Reklama

Niedziela Podlaska

Placówka z patronką

Doktor Franceska Michalska została patronką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich. 10 kwietnia odbyło się uroczyste nadanie imienia, odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwą i wizerunkiem doktor Michalskiej

Niedziela podlaska 18/2017, str. 6

[ TEMATY ]

patron

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Franceska Michalska w siemiatyckim szpitalu przez kilkadziesiąt lat pracowała jako pediatra

Franceska Michalska w siemiatyckim szpitalu przez kilkadziesiąt
lat pracowała jako pediatra

W uroczystości wzięli udział m.in.: Hanna Zaremba, córka Franceski Michalskiej wraz z mężem, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, starosta siemiatycki Jan Zalewski, zastępca dyrektora do spraw medycznych SP ZOZ Siemiatycze Lech Hackiewicz, prezes Koła Związku Sybiraków Leszek Różański wraz z delegacją, kapłani, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół, radni Rady Powiatu Siemiatyckiego, Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta, pracownicy i uczniowie siemiatyckich szkół, przyjaciele i znajomi Franceski Michalskiej. Doniosły charakter spotkania podkreślała obecność pocztów sztandarowych.

Córka patronki Hanna Zaremba, wspominając swoją mamę, zwracała uwagę, że nie tylko leczyła ona dzieci, ale interesowała się ich losem, a wybór placówki, której będzie patronką, doskonale to podkreśla. Wspomniała też spotkanie z uczniami, które przed kilkoma dniami odbyło się w Zespole Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Siemiatyczach – W trakcie spotkania przytoczono wspomnienia związane z moją mamą, że ona nie tylko leczyła dzieci jako lekarz, ale również w miarę możności opiekowała się nimi, interesowała się ich losem już po wyjściu ze szpitala, interesowała się ich domami, rodzinami i – jeśli zachodziła taka potrzeba – starała się pomagać. Pani Hanna mówiła też: – Tu chodzi o taką ludzką, życzliwą opiekę, jaką mama okazywała dzieciom. Myślę, że duch tej opieki będzie tu panował i królował.

Reklama

Z inicjatywą nadania imienia doktor Franceski Michalskiej placówce w Bacikach Średnich wystąpiły uczennice Anita Doroszkiewicz i Julia Bogucka, kandydatki na posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pomysł poparły Zarząd i Rada Powiatu Siemiatyckiego oraz Rada Społeczna SP ZOZ Siemiatycze.

Franceska Michalska urodziła się w Kamieńcu Podolskim, wraz rodziną została wywieziona do Kazachstanu. Kiedy wróciła do Polski została lekarzem. W latach 50. przyjechała do Siemiatycz razem z mężem, również lekarzem. W siemiatyckim szpitalu przez kilkadziesiąt lat pracowała jako pediatra. Zmarła 29 listopada 2016 r., mając 93 lata.

Na pamiątkowej tablicy obok wizerunku doktor Michalskiej widnieje napis: Lekarka, Sybiraczka, autorka książki, człowiek o wielkim sercu.

Nadanie imienia placówce opiekuńczo-leczniczej to ważna chwila, ale też początek drogi, której od tej pory patronuje Franceska Michalska.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Alfons Maria Liguori – patron spowiedników

Święty Alfons urodził się w Marinelli k. Neapolu w 1696 r. W 16. roku życia uzyskał doktorat z prawa i rozpoczął karierę adwokacką. Porzucił ją jednak i poświęcił się służbie Bożej. W 1726 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1732 r. założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). W 1762 r. papież Klemens XIII mianował Alfonsa biskupem ordynariuszem w miasteczku Santa Agata dei Goti. Wrócił jednak do Zgromadzenia Redemptorystów. Alfons Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 r. w wieku 91 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję