Reklama

Dookoła świata

Turcja stanu wyjątkowego

Nie ma wątpliwości: głównymi celami przedłużenia o kolejne 3 miesiące stanu wyjątkowego w Turcji są wzmocnienie reżimu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i rozprawa z opozycją. Przedłużenie nastąpiło tuż po obchodach rocznicy udaremnienia próby puczu, w której zginęło 250 osób. Przez ten rok tureckie władze aresztowały ponad 50 tys. osób, a 150 tys. zawieszono w obowiązkach lub zwolniono z pracy w ramach akcji wobec przeciwników Erdoğana. Turecki rząd twierdzi, że czystki są niezbędne, by przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa Turcji, a także by wyeliminować zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gülena, mieszkającego w USA, którego władze w Ankarze oskarżają o organizację próby zamachu stanu. Opozycyjna Ludowo-Republikańska (CHP) – największa partia opozycyjna zaapelowała o zniesienie stanu wyjątkowego, który, jej zdaniem, „staje się permanentny”, co z miejsca odrzucił prezydent Erdoğan.

Spore reperkusje międzynarodowe ma aresztowanie tuż przed wspomnianymi obchodami 6 działaczy praw człowieka, w tym Niemca Petera Steudtnera oraz szefowej tureckiej sekcji Amnesty International – Idil Eser. Trafili do aresztu śledczego pod zarzutem utrzymywania kontaktów z terrorystami. 4 innych aktywistów zwolniono za kaucją; będą odpowiadać z wolnej stopy. Aresztowania nietrudno połączyć z majowym raportem AI, w którym zarzucono władzom Turcji naruszanie wolności słowa i wolności zgromadzeń oraz łamanie prawa do niedyskryminacji w reakcji na ubiegłoroczną próbę puczu. Władze Niemiec już zapowiedziały rewizję stosunków z Turcją, a sojusznicze dotychczas USA ostro potępiły aresztowania i żądały natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Znów próbują

Od takich wieści aż skóra cierpnie: Korea Płn. przygotowuje się do wystrzelenia kolejnej rakiety międzykontynentalnej. Tak twierdzą przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, cytowani przez CNN, a oni wiedzą najlepiej. USA obawiają się, że Korea Płn. wkrótce może wejść w posiadanie rakiet zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych; w ich zasięgu znajdą się zachodnie wybrzeże USA, a także Australia. W ostatnich miesiącach koreański reżim przeprowadził serię prób rakietowych, które wzmogły napięcie w regionie. Testy potępiły nawet Chiny i Rosja. „Północ” zwleka z odpowiedzią na wysuniętą przez Koreę Płd. propozycję rozmów o sytuacji militarnej. Ostatnie rozmowy na szczeblu rządowym między Seulem i Pjongjangiem odbyły się 2 lata temu. Tymczasem, według danych ONZ, „Północy” zajętej zbrojeniami grozi klęska głodu w związku z suszą trwającą od kwietnia do czerwca br., która odbiła się na produkcji kluczowych upraw, w tym ryżu, kukurydzy, ziemniaków i soi. W efekcie Korea Płn. musi importować żywność.

Reklama

wd

* * *

Ofiary w Wenezueli

Żarty w Wenezueli – zmagającej się z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym – dawno się skończyły, napięcie w tym kraju sięga zenitu. Podczas zorganizowanego przez opozycję strajku generalnego i towarzyszących mu starć z policją zginęły 2 osoby. Strajk był odpowiedzią opozycji na zaplanowane na 30 lipca przez prezydenta Nicolása Maduro wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które ma zmienić obowiązującą konstytucję i zreorganizować organy państwa. Przeciwnicy Maduro obawiają się, że nowa konstytucja umocni jego pozycję i doprowadzi do rozwiązania obecnego parlamentu, w którym przewagę ma opozycja. Od kwietnia w antyrządowych demonstracjach, przeradzających się w starcia z wojskiem i policją, zginęło już ok. 100 osób.

jk

* * *

Mniejsza Rosja

Nie wiadomo, czym zakończy się wymiana oświadczeń między szefem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandrem Zacharczenką i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Pierwszy proklamował powstanie „państwa” o nazwie Małorosja, drugi zapowiedział, że zarówno regiony obwodów będące pod kontrolą separatystów, jak i Krym, zaanektowany przez Rosję, będą zwrócone pod zwierzchnictwo Ukrainy. Poroszenko nie wskazał, jak ten powrót ma się dokonać, dlatego wydaje się, że większą wagę ma oświadczenie („proklamacja”) Zacharczenki, bo może sparaliżować negocjacje w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W zamyśle szefa DRL „Małorosja” ma obejmować nie tylko region doniecki, ale także resztę Ukrainy. Inna rzecz, że projekt „Małorosji” nie był konsultowany z samozwańczą Ługańską Republiką Ludową, co wywołało oburzenie jego szefa – Igora Płotnickiego.

wd

* * *

Brudne pralnie

Pomysłowość gangsterów nie ma granic. Unijna agencja sprawiedliwości Eurojust alarmuje, że zyski z nielegalnej działalności inwestowane są głównie „na obszarach z historycznie silną obecnością zorganizowanych grup przestępczych, w regionach przygranicznych lub na obszarach, które mogą odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu, i obszarach turystycznych”. Chodzi tu m.in. o miejsca w południowych Włoszech, Andaluzji, Rotterdamie, Marsylii, Londynie, Amsterdamie, Madrycie i Berlinie. Gangi najchętniej inwestują w energię odnawialną, gromadzenie odpadów, usługi finansowe, kasyna i hazard.

EUObserver, wd

* * *

Włoska telewizja o Franciszku

Kard. Parolin przed wizytą w Rosji

Włoska telewizja publiczna RAI przygotowała program pt. „Franciszek, papież dialogu”, który został wyemitowany w pierwszym kanale, cieszącym się największą oglądalnością, i będzie miał powtórki. W materiale znalazł się m.in. wywiad z kard. Pietro Parolinem, najbliższym współpracownikiem Franciszka. Watykański sekretarz stanu przygotowuje się do zaplanowanej na sierpień podróży do Moskwy, podczas której spotka się m.in. z patriarchą Cyrylem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. – Rozumiem, że podróż ta cieszy się zainteresowaniem opinii publicznej. Chodzi o budowę mostów, co w przypadku Rosji oznacza działalność Kościoła katolickiego i dialog z Kościołem prawosławnym – powiedział kard. Parolin. Zapowiedział, że w Moskwie będzie też rozmawiać o sprawach międzynarodowych, a więc o Bliskim Wschodzie i Syrii oraz o Ukrainie, którą odwiedził w 2016 r. W programie włoskiej telewizji publicznej poświęconym Franciszkowi wspomniane są także jego dotychczasowe podróże zagraniczne.

KAI

* * *

Recepta na radosne życie

Napis na drzwiach Franciszka: „Narzekanie zabronione”

Tabliczka o treści: „Narzekanie zabronione” pojawiła się na drzwiach prywatnego apartamentu papieża Franciszka w Domu św. Marty w Watykanie, który od konklawe w marcu 2013 r. jest jego rezydencją. Na tabliczce jest także informacja, że kto złamie ten zakaz, jest „ofiarą syndromu cierpiętnictwa, któremu towarzyszy spadek humoru oraz zdolności rozwiązywania problemów”. Uprzedza się, że naruszenie zakazu w obecności dzieci spowoduje zaostrzenie sankcji. Tekst kończy uwaga, że aby „pokazać się z jak najlepszej strony, należy skoncentrować się na własnych możliwościach, a nie na własnych ograniczeniach: przestań narzekać i zrób coś, aby poprawić swe życie”.

Tabliczkę ofiarował Franciszkowi po audiencji generalnej w środę 14 czerwca br. jej autor, włoski psycholog i psychoterapeuta Salvo Noè. Oprócz tego podarował on Papieżowi swoją książkę i bransoletkę. Na widok tabliczki Franciszek miał powiedzieć, że przyczepi ją na drzwiach swojego biura w Domu św. Marty. W końcu jednak uznał, że lepiej pasuje ona do jego prywatnego apartamentu.

KAI

* * *

Chiny

Największy eksporter chrześcijaństwa?

Wydawany w Hongkongu anglojęzyczny dziennik „South China Morning Post” doszedł do wniosku, że Chiny mogą się stać w najbliższych latach największym „eksporterem” wiary chrześcijańskiej na świecie. Według oficjalnych statystyk chińskich, w 2014 r. żyło w tym kraju (na kontynencie, tzn. bez Hongkongu i Makau) 28 mln chrześcijan, ale niektórzy zagraniczni znawcy zagadnienia uważają, że w rzeczywistości liczba ta waha się od 70 do 100 mln. A według Ośrodka Badania Globalnego Chrześcijaństwa przy amerykańskim Seminarium Teologicznym Gordona-Conwella, w 2020 r. w Chinach może być ponad 150 mln wyznawców Chrystusa. Wśród nich są setki, a nawet tysiące misjonarzy działających na całym świecie, zwłaszcza w krajach muzułmańskich. Brak jest jednak dokładnych danych na ten temat, gdyż „podziemne” wspólnoty protestanckie w Państwie Środka działają niezależnie od organizacji religijnych uznanych przez rząd.

KAI

* * *

Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Brytyjscy posłowie debatowali na temat polsko-brytyjskich relacji. Z ust posła Daniela Kawczyńskiego padły mocne słowa pod adresem Niemiec w sprawie budowy Nord Stream 2. Podniósł również temat stałych baz NATO na linii Wisły.

• Brytyjskie media twierdzą, że rząd skłania się ku okresowi przejściowemu po Brexicie. Imigranci z państw UE mogliby w takiej sytuacji przybywać na Wyspy przez lata po wyjściu ze Wspólnoty. Komentatorzy widzą to jako zwycięstwo rządowej frakcji, opowiadającej się za tzw. miękkim Brexitem.

• Liberalni Demokraci – jedyna działająca na terenie całej Wielkiej Brytanii partia prounijna – mają nowego lidera. To Vince Cable, który chce drugiego referendum w sprawie Brexitu, ale o imigrantach wypowiada się ostrożnie.

• Rosyjska Duma Państwowa zwróciła się do europejskich parlamentów, aby osądziły Polskę w związku z likwidacją radzieckich pomników. Temat ten porusza rządowa „Rossijskaja Gazieta” w artykule „Obrona historii”.

• Francuski Senat przyjął projekt prawa, mającego zastąpić stan wyjątkowy, które pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu poważnego zagrożenia terrorystycznego. Chodzi m.in. o możliwość dokonywania rewizji zarówno w dzień, jak i w nocy.

• Do trzęsienia ziemi o sile 6,7 stopni w skali Richtera doszło na greckiej wyspie Kos. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą sytuowaną na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji. Zginęły 2 osoby, a 100 zostało rannych.

• Ekshumowano ciało słynnego hiszpańskiego surrealisty – Salvadora Dalego. Artysta zmarł w 1989 r., jednak teraz pojawiła się osoba podająca się za jego córkę. Specjaliści pobrali materiał DNA, by to sprawdzić.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

[ TEMATY ]

apel

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Misjonarz miłosierdzia wezwał jednocześnie krytyków Ojca Świętego, „aby się nawrócili i przestali czynić zamęt”.

Jak zaznaczył w swoim facebookowym tekście wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, papież Franciszek jest człowiekiem Jezusa, modlitwy, Bożego Słowa i rozeznawania.

„Nie boi się stawiać trudnych spraw. Widzę w nim ewangelizatora, który szuka sposobu, aby zanieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Widzę pasterza, który chce, aby wielu ludzi wróciło do sakramentów, do Pana, do Kościoła. Ojciec Święty Franciszek - skromny, naturalny, odważny” – zauważył duszpasterz i wskazał, że papież ten jest dla niego „wzorem człowieka kochającego Jezusa, bliźniego i Kościół”.

Wykładowca akademicki podkreślił, że nauczanie Franciszka wyrasta z niezgody na „ziemską wielkość Kościoła, butę wierzących, konserwowanie przestarzałych form, które już dziś życia nie dają”. „Jest natomiast zgoda na Jezusa, Ewangelię i prawdziwą miłość. Nie ma to nic wspólnego z liberalizmem, ale jest naśladowaniem gestu Chrystusa.

Nie rozumieją tego w Kościele ci, którzy widzą Ewangelię tylko przez pryzmat Tradycji i przeszłości. Oczywiście, Tradycja Kościoła jest ważna, ale tradycje, dotychczasowe rozwiązania, a nawet poglądy, niejednokrotnie także w zakresie teologii, mogą się zmieniać, a często muszą się zmieniać” – stwierdził kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

W opinii rekolekcjonisty, papież denerwuje tych, którzy marzą o wielkości Kościoła, żyją resentymentem przeszłości i iluzją. „Oni nie czytali Biblii, wiarę znali tylko z kazań, a mszy słuchali, choć nie rozumieli, zamiast uczestniczyć aktywnie, jak to było w starożytności i do czego na szczęście wrócił Sobór Watykański II oraz reforma liturgiczna za św. Pawła VI” – dodał i zwrócił uwagę, że drogą do odrodzenia wiary nie jest powrót do „starego Kościoła”, ale „przyjęcie Jezusa jako Pana, codzienne karmienie się Słowem Bożym, radość z celebracji Eucharystii, która nie tylko jest ofiarą, ale także ucztą, radość z ewangelizowania, doświadczenie żywej wspólnoty chrześcijan oraz wychodzenie na peryferie”.

„To jest Ewangelia. I tylko taki Kościół, widzący Piotra w biskupie Rzymu i apostoła w biskupie diecezjalnym może dać świadectwo tego, że Jezus żyje i warto z Nim być. Przy jednoczesnym otwarciu na współpracę z chrześcijanami niekatolikami, którzy też żyją z Jezusem” – wezwał, podając przykłady osób dopatrujących się zamętu w Kościele, oskarżających papieża o herezję.Ks. Sawa zachęcił do podjęcia modlitwy do Ducha Świętego za papieża oraz ofiarowania za Franciszka jednego wyrzeczenia w tygodniu.

„Dosyć obrażania papieża ze strony katolików. Wzywam tych wszystkich występujących przeciwko papieżowi, aby się nawrócili i przestali czynić zamęt” – powtórzył. Zarazem zaprosił, także chrześcijan z innych denominacji, do dania „wspólnego świadectwa miłości do Jezusa i Kościoła”.„A czytając różne teksty i oglądając nagrania, w których znieważa się Ojca Świętego oraz dokonuje się apoteozy przeszłości, dawajmy jasne świadectwo naszego przywiązania do Ewangelii, Kościoła i Franciszka. Tego Kościół potrzebuje” – zakończył ewangelizator.

CZYTAJ DALEJ

Polski raper wcielił się w postać Jamesa Bonda

2020-01-24 09:41

[ TEMATY ]

film

muzyka

facebook.com/tau.bozon

Oparty plecami o samochód spojrzał w prawo by odwrócić uwagę od natłoku myśli i jeszcze raz przyjrzeć się owocom pierwszych minut dnia. Dnia, w którym wiele się zmieni. A może zmieni się i on sam. Liczył na to.

- Pożyjemy, zobaczymy - wyraźna myśl powtórnie przebiegła przez pole widzenia jego oczu duszy. Pożyjemy - powtórzył nieśmiało ustami. - tak swoją rolę Jamesa Bonda, którą zagrał w Londynie opisywał tuż przed premierą Tau - raper, który w swoich utworach stara się nieść chrześcijańskie wartości i promować życie z Bogiem.

Tajemnicze wcielenie się kieleckiego artysty w rolę znanego brytyjskiego agenta, związane jest z jego nowym utworem pt. "Secret Service", z nadchodzącej płyty "Dziecko Króla".

W teledysku ,,wystąpił’’ Aston Martin DB5. Jest to oryginalny egzemplarz, który brał udział w zdjęciach dokumentalnych do jednej z części Jamesa Bonda. Pojawiła się również replika broni AK47.

Zapraszamy do sprawdzenia teledysku i tego, jak polski raper poradził sobie w tej niełatwej roli Agenta 007:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję