Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin stolicą teologii

Niedziela lubelska 14/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Olimpiada

Paweł Wysoki

Przygotowanie do pisemnej części konkursu

Przygotowanie do pisemnej części konkursu

W dniach 23-25 marca w Lublinie odbył się finał 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. O indeksy na uniwersytety oraz cenne nagrody rzeczowe, w tym pielgrzymki do Fatimy, walczyło ponad 120 laureatów – zwycięzców etapów diecezjalnych. Ostatni etap konkursu pod hasłem: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca” został zorganizowany przez Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

23 marca na ceremonii otwarcia finału OTK zgromadziło się ponad 200 osób, w tym uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, a także organizatorzy spotkania, których reprezentowali Aneta Rayzacher-Majewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Katecheci prowadzący spotkanie Danuta Wartacz i Jarosław Agaciński wraz z zaproszonymi gośćmi opowiedzieli zgromadzonym o Lublinie i naszej archidiecezji jako miejscu, w którym młodzi mogą rozwijać otrzymane od Boga talenty. Z młodzieżą nazwaną kwiatem polskiej teologii spotkał się abp Stanisław Budzik. Życząc gościom pięknego pobytu w Lublinie i sukcesów w ostatnim etapie olimpiady, Ksiądz Arcybiskup wskazał na najwspanialszych ludzi Kościoła XX wieku – św. Jana Pawła II i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślał, obaj byli związani z Lublinem – stolicą polskiej teologii, ale przede wszystkim z Maryją, która zawsze prowadzi do Chrystusa. Na czas konkursowych zmagań Metropolita udzielił uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa.

W planie finału, oprócz pisemnego i ustnego etapu olimpiady, znalazł się także czas na poznanie najpiękniejszych miejsc miasta i regionu. Goście z Polski zwiedzili Lublin z bezcenną kaplicą Trójcy Świętej na Zamku, archikatedrą (gdzie uczestniczyli w Mszy św.) i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Nałęczów i Kazimierz Dolny. Dla wielu młodych osób niezwykłym przeżyciem był udział w misterium pt. „Życie Maryi”, przygotowanym przez zespół Guadalupe.

Chociaż nie wszyscy mogli zostać zwycięzcami, organizatorzy olimpiady podkreślali, że już samo przygotowanie do konkursu jest wielką wygraną. Młodzi ludzie, w większości licealiści, dzięki lekturze Pisma Świętego i wskazanych lektur potrafią interpretować treść chrześcijańskiego orędzia i naukę Kościoła katolickiego. Najcenniejszym jest to, że zdobytą wiedzę potrafią odnieść do konkretnych sytuacji życiowych, a w poznawanych wzorach osobowych znajdują inspirację dla własnych zachowań.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

[ TEMATY ]

Olimpiada

św. Maksymilian

Franciszkańska Olimpiada wiedzy o Św. Maksymilianie

W roku szkolnym 2020/2021 po raz pietnasty organizowana jest Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie. Jest to jedna z form przybliżenia dzieciom i młodzieży charyzmatycznego Świętego, męczennika z Auschwitz, założyciela klasztoru-wydawnictwa, misjonarza, osoby godnej naśladowania. Celem Olimpiady jest również zachęcenie jej uczestników do życia na wzór Świętego oraz rozbudzenie pragnienia poznania Pisma Świętego.

Główny organizatorem tego przedsięwzięcia jest Prowincja Ojców Franciszkanów z siedzibą

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję