Reklama

Psary

Muzyka jednoczy ludzi

2017-07-06 10:26

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 28/2017, str. 3

Piotr Lorenc
Uczestnicy festynu w Psarach

Tak się buduje markę! Pierwszy festyn i od razu sukces. Nie tylko frekwencyjny, lecz także integracyjny i artystyczny. A wszystko przez bogaty i urozmaicony program i szeroki wachlarz artystów występujących podczas festynu parafialnego w Psarach. Ze sceny popłynęły znane i lubiane melodie grane i śpiewane przez zespoły ludowe oraz formację Dzień Dobry, a wieczorem arie operowe i operetkowe, utwory musicalowe. Można też było podziwiać popisy taneczne.

– 24 czerwca uczczeni zostali patronowie naszej parafii – Święci Apostołowie Piotr i Paweł. A wierni mogli się ze sobą spotkać, porozmawiać. Dla dzieci były przygotowane dmuchane zamki, trampolina i kule powietrzne. Były też stoiska z książkami religijnymi. Oczywiście nie zabrakło stoisk z domowym jedzeniem. Pokazaliśmy, że parafia to nie tylko niedzielna Msza św., ale że jest to wspólnota ludzi młodych, i w sile wieku, i seniorów, i dzieci. Bardzo się cieszę, że I Parafialny Festyn w Psarach, zorganizowany wspólnie z Urzędem Gminy na stadionie piłkarskim Iskry Psary, przyczynił się do integracji parafii, a także, że był sposobnością do zaprezentowania różnych gatunków muzycznych – powiedział ks. Jan Piekarski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Psarach.

Ale nie byłoby festynu i koncertów, gdyby nie pomysł i zaangażowanie państwa Grażyny i Jana Kubików. – Kilka lat temu obiecałam Księdzu Proboszczowi, że zaśpiewam w kościele podczas uroczystości odpustowych lub zorganizuję koncert. W Psarach bowiem urodziłam się, zostałam ochrzczona w miejscowym kościele i mieszkałam z rodzicami przez pierwsze dwa lata życia. Do tej pory czuję się związana z tą miejscowością. I wymyśliliśmy w końcu wspólnie z mężem, że zorganizujemy w parafii nie tylko koncert, lecz także festyn. Pomysł bardzo spodobał się ks. Piekarskiemu i od słów przeszliśmy do czynów – powiedziała Bożena Grudzińska-Kubik. Zadowolenia nie krył też współorganizator – wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń. – Cieszę się że Proboszcz zdecydował się zorganizować piknik parafialny. W dzisiejszych czasach każda inicjatywa, która ma na celu integrację społeczności, zachęca ludzi do tego, aby zechcieli wyjść z domu, wspólnie się pobawili, posłuchali muzyki, jest godna pochwały i pomocy – powiedział wójt Psar.

Reklama

Wieczorny koncert operetkowo-musicalowy rozpoczęli „Polką” Johana Straussa wspaniali tancerze: Dominika Babiarz i Łukasz Zasik. Dominika jest artystką baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2004 r. tańczyła w Watykanie dla Jana Pawła II. Od 20 lat związana jest ze wspólnotą Lednica 2000, gdzie każdego roku tańczy i tworzy choreografię. Zaś Łukasz Zasik przez wiele lat był solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, Baletu Narodowego w Warszawie oraz National Ballet w Mexico City. Obecnie współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i prowadzi ogniska baletowe w Częstochowie i Żarkach.

Po tancerzach wystąpiła Bożena Grudzińska-Kubik – sopran. Artystka znana jest publiczności w Polsce od wielu lat. Występowała jako solistka Operetki Śląskiej, następnie Opery Śląskiej, a także na scenach i estradach Belgii, Holandii, Niemiec, Włoch, Szwecji, Danii, Finlandii i Czech, odnosząc sukcesy w czołowych partiach operowych, a także w koncertach oratoryjnych i popularnych. Na scenie nie zabrakło znanego tenora Adama Sobierajskiego, solisty Opery Śląskiej i Krakowskiej, współpracującego z operą wrocławską, bydgoską i Teatrem Wielkim w Łodzi.

Parafia w Psarach zorganizuje festyn również w przyszłym roku, z okazji wspomnienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Tagi:
festyn

„Silni jednością w Chrystusie”

2019-10-01 13:55

Teresa Kot
Edycja legnicka 40/2019, str. 8

Teresa Kot
„Babuszki” – dziewczynki z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce

W imieniny Matki Bożej, 8 września br., już po raz dziewiąty ks. prob. Andrzej Tomaszewski i parafianie kościoła pw. Świętej Trójcy w Zimnej Wodzie zorganizowali festyn parafialny pod hasłem: „Silni jednością w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Il Messaggero: dymisja szefa Żandarmerii Watykańskiej

2019-10-14 12:39

st (KAI) / Watykan

Dowódca Żandarmerii Watykańskiej a zarazem dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, 57-letni Domenico Giani złożył dymisję, a jego podanie o zwolnienie z funkcji znajduje się na biurku papieża Franciszka – twierdzi rzymski dziennik „Il Messaggero”.

Włodzimierz Rędzioch
Gen. Domenico Giani – komendant żandarmerii watykańskiej

Jak podają włoskie media jego dymisja związana jest z opublikowaniem zdjęć i personaliów pięciu osób (jeden duchowny oraz cztery osoby świeckie – wszyscy Włosi), wobec których watykańskie organa sprawiedliwości postawiły zarzut defraudacji środków finansowych.

Żandarmeria Watykańska dla swoich celów sporządziła list informujący funkcjonariuszy, że osoby te nie mają prawa wstępu na teren Watykanu, z wyłączeniem potrzeby udania się do lekarza. Ojciec Święty miał rzekomo być oburzony opublikowaniem danych, które przeciekły do prasy, zaznaczając, że przed wydaniem wyroku przez Trybunał Państwa Watykańskiego wobec osób, którym postawiono zarzuty należy respektować domniemanie niewinności. Zażądał też wyjaśnień od szefa żandarmerii.

Urodzony 16 sierpnia 1962 roku w Arezzo Domenico Giani od 1999 roku był zastępcą dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, a od 3 czerwca jest dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii oraz prezesem Korpusu Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego. Przed pojęciem pracy w Watykanie Domenico Giani pracował we włoskim Korpusie Straży Skarbowej (Guardia di Finanza), a następnie w organach ds. bezpieczeństwa Rady Ministrów Republiki Włoskiej. Zdaniem dziennika w Watykanie trwają poszukiwania kandydata na nowego szefa służb bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem