Reklama

Niedziela Lubelska

Z miłością po wzburzonych falach

13 sierpnia zakończyła się wizytacja kanoniczna w parafii św. Marii Magdaleny w Sernikach.

Niedziela lubelska 36/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wizyta

Kaplica w Nowej Woli

W deszczowy poranek abp. Stanisława Budzika w progach świątyni powitał proboszcz ks. Mirosław Łysko wraz z licznie zebranymi parafianami. W obecności dziekana ks. Andrzeja Juźko proboszcz złożył sprawozdanie o materialnym i duchowym stanie parafii. Ksiądz Arcybiskup modlił się z wiernymi w kościele parafialnym, odwiedził wszystkie kaplice filialne; spotkał się z chorymi, radą duszpasterską, nauczycielami, grupami formacyjnymi i duchowieństwem z dekanatu lubartowskiego oraz nawiedził miejscowy cmentarz.

W małych wspólnotach

W kaplicy pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wólce Zabłockiej Pasterza powitali Ewelina Lejkowska i Konrad Bielak. Ksiądz Arcybiskup koncelebrował Mszę św. z o. Marianem Żeleźniakiem, oblatem i tutejszym rodakiem. Liturgię uświetnił chór żeński Sursum Corda, w którego skład wchodzą: Wioletta, Barbara, Anna, Ewelina i Dominika.

Ks. Mirosław Łysko zaprezentował wspólnotę, w której myśl o budowie kaplicy zrodziła się w 1981 r. Dwa lata później powołano komitet budowy kaplicy. Inwestycję w końcowej fazie nadzorował ks. Jan Bednara. Proboszcz ks. Władysław Lachowski przeznaczył na inwestycję 650 tys. zł z kasy parafialnej. Pierwszą Mszę św. odprawiono 13 grudnia 1983 r. W kaplicy często modlą się wierni z Kaznowa z diecezji siedleckiej. Przy kaplicy zawiązały się dwa koła różańcowe męskie i dwa żeńskie, grupa kolędników misyjnych i koło teatralne, które z katechetą przygotowuje uroczystości paraliturgiczne.

Reklama

W homilii abp Budzik nawiązał do wiary Apostołów, a szczególnie św. Piotra. Podkreślał, że prawda o człowieku ujawnia się w sytuacjach ekstremalnych, odsłaniających moc lub słabość, miłość lub jej zafałszowanie.

Niosąc miłosierdzie

W kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Nowej Woli Metropolitę Lubelskiego powitały dzieci. Proboszcz przybliżył historię filii i sytuację wiernych, którzy wraz z ks. Lachowskim partycypowali w kosztach jej budowy i wyposażenia, przy wsparciu grupy osób z Kolonii Wola Sernicka. Pierwsza Msza św. sprawowana była w Nowy Rok 1984 r. Przy kaplicy prężnie działa Legion Maryi i 4 koła Żywego Różańca.

W homilii Pasterz położył akcent na tajemnicę Bożego Miłosierdzia i uczynki miłosierne. Podkreślał, że troska o ubogich i potrzebujących nie jest wymysłem najnowszych dziejów Kościoła, lecz była zawsze w centrum nauczania i praktyki życia. – Dziękujmy Bogu za tych, którzy te uczynki wypełniają. Panie Jezu, dziękujemy Ci za tych, którzy niosą miłosierdzie głodnym; ślubują ubóstwo, aby nieść pomoc jeszcze uboższym od siebie. Chlebie Żywy, wspomóż głodujących i umierających z głodu; poślij do nich ludzi miłosiernych! Otwieraj nasze serca na wszelkie przejawy głodu. Daj nam rozumieć ludzkie pragnienia i tak, jak Ty wychodzić im naprzeciw z kubkiem wody i miłością, która jest kanałem Wody Żywej – modlił się.

Reklama

Kolejna wspólnota – w Nowej Woli, którą Ksiądz Arcybiskup odwiedził o godz. 15, sprawia wrażenie samodzielnej parafii. Nie tylko poprzez infrastrukturę (obszerna świątynia pw. Matki Bożej Częstochowskiej z domem parafialnym, dzwonnica z trzema dzwonami, pomnik św. Jana Pawła II), lecz także przez zaangażowanie i liczbę wiernych, kierujących tutaj swoje kroki.

Od historii do dziś

W skład parafii, która powstała w 1603 r., wchodzi obecnie 3800 wiernych z miejscowości: Czerniejów, Marysin, Nowa Wieś, Nowa Wola, kolonie i wsie Serniki i Wola Sernicka, Wólka Zabłocka. Młody zespół duszpasterzy tworzą wraz z proboszczem ks. Zbigniew Gasperski i ks. Ryszard Zalewa. W parafii działa 13 kółek Żywego Różańca, koło Przyjaciół Radia Maryja i 3 grupy Legionu Maryi.

Wizytacyjną klamrą były Msze św. sprawowane w kościele parafialnym. Splendoru dodały poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Woli i Woli Sernickiej, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Woli Sernickiej oraz szkół podstawowych: im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej i im. Jana Kochanowskiego w Nowej Woli. Przybyli wójt i samorządowcy.

Metropolita Lubelski podkreślił, że chrześcijanin to człowiek, który na wzór św. Marii Magdaleny żyje wiarą w zmartwychwstanie Chrystusa, zwycięstwo dobra nad złem i miłości nad nienawiścią. Parafianie zaznaczyli tę wiarę aktywnym żywym uczestnictwem w Liturgii całych grup formacyjnych i przyjęciem Komunii św. W kazaniu abp Budzik przypomniał cele i zadania wizytacji kanonicznej. Nawiązując do słowa Bożego, mówił: – W świecie, który brutalnie walczy o zysk i skuteczność, wierność takim wartościom, jak wrażliwość, bezinteresowność, ustępliwość, wydaje się chodzeniem po falach jeziora. Wyjaśniał nauki płynące z perykopy ewangelicznej: – Jezus jest z nami w łodzi Kościoła; nie pozwoli nam zatonąć w odmętach. Jest Tym, który przynosi wyzwolenie. Jego serce jest szeroko otwarte na potrzebujących pomocy, ratunku; nie wolno więc popadać w rozpacz, zwątpienie. Nie wolno się załamywać, bo w chwili największej udręki Jezus jest szczególnie blisko. Wystarczy chwycić Jego wyciągniętą dłoń, wtedy wszystko staje się możliwe dla tych, którzy Mu ufają.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W środę w Białym Domu rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, wspólne oświadczenie do mediów

[ TEMATY ]

USA

wizyta

program

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy oraz USA Donalda Trumpa, rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, po których zaplanowane jest wspólne oświadczenie obu przywódców dla mediów przewidziane są w programie środowej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem wyleciał z krakowskiego lotniska Balice do Waszyngtonu, gdzie w środę ma się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem. W polskiej delegacji znajdują się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera.

Jak wynika z programu opublikowanego we wtorek przez Kancelarię Prezydenta RP, w środę o godz. 9.30 czasu lokalnego w rezydencji ambasadora Polski w USA w Waszyngtonie Andrzej Duda udzieli wypowiedzi przedstawicielom polskich mediów.

Na godz. 11.30 w rezydencji zaplanowana jest ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie o. Łucjanowi Królikowskiemu, który odbierze za niego Ojciec Prowincjał amerykańskiej prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych James McCurry.

Prezydent odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego polskiego franciszkanina konwentualnego, zesłańca syberyjskiego i żołnierz armii gen. Andersa o. Łucjana Królikowskiego na początku czerwca, "w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi". Zmarł 11 października 2019 r. w klasztorze w Chicopee w Stanach Zjednoczonych.

O godz. 14.15 lokalnego czasu w Białym Domu polski prezydent zostanie powitany przez Donalda Trumpa, po czym w Gabinecie Owalnym rozpoczną się rozmowy obu przywódców; później zaplanowano rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

W Ogrodzie Różanym Białego Domu na godz. 15.30 przewidziane jest spotkanie Trumpa i Dudy z dziennikarzami. O godz. 16 prezydent Trump pożegna Andrzeja Dudę.

Jak przekazał PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wśród tematów rozmów Andrzeja Dudy w USA wymienił bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne, a także kwestie rozwoju gospodarczego: inwestycji amerykańskich, inicjatywy Trójmorza oraz rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych. (PAP)

gb/ par/

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: 309. WPP to pielgrzymka modlitwy o dobre przygotowanie się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

2020-08-03 14:58

[ TEMATY ]

pielgrzymka

B. M. Sztajner

309. Warszawska Pielgrzyma Piesza, zwana paulińską będzie w tym roku pielgrzymką modlitwy o dobre przygotowanie się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jej rychłe nastąpienie; pielgrzymką nadziei i chrześcijańskiej, braterskiej miłości - napisał kard. Kazimierz Nycz w liście do pątników.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z najstarszych w Polsce. Pierwszy raz wyruszyła ze stolicy na Jasną Górę w 1717 r. 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło wówczas w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy. Rokrocznie 6 sierpnia wyrusza w ramach WPP ponad 5 tys. osób. W tym roku z powodu epidemii i związanych z nią ograniczeń sanitarnych na szlak pieszo ruszy tylko 50 osób. Reszta będzie pielgrzymować duchowo.

W specjalnym przesłaniu do pątników przekazanym PAP metropolita warszawski zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka "ma wyjątkowy charakter, choć bardzo skromny, wręcz symboliczny". "Pątniczym szlakiem podążą jedynie przedstawiciele różnych grup, aby zachować nieprzerwalność pielgrzymowania, ale duchowo – idzie cała Warszawa" – oświadczył kard. Nycz.

Zapowiedział, że będzie to "pielgrzymka modlitwy o dobre przygotowanie się do beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i jej rychłe nastąpienie". "To pielgrzymka nadziei i chrześcijańskiej, braterskiej miłości – przeżywana pod hasłem +Ten zwycięża, kto miłuje+" - napisał kardynał.

Zwrócił uwagę, że słowa te nawiązują do zdania, które prymas Tysiąclecia, wypowiedział w archikatedrze św. Jana w 1966 roku i mimo upływu czasu są one wciąż aktualne. "Tylko człowiek, który miłuje jak Bóg – bezinteresownie i bezwarunkowo – jest zdolny do największych poświęceń i wie, jak pokonać życiowe trudności. Tylko taki człowiek zwycięża" - napisał kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka będzie również czasem "wielkiego dziękczynienia za 100-lecie cudu nad Wisłą i setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – niestrudzonego Pielgrzyma, którego duchowe bogactwo nieustannie nas zachwyca i inspiruje do dobrego życia".

Kard. Nycz podziękował także wszystkim pątnikom za trud pielgrzymowania podjęty w zupełnie nowej formie. "Dziękuję za waszą wiarę, a przede wszystkim za ochoczego ducha, który porywa do drogi" – napisał metropolita warszawski.

Życzył również pielgrzymom, by "łaska Pana otwiera ich serca na Słowo Boże i drugiego człowieka, ożywiała codzienną miłość i prowadziła do miłosierdzia".

Na zakończenie kard. Nycz polecił modlitwie pielgrzymów intencje całego Kościoła, w tym zwłaszcza archidiecezji warszawskiej, Ojczyzny i świata.

W tym roku na pątniczy szlak pieszo wyruszy tylko 50 osób. "Każda z grup pielgrzymkowych, zasadniczych i piętnastek, będzie reprezentowana przez swojego przewodnika niosącego intencje złożone do specjalnego plecaka. Pozostałe osoby to służby niezbędne do organizacji pielgrzymki i do zachowania jej duszpasterskiego charakteru" - zapowiedział kierownik pielgrzymki paulin o. Krzysztof Wendlik.

W dniach 6-14 sierpnia, pielgrzymi duchowi będą łączyć się gromadząc na codziennej mszy św. w kościele Świętego Ducha w Warszawie. Liturgie z konkretnym przesłaniem na dany dzień będą celebrowane o godz. 9 i 17 - zaznaczono. Myślą przewodnią rekolekcji, które poprowadzi paulin o. Zbigniew Ptak, będą słowa - "Jak rozkochać się w mszy św.".

"Będziemy prosić Boga o wybaczenie grzechów, które ciążą na sumieniu naszym, jak i naszego kraju, zwłaszcza grzechów pychy, niewiary, podziałów i nieposzanowania życia najsłabszego. Pójdźmy przepraszać Maryję za wszystkie zniewagi, jakich doznała w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie, za profanację jej jasnogórskiego wizerunku, bo miłosierdzie boże objawia się tam, gdzie serce jest skruszone" – oświadczył o. Wendlik.

Zapisy na pielgrzymkę duchowa potrwają do 5 sierpnia.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ godl/

CZYTAJ DALEJ

FILIPEK I JEGO SERDUSZKO DO NAPRAWY

2020-08-04 10:50

[ TEMATY ]

życie

pomoc

dziecko

Archiwum rodzinne

Filip Sobczuk jest półtorarocznym chłopcem z Zamościa, który urodził się ze złożoną wadą serca.

W rozpoznaniu ustalono: wrodzona wada serca pod postacią hipoplazji zastawki mitralnej, hipoplazji lewej komory, malpozycji dużych naczyń, ubytku w przegrodzie międzykomorowej oraz hipoplazji łuku aorty. Stan po operacji plastyki łuku aorty i przewężeniu do 4,5 mm pnia tętnicy płucnej

Jedni powiedzą, że całkiem sporo jak na jedno dziecko. Drudzy, że wcale nie widać po nim, że ma aż tak chore serce. A jednak wymaga kilku etapowego leczenia operacyjnego, by móc dalej żyć i sprawnie funkcjonować.

Na co dzień Filipek jest radosnym, uśmiechniętym i ciekawym wszystkiego dzieckiem. Jego uwagę przyciągają różne dźwięki, które go otaczają, a szczególnie odgłosy maszyn. Tych nie brakuje wokół, gdyż rośnie w otoczeniu pól i ciągników. Tak jak każde dziecko w jego wieku, z małym poślizgiem raczkuje, drepcze i próbuje chodzić chwytając się tego, co tylko ma pod ręką. Jego chore serce nie nadąża za energicznym ciałem i szybko się męczy. Wartości saturacji spadają, pot i duszność często pojawiają się przy codziennych harcach.

Kocha inne dzieci. Uwielbia się do nich przytulać, całować i przewracać. Tym kradnie serca wielu…

Skradł też serca te najważniejsze – swoich rodziców, którzy chcą dla niego tego, co najlepsze. Chcą, by był zdrowy. Przed nim druga, opóźniona operacja Glenna. Nie wiemy, czy do niej dojdzie, ponieważ podczas ostatniego cewnikowania serca okazało się, że jego tętnice płucne są zbyt wąskie, a to komplikuje sprawę. Z racji panującej pandemii termin jego leczenia został przesunięty.

Na początku sierpnia udajemy się na Oddział Kardiologii Dziecięcej do Instytutu Matki Polki w Łodzi na szczegółowe badania i ustalenie dalszego postępowania w celu przeprowadzenia wspomnianej operacji.

Każdy pobyt w szpitalu wiąże się z kosztami, które trzeba ponieść by móc być blisko dziecka i otoczyć go jak najlepszą opieką: posiłki, środki higieniczne i inne niezbędne akcesoria.

Po operacji Filip będzie wymagał intensywnej rehabilitacji, by móc dalej się rozwijać jak do tej pory.

To specjalistyczne leczenie nie jest za darmo. Przed nim długa droga pełna niewiadomych. My chcemy mu pomóc szukając różnych rozwiązań, w tym poprzez Państwa dobre serca.

Pomóc Filipkowi można dokonując wpłaty na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba” Santander Bank 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytułem: “2697 pomoc dla Filipka Sobczuka”

wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Filip: Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawalek Nieba PL31109028350000000121731374 swift code: WBKPPLPP Santander Bank Title: “2697 Help for Filip Sobczuk”

Aby przekazać 1% podatku dla Filipka: należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243 oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać “2697 pomoc dla Filipka Sobczuka”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję