Reklama

Niedziela Legnicka

Dzwony z Zagrodna

Niedziela legnicka 25/2017, str. 8

[ TEMATY ]

dzwon

Ks. Piotr Nowosielski

Podczas wizyty papieskiej w Legnicy Ojciec Święty został poproszony nie tylko o pobłogosławienie kamieni węgielnych i tablic pamiątkowych do kościołów, ale także dzwonów.

Pochodzę z rodziny, gdzie od najmłodszych lat na dźwięk dzwonów z kościelnej wieży modliliśmy się modlitwą „Anioł Pański”. Po objęciu parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zagrodnie, okazało się, że nie ma w niej dzwonów – wspomina ks. proboszcz Roman Zoń. – Zapragnąłem, aby ufundować dzwony do tutejszego kościoła, bo poprzednie zostały w czasie wojny zabrane i przetopione na armaty. Zbliżał się Rok Jubileuszowy, zaproponowałem więc parafianom, aby podjąć się tego dzieła. Powoli zaczął się ten pomysł realizować. Ostatecznie powstały dzwony noszące imiona: „Chrystus Król” (ważący 1200 kg), „Maryja” (600 kg), oraz ostatni, mający za patronów Jana Pawła II, św. Barbarę i św. Jadwigę Śląską” (waży 350 kg).

Reklama

W tym czasie dotarła do nas wieść, że diecezję odwiedzi Jan Paweł II. Dlatego powstanie dzwonów zostało przyspieszone i oczekiwały na tę chwilę. W Komitecie Organizacyjnym Wizyty uzyskałem bowiem zgodę na ich ustawienie na lotnisku. W dniu wizyty parafianie dyżurowali przy dzwonach, a kiedy na niebie ukazał się pierwszy śmigłowiec, zaczęli w nie bić i ich dźwięk towarzyszył momentowi przybycia i lądowania Ojca Świętego. Komentator uroczystości poinformował zebranych, że to dzwonią nasze dzwony z Zagrodna, co też dało nam wielką radość. Jak się okazało, przy tej okazji, największym problemem nie był problem techniczny z umiejscowieniem i uruchomieniem dzwonów – co przewidywaliśmy – ale możliwość uzyskania odpowiedniej przepustki dla moich parafian, bo byliśmy bardzo blisko ołtarza papieskiego.

Po Mszy św., kiedy już Papież opuścił lotnisko, bardzo dużo ludzi podchodziło do nas, podziwiali, dziękowali, robili sobie zdjęcia, to nas też podnosiło na duchu.

Dzwony zostały zabrane następnego dnia, razem z kwiatami, które zdobiły to wzgórze, a potem pięknie rozkwitły aż do jesienie przy naszym kościele.

Dzwony zostały zamontowane na wieży przed rokiem 2000. Od tej pory towarzyszą nam w wydarzeniach parafialnych, ale przede wszystkim codziennie dzwonią na „Anioł Pański”.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: dzwon „Mieszko i Dobrawa” na 1050. rocznicę Chrztu Polski

[ TEMATY ]

dzwon

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko

Ważący 220 kg dzwon „Mieszko i Dobrawa” upamiętni 1050. rocznicę Chrztu Polski. Został odlany dzisiaj w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu w obecności Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka i metropolity przemyskiego abpa Józefa Michalika. Dzwon zawiśnie w grodzie Mieszka I na Ostrowie Lednickim.

W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu umieszczono stylizowany na XIX-wieczne wzory płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod nim znajduje się inskrypcja po łacinie: „Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta”. Na rewersie płaszcza dzwonu znajduje się druga inskrypcja łacińska upamiętniająca miejsce i rok poświęcenia dzwonu: „Ostrów Lednicki. 1050. rocznica chrztu księcia Mieszka I 2016”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 77. rocznica rzezi ludności cywilnej na warszawskiej Woli

2021-08-05 19:29

[ TEMATY ]

Warszawa

II wojna światowa

rzeź Woli

Wikipedia

Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. cywilnych mieszkańców Woli. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Historyk Norman Davies uznał 5 i 6 sierpnia 1944 r. za „dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy. Żaden ze sprawców ludobójstwa dokonanego na Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję