Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nienawiść do Chrystusa obecna także w Polsce

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

homilia

pasterka

Ks. Mariusz Frukacz

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

„Radość i wdzięczność wypełniają nasze serca, gdy wsłuchujemy się w zadziwiającą nowinę, że Syn został nam dany”. – mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski podczas Pasterki w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii abp Depo podkreślił, ze „czuwamy tej nocy, abyśmy nie rozminęli się z prawdą i wypełnieniem obietnicy”- Czuwamy, bo chcemy chodzić w blasku Jego obecności. – mówił abp Depo

Reklama

„Tylko w Chrystusie przezwyciężymy lęki i wszelkie mroki naszych dni.

W Betlejemską noc wszystko się spełniło”. – kontynuował Metropolita Częstochowski na nawiązał do ewangelicznych słów: „Nie lękajcie się”.

„Wszelka noc, ludzkie ciemności, niezrozumienia nie stanowią żadnej przeszkody, ale wołają tylko o wiarę”. – przypomniał abp Depo.

Reklama

Arcybiskup zaapelował, by „na narodziny w Betlejem patrzeć jako na tajemnicę miłości” – .Syn Boga przyjął ludzką naturę. Połączyło się bóstwo z człowieczeństwem. Bóg wszedł w ludzka historię. – podkreślił Arcybiskup.

Metropolita Częstochowski nawiązując do czasów współczesnych zauważył, że „ta noc, podobnie jak noc Golgoty i Zmartwychwstania były i będą ośmieszane i eliminowane z życia publicznego”. – Stąd podczas Adwentu ukazywano skandale, zgorszenia w Kościele, tak jakby wiara i Kościół były odpowiedzialne za wszelkie zło i brak pokoju w świecie.- mówił abp Depo i dodał, że „ nienawiść do narodzonego Emmanuela, Chrystusa daje się zauważyć w Europie, świecie i w Polsce”.

„Celebryci ogłaszali, że nigdy nie śpiewają kolęd” – kontynuował Arcybiskup.

Metropolita Częstochowski przypomniał, że „pycha nie pozwala nam ujrzeć, że Bóg jest tak prosty jak dziecko”. – Pycha nie pozwala nam na uniżenie i nawrócenie. – dodał abp Depo.

„Nie bójmy się Boga. Bójmy się pychy, która nas oszukuje. Z wiarą i dziękczynieniem przyjmujmy prawdę o narodzinach, aby otworzyć Chrystusowi na oścież drzwi dla Jego trudnej miłości”. – zaapelował abp Depo i dodał za jednym z wierszy siostry Imeldy, że „bez tej trudnej miłości Chrystusa nie ma nadziei”.

2014-12-25 02:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: korupcja jest formą bluźnierstwa

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Korupcja jest formą bluźnierstwa, jest językiem Babilonu, dla którego istnieją tylko bożki pieniądza, bogactwa, wyzysku - stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty zauważył, że w ostatnim tygodniu roku liturgicznego Kościół każe nam myśleć o końcu świata, a także o kresie naszego życia na ziemi.

W swojej homilii Franciszek nawiązał do pierwszego czytania z Księgi Apokalipsy (Ap 18,1-2.21-23;19,1-3.9a). Zauważył, że pojawiają się tam trzy głosy. Pierwszym jest wołanie anioła: „Upadł, upadł Babilon — stolica. I stała się siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego, i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego odrazę”. Papież wskazał, że ta korupcja i demoralizacja to bluźnierczy sposób życia, gdzie nie ma miejsca na Boga, a jedynie na bożki pieniądza, dobrobytu, wyzysku. Ale owa zwodząca światowość upadnie. Zaś głos anioła jest głosem zwycięstwa: upadnie ta która oszukiwała swoim uwodzeniem. Imperium próżności i pychy upadnie, tak jak upadł szatan.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję