Reklama

Niedziela Legnicka

Przyczynek do srebrnego jubileuszu

Przeżywając radosny jubileusz 25-lecia diecezji legnickiej dziękujemy Panu Bogu za ten dar wspólnoty Ludu Bożego i wszystkie dzieła, które w minionym ćwierćwieczu miały miejsce w wymiarze duchowo-materialnym. Kościół lokalny, jakim jest diecezja, działa w warunkach czasu i miejsca wypełniając swoje posłannictwo i dzieło Zbawienia. Różni specjaliści życia religijnego będą na rozmaite sposoby analizować przebytą drogę i wszystkie osiągnięcia, jak i niedociągnięcia, które w tym czasie się pojawiły.

25 lat historii diecezji to okres, w którym my, jako diecezjanie, kierowani przez duszpasterzy na czele z Biskupem Legnickim, spełnialiśmy swoje zadania i wszelkie posługi pastoralne.

W końcu lat 80. XX wieku mówiło się już o konieczności reformy struktury Kościoła w Polsce. Rozumiał to doskonale św. Jan Paweł II, który znał najlepiej specyfikę Kościoła w naszym kraju i jego aktualne problemy.

Pierwszym zwiastunem szykowanych zmian była wizyta abp. Luigi Poggi 17 października 1985 r., który wówczas przewodniczył delegacji Watykanu do stałych kontaktów z Polską. Przybył do Legnicy w towarzystwie kard. Henryka Gulbinowicza, bp. Adama Dyczkowskiego i bp. Józefa Pazdura. Najpierw odwiedzili budowany kościół Matki Bożej Królowej Polski, a następnie kościół św. Piotra i Pawła, który widzieli jako przyszłą katedrę. Wszelkie decyzje dotyczące przyszłej struktury administracyjnej Kościoła w Polsce były objęte tajemnicą, a krążące informacje opierały się tylko na domysłach.

Miasto Legnica należało do archidiecezji wrocławskiej i z uwagi na jej znaczenie odbywały się tu coroczne konferencje rejonowe duchowieństwa. Najczęściej miały one miejsce u Ojców Franciszkanów, którzy mieli dobre warunki do ich prowadzenia. W 1986 r. na takim spotkaniu zrodził się pomysł, aby rekolekcje kapłańskie zorganizować w Legnicy zamiast we Wrocławiu. Inicjatywa ta została dobrze przyjęta przez wielu księży. Mnie została powierzona misja zorganizowania tych rekolekcji. Udałem się z tą propozycją do kard. Gulbinowicza, któremu przedstawiłem szczegółowy program. Ksiądz Kardynał wyraził zgodę i polecił, aby takie rekolekcje odbyły się u Ojców Franciszkanów. Pierwsze zostały zorganizowane w roku 1989. W programie była Msza św. z nauką, potem konferencja, obiad, adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa. Średnio w rekolekcjach brało udział od 20 do 30 kapłanów. Rekolekcjonistami byli kolejno: w roku 1989 – o. Józef Szańca OFMConv., ówczesny gwardian, w 1990 – ks. Stanisław Pietraszko, kanclerz Kurii wrocławskiej, w 1991 – ks. Aleksander Zienkiewicz, obecnie już sługa Boży, a w następnym roku ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny wrocławskiego Seminarium.

Reklama

Kiedy powstała diecezja legnicka na zakończenie rekolekcji jej pierwszy ordynariusz – bp Tadeusz Rybak – zapowiedział, że już w przyszłym roku rekolekcje kapłańskie odbędą się w nowopowstałym Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

Z powyższego widać, że obok decyzji administracyjnych o ustanowieniu diecezji legnickiej (25 marca 1992 r.), przygotowywano również duchowieństwo, aby księża umieli realizować zadania duszpasterskie w nowej wspólnocie. Przez cztery lata w czasie trzydniowych rekolekcji uczestnicy poczuli się wspólnotą i powstałe więzy na pewno pomogły w przyszłych działaniach pastoralnych.

Wszystkim uczestnikom odprawiającym wspólnie ćwiczenia duchowne jeszcze przed powstaniem diecezji legnickiej, niech tamte myśli i więzy pozostaną na chwałę Bożą.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwesta na pomoc dla szkoły w Aleppo podczas Orszaków Trzech Króli

[ TEMATY ]

święto

Sandomierz

orszak

Orszak Trzech Króli

uroczystość Objawienia Pańskiego

diecezja

objawienia

źródło: https://diecezjasandomierska.pl/dolacz-do-trzech-kroli/

Podczas Orszaków Trzech Króli prowadzona będzie kwesta na pomoc dla szkoły podstawowej w Aleppo. W Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami w wielu miejscowościach diecezji sandomierskiej przejdzie ponad 20 orszakowych pochodów.

Organizowane od lat największe uliczne jasełka odbędą pod wspólnym hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają”. Wolontariusze z Parafialnych Kół Caritas przeprowadzą kwestę, a zebrane środki będą przekazane dla szkoły podstawowej Bani Taghlib w Aleppo, która jest jedną z pięciu placówek wspartych poprzez program „Szkoła Szkole”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję