Reklama

Niedziela Częstochowska

Arturo Mari: Jan Paweł II był pokorny i odważny

[ TEMATY ]

spotkanie

Mariusz Pośpiech/Muzeum Monet i Medali JP2

„Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej pokory i miłości” - mówił Arturo Mari, fotograf Jana Pawła II, który 18 grudnia wieczorem był gościem spotkania z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

„Arturo Mari to przyjaciel naszego Muzeum. To wielki świadek nie tylko pontyfikatu Jana Pawła II, ale także świadek wydarzeń w Kościele i świecie w ostatnich ponad 50 latach” - mówił na początku spotkania Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor muzeum.

Wspominając Jana Pawła II Arturo Mari podkreślił, że był on „człowiekiem obrony godności i praw człowieka”. - Jego nauczanie społeczne miało wielkie znaczenie dla przemian we współczesnym świecie. Jan Paweł II był wierny podstawowym liniom tego nauczania i konsekwentnie przypominał takie tematy, jak: prawo do pracy, godność kobiety i matki, godność i świętość ludzkiego życia, wolność słowa, wolność religijna - mówił Arturo Mari.

„Miał odwagę upominać wielkich tego świata, by szanowali godność człowieka. Potrafił powiedzieć jednemu z prezydentów: „Kim ty jesteś. Dlaczego niszczysz swój naród”. Jan Paweł II był człowiekiem odważnym” - kontynuował Mari.

Fotograf Jana Pawła II wspominał czas kiedy poznał polskiego papieża. - Poznałem go jako młodego biskupa w czasie Soboru Watykańskiego II. Przedstawił mi młodego biskupa krakowskiego wielki Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, którego znałem wcześniej. Na Soborze Karol Wojtyła objawił się jako człowiek o jasnych i klarownych ideach, człowiek, który chciał otwarcia Kościoła na dialog ze współczesnym światem - wspominał fotograf.

Arturo Mari podkreślił, że „Jan Paweł II był człowiekiem cierpienia”. - Doświadczył tego cierpienia już w czasie II wojny światowej, podczas której musiał ciężko pracować, uczęszczać do tajnego seminarium. Zawsze powracał do tamtych czasów. Wspomniał z miłością tych wszystkich ludzi, swoich przyjaciół, którzy byli blisko obok niego w tamtym trudnym czasie - mówił Arturo Mari i dodał, że „ Jan Paweł II był przede wszystkim kapłanem”.

Reklama

„Swoją troską obejmował każdego człowieka, rodziny, ludzi młodych. Jako papież był proboszczem świata” - kontynuował Mari.

Arturo Mari wspominał również podróże apostolskie Jana Pawła II. - Podczas podróży do Zairu odwiedził szpital dla dzieci chorych na AIDS. Jego obecność dla dzieci i ich rodziców była umocnieniem. Błogosławił i przytulał dzieci z miłością. Kiedy wychodziliśmy ze szpitala, Jan Paweł II zatrzymał się przy dwóch siostrach zakonnych, uklęknął przed nimi, pocałował ich ręce, pobłogosławił siostry i podziękował im za to, co czynią - mówił wzruszony fotograf.

„W Korei spotkał się z 800 trędowatymi. Podszedł do każdego z tych cierpiących ludzi. Każdego pobłogosławił i ucałował. Podczas podróży do Ameryki Łacińskiej w faweli podarował swój papieski pierścień dla biednych. To była miłość Jana Pawła II” - kontynuował fotograf Jana Pawła II.

Arturo Mari wspominał także spotkanie Jana Pawła II z Vaclavem Havlem. - Prezydent Czech był człowiekiem wielkiej kultury. Chociaż sam niewierzący uznał spotkanie z Janem Pawłem II i jego pielgrzymkę najpierw do Czechosłowacji, a potem do Czech jako cud dla narodu czeskiego. Havel w wymiarze społecznym wprowadzał te idee, które głosił Jan Paweł II - podkreślił gość z Rzymu.

Arturo Mari wspomniał również pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. - To była bardzo ważna pielgrzymka. Pamiętam dwa momenty z Mszy św. na pl. Zwycięstwa w Warszawie, kiedy Jan Paweł II zatrzymał się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Położył swoją rękę na płycie grobu i powiedział: "Dlaczego moja Ojczyzna musiała przelać tyle krwi?". A potem był ważny moment w homilii, kiedy upomniał się o obecność Chrystusa w życiu społecznym Polski - mówił Mari.

Reklama

„Wszystkie przemiany w Europie, poczynając od wydarzeń w Polsce poprzez upadek muru berlińskiego i żelaznej kurtyny, to dar pontyfikatu Jana Pawła II. Uważam, że wolność słowa to także cud” - kontynuował fotograf papieski.

Zapytany o to jak teraz odczuwa w swoim życiu Jana Pawła II Arturo Mari podkreślił, że „chociaż Jana Pawła II nie ma już pośród nas, to zawsze czuję jego obecność”. - On jest przy mnie, tak jak przez 27 lat, kiedy byłem z nim od 6 rano do późnych godzin wieczornych przez 365 dni w roku - podsumował Mari.

W części artystycznej spotkania wystąpiła m.in. grupa „Częstochowa Pipes & Drums” wykonująca tradycyjną szkocką muzykę.

Arturo Mari był fotografem sześciu papieży, od marca 1956 r. Fotografował Piusa XII, św. Jana XXIII, bł. Pawła VI, Jana Pawła I, św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II wykonał blisko sześć milionów zdjęć.

2014-12-19 09:47

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Palestyny spotka się z Franciszkiem i Benedyktem XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

spotkanie

Franciszek

Bożena Sztajner/Niedziela

W pierwszych dniach grudnia do Watykanu przyjedzie prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Spotka się zarówno z papieżem Franciszkiem, jak i papieżem seniorem Benedyktem XVI, których wcześniej gościł w swej ojczyźnie.

Informację tę potwierdził doradca prezydenta, Abbas Nabil Shaath. Podczas pobytu we Włoszech Abbas zostanie także przyjęty przez włoskich przywódców: prezydenta Sergio Matarellę i premiera Giuseppe Conte.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #129

2023-01-29 08:31

[ TEMATY ]

Młode Homilie

Ewangelia komentarz

ks. Konrad Jasiewicz

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #129

Czy chcesz być szczęśliwy? Co to w ogóle znaczy? I czy każdy może osiągnąć taki stan? Posłuchajcie komentarza ks. Konrada Jasiewicza na IV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję