Reklama

Niedziela Lubelska

Tydzień biblijny

Niedziela lubelska 20/2017, str. 3

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Małgorzata Oroń

Włączenie nowych osób do Dzieła Biblijnego

Włączenie nowych osób do Dzieła Biblijnego

Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem: „Weź i czytaj” to wspólna inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, wpisujące się w 1050. rocznicę chrztu Polski, ma na celu zachęcenie wiernych do sięgania po Słowo Boże. Uroczysta inauguracja czytania Pisma Świętego odbyła się 29 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL, podkreślał, że Katolicki Uniwersytet Lubelski jest miejscem szczególnym, gdzie Pismo Święte jest obecne nie tylko podczas studiów teologicznych, lecz także w codziennym życiu wykładowców i studentów. Ogromny wkład w rozpowszechnianiu Pisma Świętego miał sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, który zachęcał młodych, by poznawali Słowo Boże i żyli nim na co dzień. Ks. Kiciński wyraził nadzieję, że „Biblia stała się kodem genetycznym chrześcijan, a słowo w niej zawarte wciąż inspiruje i przenika, prowadząc do wiecznego szczęścia”. W uroczystym odczytaniu fragmentu Listu do Galatów wzięło udział kilkanaście osób, które reprezentowały środowisko akademickie. Pismo Święte czytali również alumni z Metropolitalnego Seminarium Duchownego i dzieci z lubelskich szkół.

Reklama

Diecezjalna inauguracja Tygodnia Biblijnego odbyła się 30 kwietnia w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. – Wyrażam głęboką radość, że diecezjalne obchody tego wydarzenia odbywają się właśnie w papieskiej parafii, w przededniu 30-lecia wizyty św. Jana Pawła II – podkreślał proboszcz ks. prał. Tadeusz Pajurek. W czasie Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla, moderatora Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, nastąpiło włączenie sześciu nowych członków w struktury Dzieła Biblijnego. Msza św. rozpoczęła jednocześnie 9. Tydzień Biblijny, którego hasło brzmi: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”.

W homilii ks. prof. Mirosław Wróbel podkreślał, że bogactwo Pisma Świętego jest niemierzalne. – Pan Bóg wypowiada się na każdy temat i nie ma takiej sytuacji w życiu, której analogii nie można by znaleźć na kartach Biblii – mówił kaznodzieja. Jednocześnie pytał wiernych, co robią, aby zgłębiać mądrość Słowa Bożego. – Pismo Święte to słowo Boga, które chcemy, aby było słowem w naszym życiu; słowem, które życie przemienia, daje moc i blask, które daje pokarm i jest lampą dającą blask na drodze życia – mówił Ksiądz Profesor. Zwracając się do osób wstępujących do Dzieła Biblijnego, podkreślał, że są wezwani, aby przypominać współczesnemu światu, że Biblia jest kodem kulturowym. – Człowiek bez Biblii nie potrafi sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które nurtują nasze serca. Jesteście wezwani, aby przemieniać ten świat, aby kierować do ludzi to wielkie wezwanie: Weź i czytaj! Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, aby żyć duchem Ewangelii. Powinniśmy owocować owocami Ducha Świętego, abyśmy poznawali, że czytanie Pisma Świętego ma wielką moc w życiu – mówił ks. prof. Wróbel. Dla potwierdzenia tych słów wszyscy wierni otrzymali fragmenty Listu do Galatów do osobistego rozważania i aktualizowania w swoim życiu.

Na rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego w papieskiej parafii na Czubach została zainaugurowana działalność Kręgu Biblijnego. Spotkania w kościele przy ul. Jana Pawła II 11 odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaczynamy Tydzień Biblijny

Dzisiejsza niedziela 26 kwietnia – trzecia Niedziela Wielkanocna w Kościele w Polsce przeżywana jest jako „Niedziela Biblijna”, a następujący po niej tydzień, jako „Tydzień Biblijny”.

Nad organizacją i rozpropagowaniem Niedzieli i Tygodnia Biblijnego w poszczególnych diecezjach czuwa moderator „Dzieła Biblijnego”. W naszej diecezji jest nim ks. dr Łukasz Łaszkiewicz – prezes stowarzyszenia uBIBLIJNIEni.pl.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję