Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja jest Szkaplerzem dla Polski!

– Maryja była i jest najważniejszym Szkaplerzem w historii naszego narodu. Szkaplerzem, który uratował nas od wielu nieszczęść – mówił bp Adam Lepa

Co roku w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel czciciele szkaplerza świętego pielgrzymują do niewielkiego kościółka przy klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi, aby tam wziąć udział w uroczystościach odpustowych. Tegorocznej liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił biskup senior Adam Lepa.

Zwracając się w słowie pouczenia pasterskiego do zebranych w świątyni czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej, wskazał na wyjątkowość Polski jako państwa, które w odróżnieniu od innych jest otoczone szczególną opieką Maryi. – Gdzie indziej poza Polską miały miejsce różne zmiany w historii poszczególnych narodów. One były bardzo okrutne w skutkach, tak że do dzisiejszego dnia ci ludzie i te narody leczą rany, a my jesteśmy najbezpieczniejszym krajem w Europie. Najbezpieczniejszym! To nie tylko zasługa ludzi, ale zasługa Tej, która czuwa jako Szkaplerzna. Bo Ona ma takie zadanie! Bo w naszej Ojczyźnie otrzymuje szczególne wyrazy kultu, a przede wszystkim dziękczynienia. Dobrze byłoby dzisiaj przez moment pomyśleć o tym, jak wiele zawdzięczamy Tej, którą nazywamy Matką Bożą z Góry Karmel, albo inaczej Szkaplerzną – podkreślał Ksiądz Biskup.

Zauważył też, że – wielu zapisało się do szkaplerza, co jest wyrazem zaufania do Tej, którą nazywamy Szkaplerzną. Na pewno nie rozliczamy Matki Bożej, bo wiemy doskonale, że Ona jest najbliżej nas wszystkich, że Ona najbardziej nas kocha. – Jednocześnie musimy dziękować, a dzień dzisiejszy jest ku temu dobrą okazją, za to, że zechciała przyjąć tę niezwykłą misję, by być Królową Polski i opiekować się nami – dodał.

Celebrans zachęcił do naśladowania Maryi w zachwycie sprawami Bożymi, co najpiękniej wyraża się w dziękczynieniu. – Ona potrafiła być wdzięczna. Dlatego dawała wyraz swojego zachwytu, kiedy się wypowiadała, a najpełniej wypowiedziała się w słowach dziękczynienia za wszelkie dobro, jakie stało się Jej udziałem, a które pochodziło od samego Boga. Należałoby dzisiaj pomyśleć o Tej, która była i jest strażniczką naszego narodu, tych wartości, których my pilnujemy! Zachwyt wyrażony w dziękczynieniu – tego powinniśmy się od Niej uczyć – podkreślił bp Lepa.

Reklama

Przed błogosławieństwem Biskup Senior podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, a w sposób szczególny Siostrom Karmelitankom Bosym, które od wielu lat nieustannie modlą się w łódzkim Karmelu za całą Łódź. – Co by było, gdyby Siostry Karmelitanki nie modliły się tutaj? Co by było z łodzianami? Co by było z Łodzią, gdyby nie siostry? – pytał. Dziękujemy wam za to, że tu jesteście i modlicie się za nas! – dodał.

Po zakończeniu liturgii, przy ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej, każdy kto chciał, mógł wstąpić do bractwa szkaplerznego i przyjąć Szatę Maryi.

Siostry Karmelitanki Bose są obecne w Łodzi od 1928 r. Zgromadzenie ma charyzmat kontemplacyjny – tzn. zamknięty, stąd utrzymuje się z własnej pracy i ofiar składanych przez wiernych. Każdy, kto chciałby prosić siostry o modlitwę lub wspomóc je swoim darem serca, może to uczynić osobiście lub kierując korespondencję na adres: Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych, ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 6, 91-248 Łódź, tel. 42 657-79-52, e-mail: karmelitankibose@archidiecezja.lodz.pl .

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust, pielgrzymka i wielki dar serca

W niedzielę 21 lipca w Rychwałdzie obchodzony był odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Sumę odpustową poprowadził bp Roman Pindel. Uroczystą liturgię poprzedziło poświęcenie nowej, wykonanej ze złota i srebra, sukienki na obrazie Matki Bożej. Nowa szata to wotum wdzięczności za uratowanie życia, którą ufundował anonimowy fundator. Będzie ona widoczna na obrazie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Londyn: Pierwsza Dama Ukrainy i król Karol III odwiedzili katedrę greckokatolicką

2022-12-01 15:34

[ TEMATY ]

Ukraina

Savvapanf Photo/Fotolia.com

W ramach wizyty w Wielkiej Brytanii, Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełeńska, której towarzyszył brytyjski monarcha król Karol III, odwiedziła w środę londyńską greckokatolicką katedrę pw. Najświętszej Rodziny na Wygnaniu. Spotkali się tam z bp Kennethem Nowakowskim, greckokatolickim eparchą Londynu, a także zainaugurowali działalność Ukrainian Welcome Centre, ośrodka pomocy przeznaczonego dla ukraińskich uchodźców wojennych.

"Wizyta Jego Wysokości Króla wraz z panią Zełeńską stanowi potężny znak solidarności pomiędzy narodem Wielkiej Brytanii a naszymi siostrami i braćmi na Ukrainie. Jesteśmy zaszczyceni, że Jego Wysokość powrócił do naszej Katedry i modlimy się, aby jego kolejna wizyta była podziękowaniem za zakończenie wojny - wojny, która zabrała tak wiele niewinnych istnień" - tak środowe spotkanie komentuje w bp Nowakowski. Zapewnił też Pierwszą Damę Ukrainy o codziennych modlitwach w intencji prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, wszystkich broniących kraju i za cały naród. Z kolei król Karol otrzymał ikonę Matki Bożej, dar od abp. Światosława Szewczuka, namalowaną na skrzyniach po amunicji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję