Reklama

Piękno płynie z Norwegii

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 47

Od kilku lat bacznie przyglądam się skandynawskiej scenie muzycznej w obrębie muzyki wpisanej w nurt popularnie określany mianem „poważnej”, jednak słowo to nie oddaje w pełni pewnego zjawiska, które rozkwita na północy Europy. Sprawa dotyczy nurtu, który korzystając ze środków wyrazu wpisanych w klasyczne pojmowanie muzyki, skupia się na frazach adresowanych nie tylko do wyrobionych melomanów. Z jednej strony jest to dobór tematów wolny od awangardowego podejścia do melodii. Podobnie sprawa ma się z harmonią, instrumentacją czy ukształtowaniem całego zespołu wykonawczego. Związana z nowatorską wytwórnią płytową 2L grupa kompozytorów i wykonawców wchodzi w rejony, które zagorzali krytycy, ortodoksyjnie strzegący klarowności muzyki poważnej, chętnie określają mianem crossoveru. I można w pewnym zakresie przyznać im rację, bowiem Henning Sommerro („Med Jesus vil eg fara”) podobnie jak Ståle Kleiberg w „Mass for Modern Man” czy Kim André Arnesen w „Magnifikacie” stronią od niszowego traktowania muzyki współczesnej. I to w nich cenię, że nie silą się na ekstrawaganckie podejście do muzyki za cenę utraty jej komunikatywności. I jeśli pojęcie „crossover” ma oznaczać szeroko otwarte drzwi do niezmierzonego oceanu muzycznego piękna, to godzę się na takie słowo klucz. Prowadzona przez geniusza akustyki, innowatora muzycznych technologii, blisko 30-krotnie nominowanego do Grammy Mortena Lindberga norweska wytwórnia 2L (Lindberg Lyd) to ujmujące piękno przekazuje nam w dźwiękowych formatach, które nie pozostawiają nas obojętnymi na artyzm kompozycji, i – co nie mniej ważne – na wysokie loty zaangażowanych do nagrań artystów. Można powiedzieć, że Lindberg stworzył własną grupę wykonawców, bazując na solistach z Trondheim oraz tamtejszej filharmonii i chórze. Opiera się też na wybornych zespołach Nidarosdomens Jentekor (chór słynnej katedry w Trondheim) czy zespole wokalnym Cantus, za którego rzadko spotykaną w świecie wirtuozerią stoi pani Tove Ramlo-Ystad (wspaniałe interpretacje „Kyrie” i „Aejlies”/Alleluja/Frode Fjellheima, „Miserere” Evy Ugalde). Osobliwością tych i wielu innych nagrań jest ich rejestracja w systemach tzw. dookólnych (surround), gdzie dźwięk dociera do nas już nie tylko w systemie 5.1 (tak jak w kinie domowym), ale 11.1 (Dolby Atmos) oraz 9.1 Auro-3D aż po 11.1-3D. Artyści nagrywają wszystko, stojąc wokół mikrofonów, we wspaniałych akustycznie salach (wspomniana katedra w Trondheim, kościół w Uranienborg), przez co muzyka otacza nas, potęgując wrażenia. Tego typu płyty można odtwarzać na urządzeniach Blu-ray, jest też opcja klasycznego stereo (dodatkowa płyta CD w komplecie – albumy są dwupłytowe).

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję