Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelizacyjna rEwolucja

Sukcesem okazał się pomysł wielkopostnej ewangelizacji uczniów bielskich szkół ponadgimnazjalnych. W kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach 31 marca zebrało się blisko 4 tys. młodzieży. Uczestniczyli oni w spotkaniu ewangelizacyjnym, któremu przyświecało hasło: „Duchowa rEwolucja”

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

ewangelizacja

PB

Bp Grzegorz Ryś przemawia do kilku tysięcy zasłuchanych uczniów

Bp Grzegorz Ryś przemawia do kilku tysięcy zasłuchanych uczniów

Dzień ewangelizacji rozpoczął się od wystąpienia znanego w środowisku hip-hopowym rapera Arkadio. Artysta, który nagrał m.in. muzykę, jaka towarzyszyła wyjściu na ring Tomasza Adamka, opowiadał zgromadzonej w świątyni młodzieży o swoim nawróceniu i doświadczeniu wiary. – Bardzo lubię, gdy jest dużo ludzi w jednym miejscu. Oczywiście to jest większe wyzwanie dla mówiącego. Ale gdy się zdobędzie już słuchaczy, to oni oddziałują na innych – mówił w rozmowie z naszą redakcją Arkadio.

– Początkowo młodzi byli trochę spięci, trzeba było tę ścianę trochę rozwalić, ale potem z każdym słowem czułem, że do nich trafiam. Starałem się przekonać, że nie ma takich problemów w życiu człowieka, z których Pan Bóg nie mógłby go wyciągnąć. Tak, by potem mógł robić to, co kocha, by spełniał swoje marzenia i był szczęśliwym na tej drodze, na jaką go Bóg powołuje – mówił w rozmowie z „Niedzielą” raper.

Reklama

Arkadio swą opowieść przeplatał swoimi kompozycjami oraz improwizowanym freestylem. Zachęcał młodych do poszukiwania prawdy o sobie i Bogu oraz do gruntownej spowiedzi wyzwalającej człowieka od lęku i niszczącego działania grzechu. Podkreślił także, że dzięki oddaniu się Bogu człowiek może w życiu dokonać wielkich rzeczy. Na poparcie tych słów podał przykład swojego nawrócenia w 17 roku życia. Od tego momentu udało się mu nagrać sześć płyt, wydać audiobooka i kilka książek.

Wystąpienie muzyka zrobiło duże wrażenie na młodzieży. Wielu uczniów przyznawało, że tego rodzaju świadectwa są dla nich wiarygodne i przekonujące, także dlatego, że muzyka hip-hopowa jest dziś bliska młodemu pokoleniu, które przyjmuje tego rodzaju muzyczny przekaz.

Kolejnym punktem programu ewangelizacyjnego było nabożeństwo Słowa Bożego. Wybrani uczniowie przynieśli w procesji do ołtarza Księgę Pisma Świętego, a bp Grzegorz Ryś z Krakowa odczytał fragment Ewangelii o kobiecie cudzołożnej, którą faryzeusze i uczeni w Piśmie przyprowadzili do Jezusa. Interpretując tę ewangeliczną scenę krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że to, co zrobił Jezus – wybaczenie kobiecie – było dużym problemem i zgorszeniem dla wspólnoty pierwszych chrześcijan. Jednocześnie podkreślił, że ten ewangeliczny obraz warto dogłębnie odczytać, bo opowiada on o kluczowej dla człowieka sprawie: spotkaniu miłosiernego Boga z ludzką nędzą. Jezusowe pisanie na piasku gość z Krakowa interpretował podkreślając, że Chrystus, wybaczając cudzołożnicy, nie bagatelizował ciężaru jej grzechu. – Jezus wypisał przed nią jej grzech. Jak przychodzisz do Jezusa, to On ci wypisze twój grzech, żebyś go zobaczył, żebyś wiedział. Jezus nie mówi: nic się nie stało, nie ma sprawy. Nie powie tak, bo przecież się stało, stało się! – mówił bp Grzegorz Ryś, dopowiadając, że wedle interpretacji św. Augustyna wypisane na piasku słowo: „cudzołóstwo” zniknęło sprzed oczu kobiety, bo rozwiał je wiatr – symbol Ducha Świętego. Biskup tłumaczył młodym, że Jezusowi nie chodzi o tanie wybaczenie, bagatelizowanie ciężaru grzechów. – To jest drogie przebaczenie. On zapłaci za jej grzech. Weźmie dosłownie grzech w swoje Ciało i zaniesie na Kalwarię. Gdy zostanie przybity do krzyża, to ten grzech umrze razem z Nim – mówił bp Ryś, podkreślając, że Jezusowe słowa: „ja Ciebie nie potępiam”, w rzeczywistości oznaczają: „umrę z Ciebie”.

Reklama

Konferencja o przebaczeniu była wstępem do nabożeństwa adoracji Krzyża. Na środek prezbiterium został procesyjnie wniesiony krzyż, a ks. Przemysław Sawa wraz z członkami Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody zachęcał młodych do osobistego oddania siebie Chrystusowi, wyznania Mu swych grzechów i pójścia za Zbawicielem. W osobistych wystąpieniach członkowie ewangelizacyjnej wspólnoty dzielili się świadectwem własnego nawrócenia. Młodzi mieli okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem ewangelizacji była adoracja Najświętszego Sakramentu i namaszczenie młodzieży olejkiem radości i przebaczenia.

Uczestnicy spotkania w kościele św. Maksymilian pytani o wrażenia, zwracali uwagę na różne punkty programu. – Na mnie ogromne wrażenie zrobiła liczba osób, które zdecydowały się przyjść na tę ewangelizację. Prawdę mówiąc początkowo nie wierzyłam, że będzie nas tylu, nie spodziewałam się, że tyle osób chce tutaj przyjść – powiedziała Klaudia z Jaworza, uczennica pierwszej klasy Zespołu Szkół Budowlanych. Jak przyznała, radością było także to, że udało się jej namówić kilka osób w klasie, by wzięły udział w spotkaniu ewangelizacyjnym.

Dopełnieniem Duchowej rEwolucji była wieczorna Msza św. sprawowana w aleksandrowickim kościele o owoce ewangelizacji i w intencji młodzieży. Po liturgicznej celebracji, której przewodniczył wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski, odbył się Wieczór Chwały z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot działających w parafiach naszej diecezji.

Zorganizowana przez Wydział Katechetyczny naszej Kurii oraz duszpasterstwo młodzieży ewangelizacja była pierwszą taką inicjatywą w stolicy Podbeskidzia. Jak podkreślają organizatorzy, dużą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia okazali przedstawiciele Miejskiego Zarządu Oświaty, Urząd Miasta Bielsko-Biała, Bielskie Centrum Kultury, dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MEN: lekcje etyki będą organizowane nawet dla jednego ucznia

[ TEMATY ]

szkoła

UM Świebodzice

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym placówka edukacyjna będzie zobowiązana do organizacji etyki choćby dla jednego ucznia. Podobnie będzie musiała działać, gdy uczeń należy do mniejszościowego Kościoła. Zmiana zapisów wynika z konieczności wykonania wyroku z dnia 15 czerwca 2010 r. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu w sprawie Grzelak przeciwko Polsce (skarga 7710/02).

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję