Reklama

Niedziela Kielecka

Pobiegną, by pomóc w remoncie San Damiano

W niedzielę 25 czerwca o godz. 11.00 z klasztoru Ojców Franciszkanów w Chęcinach wyruszą uczestnicy Czystego Biegu. Akcja połączona jest z projektem „Cuda pod Dachem” mającym na celu pomoc w odbudowie franciszkańskiego klasztoru z Ośrodkiem „San Damiano” dla osób uzależnionych.

To wyjątkowa okazja, ponieważ Franciszkańskie Centrum Profilaktyki Leczenia Uzależnień „San Damiano” w tym roku obchodzi trzynaste urodziny. Bieg odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią. – Przez to wydarzenie chcemy szerzyć profilaktykę antynarkotykową i antyalkoholową, zachęcić mieszkańców Chęcin i Kielc do aktywnego zdrowego stylu życia. Przede wszystkim akcja ma na celu zbiórkę środków pieniężnych na ratowanie dachu nad ośrodkiem dla osób uzależnionych, którzy walczą o trzeźwe życie – informuje Anna Donabidowicz – koordynatorka projektu „Cuda pod dachem” z krakowskiej Fundacji Brat Słońce. Trasa Biegu liczy pięć kilometrów. Po biegu odbędzie się licytacja charytatywna i wręczenie nagród.

Reklama

Podczas akcji będzie można nabyć unikatowe artystyczne dachówki ze starego dachu z klasztoru. – Sterty zabytkowych dachówek z dachu kościoła, zdjęte podczas remontu zalegały na terenie klasztoru i nie bardzo wiadomo było, co z nimi zrobić. Uznaliśmy, że mogą otrzymać „drugie życie” jako symbol akcji, doskonale wpisując się w ideę projektu „Cuda pod dachem”. Podopieczni zaczęli je malować, ozdabiać franciszkańskimi symbolami. Każda dachówka wykonana jest przez konkretnego pacjenta z San Damiano, to ich osobisty wkład w akcję – mówi Donabidowicz. Patronat nad wydarzeniem objęła „Niedziela Kielecka”.

„Cuda pod dachem” to akcja, która wspiera franciszkanów i ich podopiecznych w Chęcinach w czasie prac remontowych ich drugiego domu. Celem całej akcji jest zebranie 500 000 zł. Do realizacji pierwszego etapu projektu obejmującego położenie nowego dachu i remont pomieszczeń franciszkańskiego kompleksu klasztornego w Chęcinach potrzebna jest suma 160 000 zł. Dzięki tej kwocie zostanie spłacony dług za remont dachu nad klasztorem, świetlicą dla dzieci Stowarzyszenia PADRE oraz sfinalizowane prace na dachu kościoła. Do tej pory zebrano 110 951,42 zł. Darczyńcy są bardzo hojni. Środki zbierane są w całej Polsce. Ofiary przekazują wspólnoty parafialne z trenu diecezji, całej Polski i osoby indywidualne.

Drugi etap prac obejmie podniesienie poddasza w Ośrodku „San Damiano”, dzięki czemu szesnastu nowych pacjentów otrzyma pomoc. Na prace potrzebna jest kwota – 200 000 zł. W trzecim etapie wyremontowany zostanie dach na Ośrodku za sumę 140 000 zł.

Projekt objęli honorowym patronatem: biskup kielecki Jan Piotrowski, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas. Sumę 180 tys. zł na remont dachu na kościele franciszkańskim w ramach Programu Ochrona Zabytków przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie informacje na stronie www.cudapoddachem.pl

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rekordowe 7 ton darów zebrano podczas Akcji „Podaj mydło!”

[ TEMATY ]

pomoc

zbiórka

Archiwum s. Tezeuszy

Rekordowym wynikiem 7 ton zebranych darów poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła Akcję „Podaj mydło!”. Trzytygodniowa akcja polegała na zbiórce mydła dla podopiecznych polskich misjonarzy, dzięki któremu Afrykańczycy będą mogli przyswoić sobie nawyk mycia rąk, a tym samym unikną wielu chorób.

Jak zauważa w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”, wynik Akcji „Podaj mydło!” to absolutny rekord w historii wszystkich akcji fundacji, tym bardziej, że trwała ona jedynie 3 tygodnie. Rozpoczęła się bowiem 15 października, w Światowy Dzień Mycia Rąk. - Do tej pory doliczyliśmy się ponad 70 tys. kostek mydła, które w przybliżeniu ważą około siedmiu ton. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że to nie koniec napływania darów. Dzisiaj, w ostatni dzień zbiórki, spodziewamy się kolejnej tony – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Maria Vianney

Niedziela legnicka 12/2010

[ TEMATY ]

święty

św. Jan Maria Vianney

KS. SŁAWOMIR MAREK

Urodził się 8 maja 1786 r. we Francji, w miejscowości Dardilly, niedaleko Lionu. Był jednym z siedmiorga dzieci państwa Mateusza i Marii Vianney, prostych rolników, posiadających dwunastohektarowe gospodarstwo. Jan już od wczesnych lat ukochał modlitwę. Przykładem i zachętą byli dla niego rodzice, którzy codziennie wieczorem wraz ze swoimi dziećmi modlili się wspólnie. Po latach powiedział: „W domu rodzinnym byłem bardzo szczęśliwy mogąc paść owce i osiołka. Miałem wtedy czas na modlitwę, rozmyślania i zajmowanie się własną duszą. Podczas przerw w pracy udawałem, że odpoczywam lub śpię jak inni, tymczasem gorąco modliłem się do Boga. Jakież to były piękne czasy i jakiż ja byłem szczęśliwy”.
Należy pamiętać, iż lata młodości Jana Vianneya, to okres bardzo trudny w historii Francji. W tym czasie bowiem szalała rewolucja, która w dużej mierze przyczyniła się do pogłębienia kryzysu między duchowieństwem a państwem. Walka z Kościołem sprawiła, że wielu księży odeszło od tradycji, składając przysięgę na Konstytucję Cywilną Kleru. Wzrost laicyzacji i głęboko posunięte antagonizmy to tylko główne problemy ówczesnej francuskiej rzeczywistości. Mimo tak trudnych warunków nie zaprzestano sprawowania sakramentów i katechizacji dzieci. Przygotowania do Pierwszej Komunii trwały 2 lata. Spotkania odbywały się w prywatnych domach, zawsze nocą i jedynie przy świecy. Jan przyjął Pierwszą Komunię w szopie zamienionej na prowizoryczną kaplicę, do której wejście dla ostrożności zasłonięto furą siana. Miał on wówczas 13 lat.
Od czasu wybuchu Rewolucji w Dardilly nie było nauczyciela. Z pomocą zarządu gminnego otwarto szkołę, w której uczyły się nie tylko dzieci, ale i starsza młodzież, a wśród niej Jan Maria. Przez dwie zimy uczył się czytać, pisać i poprawnie mówić w ojczystym języku. Stał się bliską osobą miejscowego proboszcza i stopniowo dojrzewało w nim pragnienie zostania księdzem. Ojciec początkowo zdecydowanie sprzeciwiał się, bowiem gospodarstwo potrzebowało silnych rąk do pracy, a poza tym brakowało pieniędzy na opłacenie studiów i utrzymanie młodzieńca. Jednak pod wpływem nalegań syna, ojciec ustąpił.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję