Reklama

Niedziela Rzeszowska

Opiekunka Jasła

Przy ulicy Jana Pawła II 16 w Jaśle, na posesji Krystyny Sobczak znajduje się kapliczka. Obiekt został wzniesiony w roku 2007 jako dowód wdzięczności za otrzymywanie wielu łask, nieustanną opiekę Matki Bożej Fatimskiej oraz ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II 13 maja 1981 r.

Obecnie kapliczka stanowi piękny znak żywej wiary, oparty na modlitwie, pamięci i wierności Maryi. Jest miejscem zadumy, refleksji, gdzie można zapalić świecę, zatrzymać się na chwilę, pomodlić się. Dzisiejszy świat, stara się wyłączyć nam duchowość. Postać Fatimskiej Matki zatroskanej losem każdego z nas może sprzyjać zadawaniu sobie nurtujących pytań... Czy jeszcze potrafimy przyznać się do głębokiej wiary? Czy nasze życie chrześcijańskie opiera się na Bożych przykazaniach? Czy z należytym szacunkiem i godnością odnosimy się do symboli i wartości religijnych?

Reklama

Kapliczka została wzniesiona z inicjatywy pani Karoliny z Jasła. Pomoc finansową przy pracach budowlanych okazali niektórzy mieszkańcy miasta. We wnętrzu na głównym planie widnieje przepiękna figura Matki Bożej Fatimskiej, którą sprowadził śp. senator Stanisław Zając (10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem).

13 maja 2007 r. uroczystego poświęcenia kapliczki w obecności ks. Zbigniewa Irzyka dokonał ks. Tadeusz Paszek. Obaj duchowni wyrazili wielką radość z powstania nowego obiektu sakralnego oraz nadzieję, że miejsce to stanie się szczególnym zakątkiem, przy którym mieszkańcy będą przystawać w pośpiechu życia, znajdując czas na modlitwę i zadumę.

Nie sposób jest pominąć faktu, iż ta urokliwa kapliczka upamiętnia najważniejsze wydarzenia religijne i duchowe – objawienia Matki Bożej trojgu dzieciom w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima przez 6 kolejnych miesięcy, poczynając od 13 maja 1917 r. oraz zamach na życie Jana Pawła II. O godnym szacunku i pamięci wobec osoby Ojca Świętego Jana Pawła II świadczy granitowa tablica na przedniej ścianie kapliczki z napisem: „Totus Tuus – wotum wdzięczności dla Boga za dar w osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Jaślanie – 13 V 2007”.

13 maja 2017 r., w 100. rocznicę objawień fatimskich świętowano 10-lecie powstania kapliczki. Z tej okazji w kościele farnym oraz kościółku gimnazjalnym zostały odprawione Msze święte. Jubileusz był niezwykłym znakiem świadczącym o tym, że tutaj żyją ludzie, dla których wiara stanowi największy skarb.

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pakoska czeka na pielgrzymów

[ TEMATY ]

renowacja

kapliczka

Przemysław Jahr/Wikipedia.pl

Kalwaria Pakoska zwana także Kujawską Jerozolimą odzyskała dawny blask po rewitalizacji. Oprócz renowacji barokowych kaplic powstało centrum informacji turystycznej oraz drogi i parkingi dla pielgrzymów i turystów. Na jutro zaplanowano uroczyste otwarcie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję