Reklama

Głos z Torunia

Szukać i zbawić to, co zginęło

Niedziela toruńska 25/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

zakony

Aleksandra Wojdyło

Obchody 20. rocznicy beatyfi kacji bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

Obchody 20. rocznicy beatyfi kacji bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

Taką dewizą kierowała się bł. Matka Maria Karłowska, zakładając w 1894 r. Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Realizowała ją przez m.in. pracę na rzecz ubogich, chorych, z rozbitych rodzin, dziewcząt i kobiet z marginesu społecznego oraz zakładanie zakładów wychowawczo-resocjalizacyjnych i szpitali dla chorych wenerycznie. Do śmierci w 1935 r. w domu zakonnym utworzonym na Wzgórzu Zamkowym w Jabłonowie Pomorskim realizowała swą miłość do Boga i ludzi. 6 czerwca 1997 r. w Zakopanem podczas pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych.

W diecezjalnym sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie 3 czerwca odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej bł. Marii Karłowskiej. Uroczystość połączona była z przeżywaniem 8. rocznicy przyjęcia przez miasto Jabłonowo Pomorskie patronatu bł. Marii Karłowskiej oraz rozpoczynającym się Świętem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewodniczył jej bp Andrzej Suski. Wśród gości znaleźli się: przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego (na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem), powiatowego (reprezentowanego przez starostę Piotra Boińskiego), miejskiego (z burmistrzem Przemysławem Górskim i przewodniczącym rady Krzysztofem Kamińskim), kapłani, przedstawicielki żeńskich zgromadzeń zakonnych, dziewczęta z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych sióstr pasterek z Pniewitego i Topólna, mieszkańcy Jabłonowa i okolic oraz czciciele Błogosławionej Pasterki.

Wezwani do świętości

Reklama

Podczas uroczystej Mszy św. dziękowano Bogu za życie bł. Marii Karłowskiej oddane w ratowaniu dusz zagubionych, a za jej przyczyną modlono się o nowe powołania do zgromadzenia sióstr pasterek, o Opatrzność Bożą nad rodziną zakonną, dobroczyńcami i czcicielami.

Tematem przewodnim homilii wygłoszonej przez bp. Andrzeja była świętość. Przypominając, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”, kaznodzieja mówił o powołaniu wszystkich do świętości oraz roli, jaką w codziennym życiu odgrywają wyniesieni przez Kościół na ołtarze. Podkreślił, że także dziś – w czasach nowoczesnych technologii – jest miejsce na świętość. – Sensem i kierunkiem naszego życia ma być myślenie o własnej świętości i realizowaniu drogi do doskonałości. Wszyscy bez wyjątku jesteśmy wezwani do świętości – mówił. Świętość to wysoka miara zwyczajnego życia chrześcijańskiego, czyli miłość Boga i bliźniego – dodał za św. Janem Pawłem II. Zwracał także uwagę na świętość jako dar i zadanie dla każdego chrześcijanina, ale również jako podstawę godności człowieka i duchowej nobilitacji. – Bóg w nas się przegląda, ponieważ jesteśmy stworzeni na Jego wzór i podobieństwo. To jest fundament, na którym chrześcijanin może odbudowywać poranione życie. O świętości, nawet jeśli to droga wąska i stroma, trzeba mówić, trzeba medytować, trzeba w nią wierzyć, trzeba o niej nauczać – głosił. Mówił również o potrzebie pracy nad sobą, uświęcaniu się poprzez bycie blisko Boga i służbę ludziom. Zachęcił, aby dostrzegać w codzienności ludzi świętych oraz polecać siebie i swoje sprawy wstawiennictwu przed Bogiem naszych świętych. Na koniec podkreślił, że na królewskiej drodze do świętości Bóg postawił nam bł. Marię Karłowską, która od 20 lat oręduje za nami.

Gratulacje i życzenia

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podkreślił znaczenie życia i dzieł bł. Marii Karłowskiej oraz jej związki z Toruniem, w którym założyła pierwszy szpital. Wraz z przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem za zasługi dla regionu wręczył matce generalnej zgromadzenia sióstr pasterek s. Gracjanie Zborała CSDP najwyższe odznaczenie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wręczono również dokument ustanawiający św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Życzenia jubileuszowe dla sióstr pasterek złożyli również starosta brodnicki Piotr Boiński oraz burmistrz miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz ze współpracownikami. Dziękowano za 80-letnią służbę potrzebującym w Jabłonowie, zaangażowanie w duchowy rozwój mieszkańców.

Dzieło trwa

Na koniec s. Gracjana, wspominając wydarzenie beatyfikacji matki Marii sprzed 20 lat, przypomniała istotę dzieł Błogosławionej najpierw w Wielkopolsce, potem na Pomorzu – niesienia światła w życie ludzi zagubionych. Dzięki bł. Marii Karłowskiej, „gwieździe na horyzoncie polskiego miłosierdzia” (jak pisano po jej śmierci) z odtrąconych przez rodzinę i społeczeństwo dzieci grzechu rodziły się do nowego życia dzieci łaski ufające Panu. Zachęcała do czerpania Bożego światła od bł. Marii z sanktuarium jabłonowskiego. Zapewniła również o dalszym wiernym realizowaniu przez siostry pasterki swojego charyzmatu „szukania i zbawiania tych, którzy się pogubili”. – Pozwólmy się prowadzić świętym na codziennych naszych drogach – dodała.

Po Liturgii wierni oddali cześć relikwiom bł. Marii Karłowskiej. W kaplicy klasztornej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu poprzez zawierzenie się Najświętszemu Sercu Jezusowemu – wzorem bł. Marii Karłowskiej – wypraszano łaski miłości i światła Chrystusowego dla zabłąkanych w swej wierze i życiu oraz pomocy w odzyskaniu utraconej godności, wybraniu na nowo drogi prostej i właściwej. Wszystkie trudne sprawy zawierzono miłosiernemu Bogu w Koronce do Miłosierdzia Bożego.

Uroczystościom na Wzgórzu Jabłonowskim towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotograficznych uczennic Liceum Plastycznego w Rypinie. Pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera, w ramach święta województwa kujawsko-pomorskiego, zorganizowano także koncert muzyki filmowej „The best”. Małgorzata Chruściel oraz Adam Lemański z zespołem zaprezentowali na jabłonowskim wzgórzu największe przeboje muzyki pop.

Niech słowa św. Jana Pawła II sprzed 20 lat: „Jakże potrzeba tego «geniuszu kobiety», aby dzisiejszy świat docenił wartość ludzkiego życia, odpowiedzialności, wierności; aby zachował szacunek dla ludzkiej godności!” będą nadal wyróżnikiem dostrzegania wartości człowieka i poszanowania jego godności.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biało-czarni mnisi na żmigrodzkiej ziemi

Niedziela rzeszowska 5/2016, str. 6

[ TEMATY ]

zakony

Arkadiusz Bednarczyk

Dawny Żmigród

Dawny Żmigród

Obchody osiemsetnej rocznicy powstania Zakonu Braci Kaznodziejów (dominikanów) to okazja do przedstawienia w zarysach historii jednego z najstarszych klasztorów dominikańskich na terenie dzisiejszej diecezji rzeszowskiej – w Nowym Żmigrodzie

Kaznodziejska posługa czarno-białych mnichów wymagała ciągłego kształcenia; dominikańskie studia generalne poziomem nauczania nie odbiegały od ówczesnych uniwersytetów. W czasie podróży do Dani św. Dominik – początkowo kanonik przy katedrze w Osmie – zetknął się z występującymi w Langwedocji herezjami. Z polecenia papieża odbył później podróż po Francji z misją nawracania odstępców. Pieszo przemierza tereny południowej Francji, prowadząc uczone dysputy z albigensami. „Sami dawajmy dobry przykład! Porzućmy zbytek naszych orszaków i pieszo, ubodzy, jak nasz Zbawiciel, głośmy prawdziwą naukę Ewangelii” – miał powiedzieć biskup Osmy, towarzysząc Dominikowi na spotkaniu z opatami zaangażowanymi w akcję nawracania. W 1216 r. Dominik udał się do papieża, prosząc o zatwierdzenie nowego zakonu. Początkowo sceptycznie nastawiony do pomysłu Innocenty III zezwolił następnego dnia, zapewne pod wpływem niezwykłego snu o Dominiku podtrzymującym walący się gmach bazyliki na Lateranie, na założenie nowej wspólnoty. Jako że Sobór Laterański IV zabronił tworzenia nowych reguł zakonnych, Dominik i jego towarzysze wybrali regułę augustiańską. Nowy papież Honoriusz III zatwierdził bullą nowy zakon (1216), zwany Ordo Praedicatorum – Zakon Kaznodziejski, który ostatecznie przyjął żebrzący charakter.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję