Reklama

Dookoła świata

2017-07-26 09:41


Niedziela Ogólnopolska 31/2017, str. 8-9

Turcja stanu wyjątkowego

Nie ma wątpliwości: głównymi celami przedłużenia o kolejne 3 miesiące stanu wyjątkowego w Turcji są wzmocnienie reżimu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i rozprawa z opozycją. Przedłużenie nastąpiło tuż po obchodach rocznicy udaremnienia próby puczu, w której zginęło 250 osób. Przez ten rok tureckie władze aresztowały ponad 50 tys. osób, a 150 tys. zawieszono w obowiązkach lub zwolniono z pracy w ramach akcji wobec przeciwników Erdoğana. Turecki rząd twierdzi, że czystki są niezbędne, by przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa Turcji, a także by wyeliminować zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gülena, mieszkającego w USA, którego władze w Ankarze oskarżają o organizację próby zamachu stanu. Opozycyjna Ludowo-Republikańska (CHP) – największa partia opozycyjna zaapelowała o zniesienie stanu wyjątkowego, który, jej zdaniem, „staje się permanentny”, co z miejsca odrzucił prezydent Erdoğan.

Spore reperkusje międzynarodowe ma aresztowanie tuż przed wspomnianymi obchodami 6 działaczy praw człowieka, w tym Niemca Petera Steudtnera oraz szefowej tureckiej sekcji Amnesty International – Idil Eser. Trafili do aresztu śledczego pod zarzutem utrzymywania kontaktów z terrorystami. 4 innych aktywistów zwolniono za kaucją; będą odpowiadać z wolnej stopy. Aresztowania nietrudno połączyć z majowym raportem AI, w którym zarzucono władzom Turcji naruszanie wolności słowa i wolności zgromadzeń oraz łamanie prawa do niedyskryminacji w reakcji na ubiegłoroczną próbę puczu. Władze Niemiec już zapowiedziały rewizję stosunków z Turcją, a sojusznicze dotychczas USA ostro potępiły aresztowania i żądały natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Znów próbują

Od takich wieści aż skóra cierpnie: Korea Płn. przygotowuje się do wystrzelenia kolejnej rakiety międzykontynentalnej. Tak twierdzą przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, cytowani przez CNN, a oni wiedzą najlepiej. USA obawiają się, że Korea Płn. wkrótce może wejść w posiadanie rakiet zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych; w ich zasięgu znajdą się zachodnie wybrzeże USA, a także Australia. W ostatnich miesiącach koreański reżim przeprowadził serię prób rakietowych, które wzmogły napięcie w regionie. Testy potępiły nawet Chiny i Rosja. „Północ” zwleka z odpowiedzią na wysuniętą przez Koreę Płd. propozycję rozmów o sytuacji militarnej. Ostatnie rozmowy na szczeblu rządowym między Seulem i Pjongjangiem odbyły się 2 lata temu. Tymczasem, według danych ONZ, „Północy” zajętej zbrojeniami grozi klęska głodu w związku z suszą trwającą od kwietnia do czerwca br., która odbiła się na produkcji kluczowych upraw, w tym ryżu, kukurydzy, ziemniaków i soi. W efekcie Korea Płn. musi importować żywność.

Reklama

wd

* * *

Ofiary w Wenezueli

Żarty w Wenezueli – zmagającej się z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym – dawno się skończyły, napięcie w tym kraju sięga zenitu. Podczas zorganizowanego przez opozycję strajku generalnego i towarzyszących mu starć z policją zginęły 2 osoby. Strajk był odpowiedzią opozycji na zaplanowane na 30 lipca przez prezydenta Nicolása Maduro wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które ma zmienić obowiązującą konstytucję i zreorganizować organy państwa. Przeciwnicy Maduro obawiają się, że nowa konstytucja umocni jego pozycję i doprowadzi do rozwiązania obecnego parlamentu, w którym przewagę ma opozycja. Od kwietnia w antyrządowych demonstracjach, przeradzających się w starcia z wojskiem i policją, zginęło już ok. 100 osób.

jk

* * *

Mniejsza Rosja

Nie wiadomo, czym zakończy się wymiana oświadczeń między szefem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandrem Zacharczenką i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Pierwszy proklamował powstanie „państwa” o nazwie Małorosja, drugi zapowiedział, że zarówno regiony obwodów będące pod kontrolą separatystów, jak i Krym, zaanektowany przez Rosję, będą zwrócone pod zwierzchnictwo Ukrainy. Poroszenko nie wskazał, jak ten powrót ma się dokonać, dlatego wydaje się, że większą wagę ma oświadczenie („proklamacja”) Zacharczenki, bo może sparaliżować negocjacje w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W zamyśle szefa DRL „Małorosja” ma obejmować nie tylko region doniecki, ale także resztę Ukrainy. Inna rzecz, że projekt „Małorosji” nie był konsultowany z samozwańczą Ługańską Republiką Ludową, co wywołało oburzenie jego szefa – Igora Płotnickiego.

wd

* * *

Brudne pralnie

Pomysłowość gangsterów nie ma granic. Unijna agencja sprawiedliwości Eurojust alarmuje, że zyski z nielegalnej działalności inwestowane są głównie „na obszarach z historycznie silną obecnością zorganizowanych grup przestępczych, w regionach przygranicznych lub na obszarach, które mogą odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu, i obszarach turystycznych”. Chodzi tu m.in. o miejsca w południowych Włoszech, Andaluzji, Rotterdamie, Marsylii, Londynie, Amsterdamie, Madrycie i Berlinie. Gangi najchętniej inwestują w energię odnawialną, gromadzenie odpadów, usługi finansowe, kasyna i hazard.

EUObserver, wd

* * *

Włoska telewizja o Franciszku

Kard. Parolin przed wizytą w Rosji

Włoska telewizja publiczna RAI przygotowała program pt. „Franciszek, papież dialogu”, który został wyemitowany w pierwszym kanale, cieszącym się największą oglądalnością, i będzie miał powtórki. W materiale znalazł się m.in. wywiad z kard. Pietro Parolinem, najbliższym współpracownikiem Franciszka. Watykański sekretarz stanu przygotowuje się do zaplanowanej na sierpień podróży do Moskwy, podczas której spotka się m.in. z patriarchą Cyrylem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. – Rozumiem, że podróż ta cieszy się zainteresowaniem opinii publicznej. Chodzi o budowę mostów, co w przypadku Rosji oznacza działalność Kościoła katolickiego i dialog z Kościołem prawosławnym – powiedział kard. Parolin. Zapowiedział, że w Moskwie będzie też rozmawiać o sprawach międzynarodowych, a więc o Bliskim Wschodzie i Syrii oraz o Ukrainie, którą odwiedził w 2016 r. W programie włoskiej telewizji publicznej poświęconym Franciszkowi wspomniane są także jego dotychczasowe podróże zagraniczne.

KAI

* * *

Recepta na radosne życie

Napis na drzwiach Franciszka: „Narzekanie zabronione”

Tabliczka o treści: „Narzekanie zabronione” pojawiła się na drzwiach prywatnego apartamentu papieża Franciszka w Domu św. Marty w Watykanie, który od konklawe w marcu 2013 r. jest jego rezydencją. Na tabliczce jest także informacja, że kto złamie ten zakaz, jest „ofiarą syndromu cierpiętnictwa, któremu towarzyszy spadek humoru oraz zdolności rozwiązywania problemów”. Uprzedza się, że naruszenie zakazu w obecności dzieci spowoduje zaostrzenie sankcji. Tekst kończy uwaga, że aby „pokazać się z jak najlepszej strony, należy skoncentrować się na własnych możliwościach, a nie na własnych ograniczeniach: przestań narzekać i zrób coś, aby poprawić swe życie”.

Tabliczkę ofiarował Franciszkowi po audiencji generalnej w środę 14 czerwca br. jej autor, włoski psycholog i psychoterapeuta Salvo Noè. Oprócz tego podarował on Papieżowi swoją książkę i bransoletkę. Na widok tabliczki Franciszek miał powiedzieć, że przyczepi ją na drzwiach swojego biura w Domu św. Marty. W końcu jednak uznał, że lepiej pasuje ona do jego prywatnego apartamentu.

KAI

* * *

Chiny

Największy eksporter chrześcijaństwa?

Wydawany w Hongkongu anglojęzyczny dziennik „South China Morning Post” doszedł do wniosku, że Chiny mogą się stać w najbliższych latach największym „eksporterem” wiary chrześcijańskiej na świecie. Według oficjalnych statystyk chińskich, w 2014 r. żyło w tym kraju (na kontynencie, tzn. bez Hongkongu i Makau) 28 mln chrześcijan, ale niektórzy zagraniczni znawcy zagadnienia uważają, że w rzeczywistości liczba ta waha się od 70 do 100 mln. A według Ośrodka Badania Globalnego Chrześcijaństwa przy amerykańskim Seminarium Teologicznym Gordona-Conwella, w 2020 r. w Chinach może być ponad 150 mln wyznawców Chrystusa. Wśród nich są setki, a nawet tysiące misjonarzy działających na całym świecie, zwłaszcza w krajach muzułmańskich. Brak jest jednak dokładnych danych na ten temat, gdyż „podziemne” wspólnoty protestanckie w Państwie Środka działają niezależnie od organizacji religijnych uznanych przez rząd.

KAI

* * *

Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Brytyjscy posłowie debatowali na temat polsko-brytyjskich relacji. Z ust posła Daniela Kawczyńskiego padły mocne słowa pod adresem Niemiec w sprawie budowy Nord Stream 2. Podniósł również temat stałych baz NATO na linii Wisły.

• Brytyjskie media twierdzą, że rząd skłania się ku okresowi przejściowemu po Brexicie. Imigranci z państw UE mogliby w takiej sytuacji przybywać na Wyspy przez lata po wyjściu ze Wspólnoty. Komentatorzy widzą to jako zwycięstwo rządowej frakcji, opowiadającej się za tzw. miękkim Brexitem.

• Liberalni Demokraci – jedyna działająca na terenie całej Wielkiej Brytanii partia prounijna – mają nowego lidera. To Vince Cable, który chce drugiego referendum w sprawie Brexitu, ale o imigrantach wypowiada się ostrożnie.

• Rosyjska Duma Państwowa zwróciła się do europejskich parlamentów, aby osądziły Polskę w związku z likwidacją radzieckich pomników. Temat ten porusza rządowa „Rossijskaja Gazieta” w artykule „Obrona historii”.

• Francuski Senat przyjął projekt prawa, mającego zastąpić stan wyjątkowy, które pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu poważnego zagrożenia terrorystycznego. Chodzi m.in. o możliwość dokonywania rewizji zarówno w dzień, jak i w nocy.

• Do trzęsienia ziemi o sile 6,7 stopni w skali Richtera doszło na greckiej wyspie Kos. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą sytuowaną na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji. Zginęły 2 osoby, a 100 zostało rannych.

• Ekshumowano ciało słynnego hiszpańskiego surrealisty – Salvadora Dalego. Artysta zmarł w 1989 r., jednak teraz pojawiła się osoba podająca się za jego córkę. Specjaliści pobrali materiał DNA, by to sprawdzić.

Moje dziecko nie chce chodzić do kościoła

2019-07-10 09:40


Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 10-13

„Nasze dziecko odwróciło się od Pana Boga i od Kościoła”.
Nikt nie zdoła policzyć, w ilu domach z ust rodziców, babć i dziadków da się usłyszeć tę bolesną skargę. Wychowywali swe latorośle, jak umieli, przynieśli do chrztu, przygotowali do I Komunii św., do bierzmowania – i oto nagle słyszą:
„Wypisuję się z Kościoła”, „Jestem niewierzący”, „Jestem dorosły, to moja sprawa, nie wtrącajcie się”.
Do tych deklaracji mogą jeszcze dochodzić agresja wobec Kościoła (czytaj: duchowieństwa), przystępowanie do sekt, życie bez sakramentalnego małżeństwa, związki homoseksualne...

©Cheryl Casey – stock.adobe.com

Joanna Krawczyńska, matka dorosłego syna

Problem się pojawił, gdy syn wyjechał na studia do dużego ośrodka akademickiego. Miałam nadzieję, że ten czas będzie dla niego etapem autentycznego rozwoju, także w wierze. że zaangażuje się w duszpasterstwo akademickie. Polecaliśmy mu z mężem wspólnotę, w której w czasach studenckich się poznaliśmy. W naszej rodzinie był to częsty temat wspomnień z okresu młodości – czasu pieszych pielgrzymek, ŚDM z papieżem Janem Pawłem II. Spodziewaliśmy się, że nasz syn znajdzie dla siebie wspólnotę, a tam... może przyszłą towarzyszkę życia. Tymczasem on nie odnalazł się w duszpasterstwie akademickim z różnych powodów. Próbował też sił w kościelnym wolontariacie, ale bez skutku. Gdy przyjeżdżał do domu, próbowałam go wypytywać, zachęcać, ale dostrzegłam, że te tematy zupełnie go nie interesują. Zaczęłam podejrzewać, że gdy zostaje na miejscu studiów na weekend, to w niedziele nie chodzi do kościoła. Aż któregoś dnia oświadczył, że nie pójdzie z nami w niedzielę na Mszę św., bo „on w Kościele nic dla siebie nie odnajduje i nie ma potrzeby tam chodzić”. Nie mogłam się z tym pogodzić, wciąż pytałam, co się stało – nasz syn, ministrant, lektor, absolwent szkoły katolickiej, odrzuca dziś Kościół. Gdzie popełniliśmy błąd? Może łatwiej by było, gdyby podał jakieś konkretne zarzuty, które można byłoby odeprzeć, podyskutować, wytłumaczyć...

Zaproponowałam, aby porozmawiał z zaprzyjaźnionym z księdzem, wiedziałam, że ma do niego zaufanie. Rozmawiali nawet niejeden raz. Początkowo udało się księdzu nakłonić naszego syna do odbycia spowiedzi. Ale po pewnym czasie wszystko wróciło.

Najpierw problem dusiłam w sobie, nie chciałam o tym mówić głośno. Nie było to trudne, gdyż syn rzadko przyjeżdżał. Zaczęły mnie dręczyć wyrzuty sumienia. Choć nie jest to mój grzech bezpośredni, czułam, że muszę go wyznać na spowiedzi. Spowiednik poradził mi, by synowi przypominać, że się za niego modlimy. Często się zdarza, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają na studia, wydaje im się, że cały świat do nich należy. Po studiach, gdy pojawiają się problemy z pracą, z mieszkaniem, wracają i zaczynają szukać pomocy u Pana Boga. Ksiądz radził, by problem po prostu przeczekać i przemodlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włocławek: drugie dziecko w oknie życia

2019-07-18 13:21

ks.an / Włocławek (KAI)

W oknie życia zainstalowanym w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi pozostawiono noworodka – małą dziewczynkę. Jest to drugie dziecko znalezione we włocławskim oknie życia. W 2015 r. również była to dziewczynka. Wydarzenie, o którym dziś poinformowano, miało miejsce 16 lipca po godz. 21.

Tomasz Lewandowski

Zgodnie z procedurą, na miejsce zostały wezwane Policja i Pogotowie Ratunkowe. Lekarz określił stan dziewczynki jako dość dobry. Jeśli uda się odnaleźć matkę dziecka, a ta zrzeknie się praw rodzicielskich, sąd rodzinny zdecyduje o umieszczeniu dziewczynki w pieczy zastępczej. Matka ma jednak sześć tygodni na zmianę swojej decyzji.

Siostry Wspólnej Pracy opiekujące się oknem życia nazwały małą Miriam Agata. „Tak się składa, że 16 lipca obchodziliśmy Święto Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel. Modlimy się o tę dziewczynkę oraz o jej rodziców. Musiała to być dla nich bardzo trudna decyzja” – mówi wikaria generalna, siostra Agata Błaszczyk. Siostry odwiedzają noworodka w szpitalu, a tuż po znalezieniu same fachowo zajęły się dziewczynką.

Włocławskie okno życia im. św. Jana Pawła II, znajduje się w Domu Generalnym Sióstr Wspólnej Pracy, od strony ul. Wojska Polskiego. Powstało ono w 2011 r. jako inicjatywa związana z obchodami jubileuszu 600-lecia konsekracji włocławskiej katedry. Poświęcił je biskup włocławski Wiesław Mering w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2011 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem