Reklama

Wiara

Przeor Taizé: chrześcijanie Republiki Czeskiej - jesteście solą ziemi

O licznych świadkach wiary w Republice Czeskiej oraz propozycjach jak nią żyć w dzisiejszym świecie mówił przeor Wspólnoty z Taizé podczas wieczornej modlitwy w jednej z hal Centrum Wystawowego Letňany w Pradze. Była ona transmitowana przez Czeską Telewizję. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich tego kraju, z kard. Dominikiem Duką a także goście z zagranicy w tym biskup radomski, Henryk Tomasik, będący zarazem krajowym duszpasterzem młodzieży.

[ TEMATY ]

wiara

spotkanie

Taize

Maciej Biłas / photo on flickr

W swojej refleksji brat Alois przypomniał, że motywem przewodnim obecnego 37 Europejskiego Spotkania Młodych są słowa Pana Jezusa: „Wy jesteście solą ziemi”, a zachęcają one zwłaszcza, by być budowniczymi pokoju na ziemi. Podziękował w imieniu młodzieży za serdeczne przyjęcie w Pradze. Dodał, że choć chrześcijanie są w Republice Czeskiej mniejszością, to jednak dzięki temu, że żywa jest tradycja humanistyczna, znajdująca swój wyraz w różnych dziedzinach sztuki, wierzący i niewierzący mogą wspólnie przeciwstawiać się mdłemu materializmowi zagrażającemu naszym społeczeństwom.

Mówiąc o mniejszościowej sytuacji chrześcijan w Czechach przeor Taizé zauważył, że podobnie było w Kościele pierwszych wieków. „Są oni solą ziemi, nie dążąc do władzy, nie narzucając swoich poglądów społeczeństwu, ale będąc zwykłymi budowniczymi pokoju i angażując się na rzecz sprawiedliwości, tam gdzie żyją” - podkreślił. Zwracając się do czeskich chrześcijan brat Alois powiedział: jesteście solą ziemi. Dodał, że prawda ta dotyczy zarówno przeszłości jak i dnia dzisiejszego. W tym kontekście przypomniał świadków wiary, zarówno świeckich jak i duchownych różnych wyznań, podkreślając, że między innymi obecny prymas Czech, kard. Dominik Duka był więziony przez reżim komunistyczny za wiarę i konspiracyjne kierowanie zakonem dominikanów, który podobnie jak inne nie mógł działać oficjalnie.

Następnie przeor Taizé wspomniał, że jedną z propozycji dla młodych uczestników spotkania na przyszyły rok jest apel o wspólną półgodzinną modlitwę w milczeniu każdego niedzielnego wieczora w intencji pokoju na świecie. Chodzi o powierzenie Bogu ludzi cierpiących z powodu przemocy, ale także przyjęcie pokoju Chrystusa, aby być tam gdzie jesteśmy ludźmi wprowadzającymi pokój i sprawiedliwość.

Reklama

Brat Alois wspomniał także o tym, że w dobiegającym końca roku Pielgrzymka Zaufania dotarła do kilku krajów Ameryki, między innymi na Kubę. Wielu młodych Kubańczyków powiedziało braciom, że czują się izolowani i prosili, by pozdrowić młodych w Pradze. Na zakończenie modlitwy jej uczestnicy otrzymali w związku z tym teksty krótkich modlitw za kubańską młodzież.

Na koniec swojego rozważania przeor Taizé zachęcił do udziału w pielgrzymce w kwietniu przyszłego roku do Moskwy, Mińska, Kijowa i Lwowa. Dodał, że tematem jutrzejszych spotkań w parafiach i małych grupach będą słowa „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”i będą zastanawiać się jakie konkretne kroki można uczynić, zarówno w pobliżu jak i daleko, żeby wprowadzać pokój.

2014-12-30 22:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oblicza i wyzwania gerontologii

W dniach 3-4 listopada br. odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek – Religia – Zdrowie” przygotowana przez Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie. Jej tematem były „Oblicza i wyzwania gerontologii”

Instytut Medyczny im. Jana Pawła II jest jednostką organizacyjną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, powołaną przez abp. Andrzeja Dzięgę. Jej dyrektorem jest ks. Andrzej Dymer. Uczestnicy konferencji obradowali w pierwszym z wyremontowanych obiektów na terenie dawnego szpitala miejskiego (kolejowego), które w latach przedwojennych należały do sióstr boromeuszek – Fundacji św. Karola Boromeusza w Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do spowiedzi

[ TEMATY ]

sumienie

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa przed spowiedzią:

Ojcze Niebieski, Ty znasz mnie do głębi – znasz każdy szczegół mego życia.
Przeznaczyłeś mnie do życia z sobą w wieczności, często o tym zapominam.
Jestem słaby, niestały, tak łatwo się wybielam, usprawiedliwiam.
Pozwó1 mi widzieć siebie tak, jak Ty mnie widzisz.
Osądzać bez wybiegów intencje, jakimi kieruję się w życiu.
Oświeć mnie, abym rozpoznał swe grzechy przeciw Tobie i przeciwko moim bliźnim.
Abym miał odwagę uznania, że źle postępuję, że potrzebuję zmiany postępowania, myślenia, nawrócenia.
Daj łaskę prawdziwego żalu i poprawy, abym doznał radości Twojego przebaczenia.
Niech Twoje miłosierdzie, Boże, uleczy moje rany, wzmocni moją wolę pełnienia Twojej woli.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję