Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Nadzieja w Bogu

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 22 marca br. powiedział: – Nasza nadzieja opiera się nie na naszych zdolnościach i na naszych siłach, ale na wsparciu Boga i na wierności Jego miłości.

Komentując fragment z Listu do Rzymian (15, 1-6), Papież podkreślił dwie wskazane w nim postawy: „wytrwałość” i „pociechę”, odniesione najpierw do Pisma, a następnie do samego Boga. Człowiek doświadczający w swoim życiu wiernej miłości Boga i Jego pocieszenia jest zdolny do bycia blisko braci najsłabszych i brania na siebie ich słabości.

Ojciec Święty wskazał, że taki styl życia rodzi wspólnotę, której członkowie „wzorem Chrystusa te same uczucia żywią do siebie” – wspólnotę przekładającą nadzieję na konkretny sposób dzielenia się we wzajemnej służbie. I jest to wspólnota, która „zgodnie, jednymi ustami wielbi Boga” – powiedział Franciszek.

KAI

Wizyta w Mediolanie

Od peryferii i więzienia do stadionu

Franciszek 25 marca br. udał się z jednodniową wizytą do Mediolanu, stolicy Lombardii. Najpierw odwiedził peryferyjną dzielnicę Forlanini, gdzie spotkał się z dwoma rodzinami w ich mieszkaniach, w tym jedną muzułmańską. Z osiedla „Białe Domy” Papież udał się do mediolańskiej katedry na spotkanie z kapłanami i osobami konsekrowanymi, gdzie powitał go arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola. W katedrze Ojciec Święty odpowiedział na pytania zadane mu przez wybrane osoby.

Bardzo ważne było spotkanie z więźniami w zakładzie karnym San Vittore, w którym przetrzymywanych jest 900 osadzonych. Papież zjadł obiad z setką więźniów, przyjął też osobiste dary, m.in. wykonany przez więźniów szal.

Ojciec Święty odprawił Mszę św. dla wiernych metropolii mediolańskiej. W liturgii w parku w Monzy, położonej 12 km od Mediolanu, wzięło udział ok. miliona wiernych. Z Monzy Franciszek wrócił do Mediolanu, gdzie na stadionie San Siro spotkał się z 80 tys. dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Reklama

KAI

Orędzie do młodzieży

Sprawiajcie, by świat był lepszy

W orędziu na tegoroczny, 32. Światowy Dzień Młodzieży papież Franciszek napisał: „Podobnie jak młoda Maryja możecie sprawić, aby wasze życie stało się narzędziem dla ulepszenia świata. Jezus was wzywa, abyście pozostawili swój ślad w życiu, ślad, który naznaczyłby historię, waszą historię i historię wielu osób” . Światowy Dzień Młodzieży będzie obchodzony w poszczególnych diecezjach, a jego hasłem są słowa zaczerpnięte z kantyku „Magnificat”: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49). Ojciec Święty przypomniał, że ważnym wydarzeniem poprzedzającym spotkanie w Panamie, zaplanowane na dni 22-27 stycznia 2019 r., będzie synod biskupów na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Podejmie on m.in. kwestie przeżywania wiary przez ludzi młodych oraz ich zdolność do rozpoznania swego powołania.

Nawiązując do swego przemówienia w Krakowie podczas ŚDM, Papież zachęcił młodych, by czynnie kształtowali świat, w którym mają żyć, bo nasze czasy nie potrzebują „młodzieży kanapowej”. Jako wzór takiego zaangażowania wskazał Maryję, która przyjąwszy zwiastowanie anioła, nie zamknęła się w domu, nie dała się sparaliżować strachem czy też pychą, lecz natychmiast wyruszyła w drogę, by pomóc swej starszej kuzynce.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Zło jest złem, a dobro dobrem

Witam polskich pielgrzymów. Wielki Post wzywa nas do nawrócenia i pokuty. Jako drogę przemiany wskazuje post, modlitwę i jałmużnę. Zachęca do rachunku sumienia, pokornego przyznawania się do przewinień, wyznania grzechów. „Nauczcie się – jak powiedział św. Jan Paweł II – nazywać białe białym, a czarne czarnym; zło złem, a dobro dobrem. Nauczcie się grzech nazywać grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem” (26 marca 1981 r.). Pełni nadziei w moc Bożego Słowa otwórzmy serca na dar Jego miłosierdzia i przebaczenia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 22 marca 2017 r.

Reklama

RV

Dyplomacja

Spotkanie z prezydentem Kamerunu

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Kamerunu. Paul Biya spotkał się następnie z watykańskim sekretarzem stanu i z szefem papieskiej dyplomacji.

Podczas rozmów zwrócono uwagę na wkład Kościoła w rozwój Kamerunu, przede wszystkim na polu edukacji i służby zdrowia. Poruszono również temat jedności narodowej przy jednoczesnym dowartościowaniu bogactwa różnych tradycji historycznych i kulturowych tego kraju, z poszanowaniem praw człowieka i grup będących w mniejszości. Odniesiono się również do aktualnych wyzwań regionu Afryki, w którym leży Kamerun.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Pilne jest zasiewać dobro: niestrudzenie kultywować sprawiedliwość, szerzyć zgodę, wspierać integrację.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jak nie zgubić się w lesie?

2022-12-07 12:44

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do obejrzenia kolejnego filmu o naszych pięknych, polskich lasach. Tym razem poradnik - jak nie zgubić się w lesie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję