Reklama

Niedziela Wrocławska

Kardynalskie honory

Niedziela wrocławska 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

kard. Henryk Gulbinowicz

Archiwum Kapituły Nagrody im. J. Nowaka Jeziorańskiego

Nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego kard. Henrykowi Gulbinowiczowi wręczają Rafał Dutkiewicz i Adolf Juzwenko

Nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego kard. Henrykowi
Gulbinowiczowi wręczają Rafał Dutkiewicz i Adolf Juzwenko

Kardynał to człowiek legenda Dolnego Śląska, za swoje zaangażowanie na rzecz Solidarności i wolnej Polski nazywany „Kardynałem Niezłomnym”. Administrator apostolski w Białymstoku w latach 1970-76, arcybiskup metropolita wrocławski w latach 1976-2004, kardynał od 1985, od 2004 arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej, kawaler Orderu Orła Białego.

Nagroda im. Jana Nowa Jeziorańskiego

Reklama

4 czerwca na dziedzińcu Ossolineum kardynał Henryk Gulbinowicz odebrał nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Nagroda wręczana jest co roku osobie lub instytucji przedstawiającej „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. – Najlepiej rozumiana polskość była i jest od zawsze silną dziedziną myślenia Księdza Kardynała – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w niedawnej rozmowie z Tygodnikiem „Niedziela”. – Kardynał bardzo szeroko patrzy na świat, ale zawsze ważny dla niego jest polski kontekst. Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego określana jest jako jedna z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Przyznawana jest od 2004 r. Została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Jak uzasadniali tegoroczny wybór członkowie kapituły? – Za wspaniałą postawę, wybitną osobowość i wyjątkowe poczucie humoru – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wręczając statuetkę Kardynałowi, zaś dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, przywołał uzasadnienie Kapituły – Za opiekę i wsparcie w latach 80. ubiegłego wieku walczącym o niepodległą Polskę – i dodał od siebie: – Doświadczyliśmy ogromnej pomocy ze strony Metropolity! Przyznane wyróżnienie Kardynał skomentował w swoim stylu: – Cieszę się, że stanąłem po właściwej stronie, byłem przy tych, których prześladowano – powiedział. Wspominał także dzieciństwo i rodzinny dom, które go ukształtowały – Ojciec powiedział mi: Żyj tak, by nikt przez ciebie nie płakał, nikt cię nie przeklinał i nie splam nazwiska. Tę katechezę pamiętam do dzisiaj. A na koniec z charakterystycznym dla sobie poczuciem humoru dodał: – Jestem stary, mam 94 lata, ale proszę tego nikomu nie powtarzać. Dotychczas laureatami nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, George H.W. Bush, kard. Jean-Marie Lustiger, Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Zbigniew Brzeziński oraz bp Borys Gudziak. W tym troku nagroda wręczana była po raz czternasty. Zgodnie z tradycją wyróżnienie wręczane jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W tej zasłużonej instytucji dla polskiej kultury znajdują się m. in. rękopisy wielu polski pisarzy, w tym rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a także bezcenne archiwa Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Honorowy Obywatel Wileńszczyzny

Nagroda Nowaka Jeziorańskiego to nie jedyne wyróżnienie, jakie w minionym tygodniu otrzymał kard. Gulbinowicz. Podczas odbywającego się we Wrocławiu Koncertu Kresowego Kardynał, który jest współtwórcą i patronem akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wileńszczyzny. Wręczenia wyróżnienia dokonała Maria Rekść, mer Samorządu Rejonu Wileńskiego, a towarzyszył jej starosta gminy Niemenczyn Edward Puncewicz. Koncert Kresowy, który już po raz ósmy odbył się na wrocławskim Rynku, to wielkie święto polskości i spotkanie rodaków żyjących po obu stronach granicy – mówiła dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej, główny organizator imprezy i koordynator akcji. We Wrocławiu pojawiły się młodzieżowe zespoły z Ukrainy, m.in. z Winnicy, Koziatynia, Żytomierza. Specjalnie dla Kardynała, który pochodzi z Wileńszczyzny i często przywołuje tamtejsze tradycje, rodzinne piosenki zaśpiewał Zespół ZGODA z Rudomina, zaś z Lublina kolejny raz przyjechał Zespół Tańca Ludowego UMCS. Imprezie towarzyszyła wielka, kolorowa, patriotyczna parada. Wzięło w niej udział ponad 100 pocztów sztandarowych z patronackich szkół. Odbywający się po raz ósmy na wrocławskim Rynku Koncert Kresowy to nie tylko świetna zabawa, to także forma podziękowania dolnośląskiej młodzieży za zebrane symboliczne złotówki, które w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” przeznaczone są na ratowanie kresowych mogił. Podczas tegorocznych wakacji polskie cmentarze na Ukrainie porządkować będzie 1200 wolontariuszy.

Wyróżnienia od Kardynała

W ostatnich dniach kard. Gulbinowicz nie tylko odbierał nagrody, ale także je wręczał. Podczas uroczystej gali w Operze z okazji jubileuszu 200 lat Ossolineum Kardynał wręczył pierścienie milenijne archidiecezji wrocławskiej prezydentowi Andrzejowi Dudzie i pierwszej Damie Agacie Kornhauser-Duda.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem przy Tobie, Maryjo! - Ks. kard. Henryk Gulbinowicz świętuje

[ TEMATY ]

wspomnienia

jubileusz

kard. Henryk Gulbinowicz

Bożena Sztajner/Niedziela

70. rocznicę wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie świętował na Jasnej Górze kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. W poniedziałek, 15 września Dostojny, 91-letni, Jubilat, obecnie kardynał senior Arch. Wrocławskiej, odprawił Mszę św. przed Cudownym Obrazem Maryi Jasnogórskiej, podczas której złożył dziękczynienie za wieloletnią posługę kapłańską.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję