Reklama

Niedziela Podlaska

„Spotkania ze św. Hildegardą – przez muzykę do Boga” – rekolekcje

Niedziela podlaska 16/2017, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum Sióstr Benedyktynek

S. Suzanne Ferfoglia prowadzi zajęcia w oratorium

S. Suzanne Ferfoglia prowadzi zajęcia w oratorium

Mniszki Benedyktynki z Drohiczyna organizują w dniach 5-9 lipca rekolekcje ze św. Hildegardą „Przez muzykę do Boga”. Jest to już druga edycja tego typu rekolekcji, opartych na utworach św. Hildegardy i połączonych z warsztatami muzycznymi. Poprowadzą je: s. dr hab. Suzanne Ferfoglia – organistka, wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej AM i UP JPII w Krakowie, prowadzi też klasę organów, zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. Ks. Kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie. Założyła zespół wokalny Flores Rosarum, wykonujący chorał gregoriański oraz dzieła św. Hildegardy z Bingen; mgr Katarzyna Wiwer – śpiewaczka, pedagog śpiewu, animator kultury, członkini żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej, a obecnie słuchaczka studiów podyplomowych Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim JP II w Krakowie; o. Błażej Matusiak OP – dominikanin, teolog, filolog klasyczny, recenzent muzyczny, znawca muzyki średniowiecznej, autor książki o św. Hildegardzie pt. „Teologia muzyki”.

Reklama

Dlaczego Hildegarda z Bingen? Hildegarda z Bingen (1098 – 1179) – święta Kościoła katolickiego, mistyczka, kompozytorka, od 2012 r. doktor Kościoła katolickiego, średniowieczna benedyktyńska mniszka, która o kilka epok wyprzedziła czasy, w których przyszło jej żyć. Była nie tylko uczoną, ale również mistrzynią życia, która pokazała, w jaki sposób żyć, czerpiąc z Ewangelii. Benedykt XVI mówił o niej: „Hildegarda była mniszką benedyktyńską, żyjącą w centrum niemieckiego średniowiecza. Była prawdziwą nauczycielką teologii i głęboką znawczynią nauk przyrodniczych i muzyki”.

My, mniszki benedyktynki, jako duchowe córki Hildegardy z Bingen jesteśmy w sposób szczególny powołane i zobowiązane do szerzenia i rozpowszechniania jej dorobku zarówno w zakresie teologii, jak i muzyki. Dlatego też rozpoczęte w 2015 r. dzieło pragniemy kontynuować i mamy nadzieję, że Klasztor Sióstr Benedyktynek Mniszek w Drohiczynie stanie się stałym miejscem spotkań z muzyką św. Hildegardy z Bingen, rozpoznawalnym na mapie Polski.

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Módl się o cuda

Niedziela małopolska 9/2017, str. 4

[ TEMATY ]

rekolekcje

Małgorzata Poparda

Uczestnicy tarnowskiego Forum Formacyjnego wspólnie uwielbiali Boga, prosząc Go o dar uzdrowienia

Uczestnicy tarnowskiego Forum Formacyjnego wspólnie uwielbiali
Boga, prosząc Go o dar uzdrowienia

Blisko 3 tysiące osób spotkało się w hali „Jaskółka” w Tarnowie-Mościcach na największych rekolekcjach w diecezji tarnowskiej. W dniach 11-12 lutego odbyło się tu VI Forum Formacyjne

Forum jest wydarzeniem, na które się czeka! – przyznaje Urszula. Uczestniczą w nim osoby pragnące pogłębić wiarę, we wspólnocie uwielbiać Boga, zadbać o swoją wewnętrzną formację. Wiedzą, że tak się stanie, bo doświadczyły tego podczas poprzednich edycji wydarzenia. Wielu z nich działa w różnych wspólnotach. Ale są też tacy, którzy przybyli tu po raz pierwszy – pokonali zmęczenie, pokusy, lęki, odłożyli wszystkie inne sprawy, aby przeżyć coś wyjątkowego, choć nie zawsze potrafią wyrazić swoje oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję