanego Oddziału Chorób Wewnętrznych A oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych B. W 2017 r. oddział został przeniesiony ze Szpitala w Będzinie. Oddział posiada 58 łóżek, w tym 4 łóżka intensywnej opieki medycznej.

Reklama

– Od tego roku w szpitalu w Czeladzi mieści się Oddział Chorób Wewnętrznych, który dotychczas mieścił się w Będzinie. Mamy wyremontowane sale, które zostały poświęcone kilka tygodni temu. Chcemy, by od dziś na tym oddziale i w salach zawisły krzyże. Krzyż jest potrzebny nie tylko nam, lekarzom, ale przede wszystkim chorym, którzy są w wielkich życiowych tarapatach. W ten sposób niektórzy po raz ostatni mają szansę spojrzeć na krzyż i spotkać się z Panem Bogiem. Dla nas, lekarzy, jest to o tyle ważne, że bez tego elementu duchowego bylibyśmy tylko naprawiaczami ciał. Lekarz musi także zobaczyć ducha cierpiącego człowieka. Wiedzieć, że wyleczenie jest tylko możliwe we współpracy z Panem Bogiem. Jeżeli tej współpracy nie ma, można naciąć ropień, można odciąć nogę, coś przyszyć, ale nie będzie to wyleczenie w rozumieniu prawdziwej medycyny – stwierdził dr n. med. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W uroczystości w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi wzięli także udział: gospodarz powiatu – starosta będziński Arkadiusz Watoła, oraz dyrekcja i pracownicy szpitala. Uroczystego poświęcenia krzyży dokonał ks. kan. Jarosław Wolski. Krzyże do sal ufundował kapelan szpitala ks. Stanisław Faber.

– Aby było pełne uzdrowienie musi być leczone ciało i dusza. Św. Jan Paweł II, który dał nam przykład Ewangelii cierpienia – wytrwał do końca. On mówił, że chorzy są najbliżej Chrystusa cierpiącego i Jego krzyża. Ufamy, że także lekarze są blisko Niego, bo są blisko cierpiących. Ufamy, że krzyż – znak męki i śmierci Pana Jezusa, będzie znakiem zwycięstwa dla tych chorych, którzy powstaną dzięki łasce Bożej. Dziękuję dr. Maciejowi Hamankiewiczowi za tę inicjatywę i wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia – powiedział podczas poświęcenia krzyży ks. Wolski.

Po liturgicznym obrzędzie w kaplicy szpitalnej przedstawiciele władz powiatu, szpitala oraz kapelan powiesili krzyże na ścianach sal, w których przebywają chorzy.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być kapelanem szpitala

Niedziela legnicka 6/2018, str. I

[ TEMATY ]

szpital

kapelan

Ks. Piotr Nowosielski

Ks. Waldemar Hawrylewicz z pracownikami Jaworskiego Centrum Medycznego

Ks. Waldemar Hawrylewicz z pracownikami Jaworskiego Centrum Medycznego

Czasem widzimy ich, jak w komżach czy albach, przemierzają z Najświętszym Sakramentem szpitalne korytarze. Czasem widzimy ich pochylających się nad łóżkiem chorego, a czasem przy chorym znajdujemy obrazek, na którym napisano, że był kapłan i udzielił sakramentów świętych

O przybliżenie tej szczególnej pracy duszpasterskiej poprosiliśmy ks. Waldemara Hawrylewicza, który jest jednocześnie proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej i kapelanem Jaworskiego Centrum Medycznego

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję