Reklama

Niedziela Świdnicka

Bierzmowanie i instalacja kapituły kolegiackiej

W czwartek 29 czerwca br. strzegomska parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przeżywała potrójne święto, które na trwałe wpisze się nie tylko do historii miasta, ale i diecezji. Do obchodzonego w tym dniu odpustu, który jest także oficjalnym świętem patronów Strzegomia, doszły dwie podniosłe uroczystości – instalacja nowo powstałej kapituły kolegiackiej przy bazylice strzegomskiej, a także udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania przez biskupa ordynariusza Ignacego Deca oraz biskupa pomocniczego Adama Bałabucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto przypomnieć, że dekretem Biskupa Świdnickiego bazylika strzegomska pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z dniem13 kwietnia 2017 r. podniesiona została do rangi kolegiaty. Wieść o tym została uroczyście przekazana parafii w Wielki Czwartek, w święto ustanowienia sakramentu Eucharystii, i została przyjęta jako wielkie wyróżnienie dla parafii i monumentalnej bazyliki – perły strzegomskiej architektury. To kolejny w diecezji kościół tej rangi, który będzie miał kapitułę kolegiacką po kościele katedralnym w Świdnicy św. Wacława i św. Stanisława, kolegiacie pw. Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu oraz kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka Ksawerego w Kłodzku, z czego się bardzo cieszę jako wasz duszpasterz – podkreślał Biskup Świdnicki.

W skład nowo ustanowionej Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Strzegomskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu wchodzą kanonicy gremialni: ks. prał. Marek Babuśka – prepozyt kapituły, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; ks. Piotr Ważydrąg z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; ks. dr Robert Begierski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie; ks. Andrzej Ćwik z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach; ks. Krzysztof Herbut z parafii pw. św. Jana Nepomucena w Piskorzowie; ks. Marek Krysiak z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie; ks. Stanisław Piskorz z parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie oraz ks. Paweł Szajner z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach; kanonicy honorowi: ks. Cezary Ciupiak z parafii pw. Bożego Ciała w Bielawie; ks. Tadeusz Karasiewicz z parafii pw. św. Katarzyny w Mysłakowie; ks. Daniel Słowik z parafii pw. św. Michała w Sieroszowie; ks. Witold Wojewódka z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzicach. Członków kapituły wyróżniać będą charakterystyczne szaty – białe mantolety obszyte czerwonymi sznurkami, czarny biret z różowym pomponem, a także dystynktorium noszony na piersi oraz pierścień z symbolami patronów kolegiaty Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz lilijką Matki Bożej Strzegomskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Okolicznościowej Eucharystii w bazylice strzegomskiej – sprawowanej z tak doniosłych dla tej strzegomskiej parafii i całej diecezji okazji – przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec, który razem z biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem został uroczyście powitany przed kościołem przez młodzież oczekującą na przyjecie sakramentu bierzmowania oraz księży. Pierwszym podniosłym aktem, którego dopełnił już w świątyni bp Ignacy Dec, była uroczysta instalacja kanoników kapituły strzegomskiej. Świadkami tego wydarzenia byli licznie zgromadzeni parafianie, władze samorządowe z pocztem sztandarowym miasta Strzegomia na czele oraz goście z całej diecezji, a wśród nich prepozyci kapituł: świdnickiej – ks. prał. Piotr Śliwka, wałbrzyskiej – ks. Wiesław Rusin i kłodzkiej – ks. Julian Rafałko.

Dekret powołujący strzegomską kapitułę kolegiacką i nazwiska nowych kanoników wezwanie do wyznania wiary i złożenia przysięgi wierności odczytał kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. Stanisław Chomiak. Po odebraniu przysięgi kanonickiej Ksiądz Biskup uroczyście nakładał uhonorowanym kapłanom pierścienie, dystynktoria oraz biret kanonicki, powierzając ich opiece Pana Boga.

Kolejnym punktem uroczystości była Msza św., podczas której bp Ignacy Dec wygłosił słowo Boże, a po nim razem z biskupem Adamem udzielili młodzieży sakramentu bierzmowania. W kazaniu bp Dec mówił o patronach Strzegomia – świętych apostołach Piotrze i Pawle, przypominając wiernym, jak mimo słabości ludzkich pięknie wypełnili swoją misję głoszenia słów Jezusa Chrystusa na ziemi i nie zawahali się oddać za Niego życia. Następnie odniósł się do sakramentu bierzmowania oczekiwanego przez młodzież. – Otrzymacie za chwilę nowe powołanie do tego, żeby być dojrzałym świadkiem Chrystusa. Żebyście swoją wiarę przekazywali innym, wiary tej bronili i pilnowali jej zasad. Pan Jezus liczy na was. To wzmocnienie otrzymacie od Ducha Świętego, dlatego wsłuchujcie się w Jego głos rady, który do was dotrze, gdy będziecie prosić o to w modlitwie Pana Boga – mówił. W dalszej części homilii zwracał się też bezpośrednio do nowo mianowanych księży kanoników, mówiąc: – Istotą nie jest nowy strój, ale to, żebyście byli jeszcze bardziej gorliwymi kapłanami. Czujcie się sługami Kościoła. Swoją nową służbą w kolegiacie wzbogacać odtąd będziecie święta i główne uroczystości w tym wielkim monumentalnym kościele, co też stanowić będzie piękne nawiązanie do tradycji obecnych tu przed wiekami joannitów – budowniczych tego wspaniałego kościoła, którzy mieli tu swoją kanonię. Strzegom i ta świątynia z tytułem bazyliki mniejszej – nadanym przed Rzym – zasługiwała od dawna na posiadanie kapituły kolegiackiej. A ja życzę wam, byście w nowej służbie nigdy nie uchybili zapisom ustanowionego dla niej statutu i o pomoc dla was oraz pomyślność dla Strzegomia będziemy się teraz modlić na tej Eucharystii – mówił bp Dec, dziękując na koniec księżom kanonikom za podjęcie się nowych obowiązków.

Reklama

– Mamy świadomość, jak wielkim darem i zobowiązaniem jest sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, którego Ekscelencje udzielą naszym dzieciom, które się do jego przyjęcia gorliwie przygotowywały – mówiła na uroczystości delegacja rodziców, prosząc Księży Biskupów o udzielenie tego sakramentu zgromadzonej młodzieży. Co było kolejnym podniosłym aktem uroczystości.

Za instalację kapituły kolegiackiej oraz udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii, a także Olszan i Jaroszowa podziękował uroczyście Księdzu Biskupowi proboszcz ks. Marek Babuśka. W swoich słowach podkreślił wagę tych uroczystości i swoją z nich radość. Przypomniał również, że 15 lat temu papież Jan Paweł II swoim dekretem podniósł kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła do godności bazyliki mniejszej, a 5 lat temu, arcybiskup Francesco Pio Tamburino ogłosił w Strzegomiu decyzję Stolicy Apostolskiej, o tym, że święci apotołowie Piotr i Paweł stają się także patronami całego miasta Strzegomia, a nie tylko tutejszej parafii.

Po Mszy św. Księża Biskupi otrzymali też wyrazy podziękowania od gospodarzy miasta. Na zakończenie w ogrodzie parafialnym odbył się odpustowy festyn z licznymi atrakcjami, jak np. loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na przygotowanie nowej siedziby i wyposażenia charytatywnej stołówki prowadzonej przez parafię.

2017-07-12 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Komunikat biskupa świdnickiego ws. profanacji figury Matki Bożej

W nocy z 1 na 2 października na terenie domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Strzegomiu doszło do profanacji wizerunku Matki Bożej. Specjalny komunikat w tej sprawie wystosował bp Marek Mendyk.

[03.10.2023]

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję