Reklama

Węgiersko-polska modlitwa na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 14/2017, str. 11

Prezydent Węgier János Áder wraz z małżonką Anitą Herczegh 25 marca br. złożył wizytę na Jasnej Górze. Do Polski para prezydencka przybyła na obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które miały miejsce w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 24-25 marca. Goście zostali powitani przez przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligórę na klasztornym dziedzińcu. Pierwsze kroki skierowali do Epitafium Smoleńskiego, następnie udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Przeor Jasnej Góry wygłosił słowa powitania w językach węgierskim i polskim. Przypomniał wielowiekowe historyczne związki Jasnej Góry z ziemią węgierską – „ziemią matką” dla Zakonu Paulinów. Przed 600 laty z Márianosztra przybyli do Częstochowy pierwsi paulini. – Pragnę podziękować za to pielgrzymowanie, za świadectwo wiary w Boga, za miłość do Matki Najświętszej, która tutaj jest czczona jako Królowa Polski, a dla Waszego narodu jest Wielką Panią Węgier – powiedział o. Waligóra.

W językach węgierskim i polskim odczytano modlitwę zawierzenia: „Ojcze Niebieski, Panie historii! Składamy Ci nasze dziękczynienie za to, że w doświadczeniach i burzach historii strzegłeś nasze narody: węgierski i polski. Dziękujemy Ci za niezliczone momenty, w których Węgrzy i Polacy wyciągali do siebie pomocną dłoń. Dziękujemy za naszych wspólnych władców, za wspólnych nam świętych, a szczególnie za bł. Euzebiusza – założyciela Zakonu Paulinów, św. Jadwigę i św. Kingę. Zachowaj narody węgierski i polski we wspólnocie wiary Chrystusowej i w braterskiej jedności”.

Reklama

Modlitwę w języku węgierskim odczytał bp László Kiss-Rigó, biskup diecezji Szeged-Csanád na Węgrzech, który udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Przeor Jasnej Góry wręczył prezydentowi Węgier ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej, natomiast János Áder jako pamiątkę swojej prezydenckiej wizyty przekazał dla Jasnej Góry figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. To tzw. Matyó Madonna wykonana z porcelany Herend. Matka Boża przedstawiona jest w stroju ludowym z regionu Matyó (okolice Mezőkövesd), który słynie z pięknych haftów matyó.

János Áder wraz z małżonką napisał w księdze pamiątkowej: „Spełniło się nasze dawne pragnienie, kiedy przybyliśmy tutaj. W minionych wiekach losy Polaków i Węgrów często łączyły się ze sobą. Tak jest i dzisiaj. Mam nadzieję, że Najświętsza Dziewica będzie nam pomocą w zachowaniu naszej polsko-węgierskiej przyjaźni”.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję