Reklama

Wiara Polski i Węgier drogą do szczęśliwej Europy

W ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w 800-lecie Piotrkowa Trybunalskiego 25 marca br., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, bp László Kiss-Rigó z Węgier przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. W Eucharystii uczestniczyli prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami, parlamentarzyści, przedstawiciele władz Piotrkowa i Łodzi.

Wszystkich zgromadzonych przywitał w języku węgierskim bp Marek Marczak – administrator archidiecezji łódzkiej. Podkreślił, że Eucharystia jest zawsze dziękczynieniem za Bożą dobroć wobec człowieka. – Dziś dziękujemy w szczególności za dar Wcielenia. Archanioł Gabriel, zwiastując Maryi radosną nowinę, zapowiada światu zbawienie. Obecna Msza św. to także okazja do dziękczynienia Bogu za przyjaźń między Polską i Węgrami – powiedział.

W słowie skierowanym do wiernych bp Kiss-Rigó zaznaczył, że ponadtysiącletnia przyjaźń polsko-węgierska została scalona przez wspólne wiarę i kulturę chrześcijańską. Bywa, że nawet wśród najlepszych przyjaciół powstają spory, dlatego przyjaźń i braterstwo trzeba pielęgnować. Jednym z powodów nieporozumień może być problem z komunikacją. Bp Kiss-Rigó zwrócił uwagę, że nawet w Ewangelii na uroczystość Zwiastowania Pańskiego mamy przykład komunikowania się z Panem Bogiem. Człowiek może otwartym umysłem przyjąć to, co Pan Bóg chce mu przekazać. Jeśli współpracuje z Bogiem, to buduje swoje szczęście. – W dzisiejszej Ewangelii Maryja przyjęła dobrą nowinę od archanioła Gabriela – wskazał bp Kiss-Rigó. Podkreślił, że słuchanie słowa Boga nie dotyczy tylko jednej osoby, ale całej Europy. Jeśli wyrzekniemy się naszych korzeni i naszej tożsamości, to nie będziemy budować szczęścia, ale wstąpimy na złą drogę. Ksiądz Biskup porównał Europę do pacjenta, który potrzebuje terapii rehabilitacyjnej od Polski i Węgier. Według niego, nasze narody mogą pomóc w komunikowaniu się między Panem Bogiem a Europą, aby prawdziwe wartości europejskie nie były doktryną sztucznej poprawności politycznej, ale by były oparte na świętości rodziny, małżeństwa i na prawdziwej solidarności.

Na zakończenie bp Kiss-Rigó powiedział, że powinniśmy prosić o wsparcie Pana Boga, a także Matkę Bożą – Panią Jasnogórską, Węgierską i Trybunalską, aby solidarność polsko-węgierska dała impuls całej Europie, by wskazała nam drogę do szczęśliwszej przyszłości.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję