Reklama

Niedziela Rzeszowska

Opiekunka Jasła

Przy ulicy Jana Pawła II 16 w Jaśle, na posesji Krystyny Sobczak znajduje się kapliczka. Obiekt został wzniesiony w roku 2007 jako dowód wdzięczności za otrzymywanie wielu łask, nieustanną opiekę Matki Bożej Fatimskiej oraz ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II 13 maja 1981 r.

Obecnie kapliczka stanowi piękny znak żywej wiary, oparty na modlitwie, pamięci i wierności Maryi. Jest miejscem zadumy, refleksji, gdzie można zapalić świecę, zatrzymać się na chwilę, pomodlić się. Dzisiejszy świat, stara się wyłączyć nam duchowość. Postać Fatimskiej Matki zatroskanej losem każdego z nas może sprzyjać zadawaniu sobie nurtujących pytań... Czy jeszcze potrafimy przyznać się do głębokiej wiary? Czy nasze życie chrześcijańskie opiera się na Bożych przykazaniach? Czy z należytym szacunkiem i godnością odnosimy się do symboli i wartości religijnych?

Reklama

Kapliczka została wzniesiona z inicjatywy pani Karoliny z Jasła. Pomoc finansową przy pracach budowlanych okazali niektórzy mieszkańcy miasta. We wnętrzu na głównym planie widnieje przepiękna figura Matki Bożej Fatimskiej, którą sprowadził śp. senator Stanisław Zając (10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem).

13 maja 2007 r. uroczystego poświęcenia kapliczki w obecności ks. Zbigniewa Irzyka dokonał ks. Tadeusz Paszek. Obaj duchowni wyrazili wielką radość z powstania nowego obiektu sakralnego oraz nadzieję, że miejsce to stanie się szczególnym zakątkiem, przy którym mieszkańcy będą przystawać w pośpiechu życia, znajdując czas na modlitwę i zadumę.

Nie sposób jest pominąć faktu, iż ta urokliwa kapliczka upamiętnia najważniejsze wydarzenia religijne i duchowe – objawienia Matki Bożej trojgu dzieciom w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima przez 6 kolejnych miesięcy, poczynając od 13 maja 1917 r. oraz zamach na życie Jana Pawła II. O godnym szacunku i pamięci wobec osoby Ojca Świętego Jana Pawła II świadczy granitowa tablica na przedniej ścianie kapliczki z napisem: „Totus Tuus – wotum wdzięczności dla Boga za dar w osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jaślanie – 13 V 2007”.

13 maja 2017 r., w 100. rocznicę objawień fatimskich świętowano 10-lecie powstania kapliczki. Z tej okazji w kościele farnym oraz kościółku gimnazjalnym zostały odprawione Msze święte. Jubileusz był niezwykłym znakiem świadczącym o tym, że tutaj żyją ludzie, dla których wiara stanowi największy skarb.

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewają maryjne pieśni Fatimskiej Pani

Na warszawskim Wrzecionie w Ogrodzie Niepokalanej parafianie oddają się wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. W maju rozlega się tu śpiew maryjnych pieśni 

Grupa osób każdego dnia spotyka się po wieczornej Mszy św. i zaczyna spotkanie z Matką Bożą pieśnią: „O Maryjo, witam Cię” . Można usłyszeć także inne pieśni, w których wierni uciekają się do swojej niebieskiej Mamy. Potem w spontanicznej modlitwie dziękują Maryi za liczne łaski. Oddają się w Jej opiekę, modlą się za Polskę i świat, dzieci, młodzież i rodziny, osoby dotknięte koronawirusem, sparaliżowane strachem, zniewolone czy uzależnione.