Reklama

Niedziela Przemyska

20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Krośnie

Żyją duchowością świętego papieża

10 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski poświęcił monumentalną świątynię pw. św. Piotra Apostoła i bł. Jana z Dukli – owoc ofiarności i współpracy wielu ludzi. W tym roku mija 20 lat od tamtych niezwykłych chwil

Niedziela przemyska 16/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Tadeusz Budziński

Poświęcenie kościoła św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli

Poświęcenie kościoła św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli

Historia naszej parafii zaczęła się od pasterki w noc wigilijną 1982 roku. Wtedy to biskup pomocniczy przemyski Tadeusz Błaszkiewicz odprawił pierwszą Mszę św. i dokonał poświęcenia budynku gospodarczego, odkupionego wraz z posesją od pani Elżbiety Setlak przez ówczesnego ordynariusza archidiecezji przemyskiej bp. Ignacego Tokarczuka. 29 czerwca 1984 roku miała miejsce pierwsza Msza św. odpustowa celebrowana przez księdza dziekana Jerzego Moskala, podczas której został odczytany Dekret bp. Ignacego Tokarczuka o ustanowieniu parafii pw. św. Piotra Apostoła. Proboszczem oficjalnie został mianowany ks. Jan Kutyna.

Jedyna w archidiecezji

Dzięki ofiarności i współpracy wielu ludzi dobrej woli po kilkunastu latach została sfinalizowana budowa dużej, pięknej świątyni, którą poświęcił 10 czerwca 1997 roku, jako jedyną w archidiecezji przemyskiej, papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski. Wyjątkowa i niezapomniana była to wizyta Jana Pawła II na Podkarpaciu, w Krośnie, a szczególnie w naszej parafii.

Reklama

Ten czerwcowy, cudowny, słoneczny dzień ofiarowany nam przez Opatrzność był wyjątkowy również z tego względu, że podczas Mszy św. odprawionej na krośnieńskim lotnisku Jego Świątobliwość Jan Paweł II wyniósł na ołtarze Kościoła katolickiego bł. Jana z Dukli, który został mianowany drugim patronem naszej świątyni. Czas poprzedzający pielgrzymkę i jej przebieg przez wielu ludzi zaangażowanych w jej przygotowanie do tej pory jest określany „Świętym Czasem”, bo wtedy miał miejsce prawdziwy „Cud Braterstwa”, o którym niestety już większość z nas zapomniała.

Pod papieskim krzyżem

Parafia pieczołowicie pielęgnuje pamięć o tym niezwykłym wydarzeniu, jakim była pielgrzymka Jana Pawła II do Krosna. Corocznie 10 czerwca odprawiana jest Msza św. pod krzyżem papieskim lub w świątyni, celebrowana przez abp. Józefa Michalika z udziałem wielu duchownych i licznie zgromadzonych wiernych z Krosna i okolicy. Odbywają się koncerty, szczególnie z udziałem młodych, sympozja naukowe, wieczornice poetyckie, powstało przy kościele skromne muzeum. Zrodził się kult św. Jana Pawła II szczególnie intensywny od dnia jego kanonizacji, tj. 27 kwietnia 2014 roku. Do naszej świątyni przybywają pielgrzymi z całej Polski i nie tylko. Wierni składają swoje podziękowania i prośby do Boga Wszechmogącego za wstawiennictwem naszego świętego Papieża, rozważają jego nauczanie, żyją jego duchowością.

Księga Łask

Z tych świadectw powstała Księga Łask św. Jana Pawła II, szczególnie składanych w czasie cotygodniowych wtorkowych nabożeństw odprawianych do św. Jana Pawła II. Ten żywy kult i wola ludu Bożego poświadczona zebranymi podpisami wiernych oraz starania obecnego proboszcza ks. prał. Jana Bielca przyczyniły się do ustanowienia naszej świątyni z dniem 13 grudnia 2015 roku Sanktuarium Świętego Jana Pawła II przez abp. Józefa Michalika „ku dobru duchowemu i pożytkowi wiernych”.

Reklama

W tym roku przypada 20. rocznica pobytu Ojca Świętego na ziemi krośnieńskiej. W imieniu Księdza Proboszcza, wszystkich kapłanów i całej wspólnoty parafialnej skupionej przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krośnie zapraszamy serdecznie czytelników „Niedzieli Przemyskiej” do udziału w obchodach tej wyjątkowej rocznicy. Odbędą się sympozja dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. z udziałem abp. Adama Szala i abp. Mieczysława Mokrzyckiego, będą koncerty, a kulminacyjnym punktem obchodów tego dziejowego wydarzenia będzie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem naszych pasterzy z udziałem metropolity lwowskiego, wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II, abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Ze szczegółowymi informacjami o przebiegu uroczystości będzie się można zapoznać na stronie: piotrajana.pl/

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadek życia bł. Jana Pawła II

27 stycznia w Zielonej Górze gościł świadek życia bł. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz. Tego dnia Ksiądz Kardynał uczestniczył w sympozjum poświęconym wizycie papieża Jana Pawła II na Pomorzu Zachodnim. Konferencja odbyła się z okazji 10-lecia powstania Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. W sympozjum uczestniczyli także bp Stefan Regmunt i bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję