Reklama

Wielkie rzeczy dla Polski

Kim był o. Juliusz Mancinelli? Z jakiego powodu to właśnie jemu Matka Boża oznajmiła, by nazywać Ją Królową Polski? Dlaczego dla Polaków ważny jest kult Bożego Miłosierdzia? Jakie znaczenie ma dla naszej Ojczyzny wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w albumie i dołączonym do niego filmie pod wspólnym tytułem: „Wielkie rzeczy zamierzam dla ciebie, Polsko”.

We wstępie do albumu abp Adam Szal przypomina historię o. Juliusza Mancinellego (1537 – 1618), misjonarza jezuity, który podczas modlitwy w swojej celi w klasztorze w Neapolu prosił, by Maryja wskazała mu tytuł, którym chce być czczona. Niebawem zobaczył wizerunek Maryi Niepokalanej, która powiedziała do niego: „A dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam”. Działo się to 14 sierpnia 1608 r. w Neapolu.

Reklama

O. Mancinelli, nie zważając na swój wiek – liczył ponad 70 lat – wyruszył w pieszej pielgrzymce do Krakowa. 8 maja 1610 r. w katedrze na Wawelu usłyszał słowa: „Ja jestem Królową Polski, jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi”. Po powrocie do Włoch, 15 sierpnia 1617 r., przeżył trzecie spotkanie z Matką Bożą, która powiedziała mu: „Tu jednak na ziemi nazywaj mnie zawsze Królową Polski”.

Z perspektywy 400 lat, które minęły od tych wydarzeń, coraz bardziej widoczne jest, że – jak w tekście dołączonym do książki pisze Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli” – „nasza polska droga to droga maryjna. Wzywanie Maryi jako Królowej Polski jest podkreśleniem Jej wyjątkowej roli w dziejach narodu polskiego. Maryja Królowa Polski stała się punktem odniesienia w czasie zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie”.

Album przypomina postaci największych orędowników kultu Matki Bożej na terenie Polski, wśród nich św. Andrzeja Bobolę – jednego z patronów Polski, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego – inicjatora Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi. Potwierdzeniem szczególnej relacji Polaków z Maryją był również pontyfikat Jana Pawła II, którego motto brzmiało „Totus Tuus”. Na kartach albumu znajdziemy historię niektórych miejsc kultu maryjnego, jak np. sanktuarium w Rokitnie – z obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, sanktuariów w Licheniu i Gietrzwałdzie. Autorzy albumu i filmu przypominają, że od wieków centrum kultu maryjnego jest Jasna Góra.

Reklama

To tutaj rozegrały się tak ważne wydarzenia, jak Jasnogórskie Śluby Narodu 26 sierpnia 1956 r. czy Wielka Pokuta 15 października 2016 r., w której uczestniczyło ponad 100 tys. wiernych.

Album i film są dokumentami przywołującymi wydarzenia, które mają olbrzymie znaczenie dla losów katolickiej Polski. Są także świadectwem głębokiej wiary polskiego narodu.

„Wielkie rzeczy zamierzam dla ciebie, Polsko”, Wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów, www.wydawnictwo.saletyni.pl, e-mail: wydsalet@kr.onet.pl.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

II Wieczór z Prymasem Wyszyńskim w Rywałdzie

2021-08-03 10:09

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Rywałd

Wyszyński

Jerzy Strużyna

Kolejny raz wiernych do Rywałdu przyciągnęła postać kard. Wyszyńskiego.

II Wieczór z Prymasem odbył się 25 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. Dk. prof. Waldemar Rozynkowski podkreślił, że w "Zapiskach więziennych" napisanych przez kard. Wyszyńskiego, opisane jest jego życie wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję