Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź ma nowego metropolitę

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim. Oficjalny komunikat został odczytany w łódzkiej kurii w obecności biskupów, pracowników i księży 14 września 2017 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Arcybiskup nominat Grzegorz Ryś znany jest ze swojej otwartości w komunikowaniu z wiernymi, także poprzez Internet, działalności na rzecz nowej ewangelizacji i współpracy z mediami. Co roku bierze udział z grupą niepełnosprawnych w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, jest doskonałym rekolekcjonistą, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny teologii i historii. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, angielskim i językiem włoskim. Jak można przeczytać na jego stronie www.biskup-rys.pl: „W dzieciństwie często grał z kolegami w piłkę, i do tej pory można oglądać «niepowtarzalne» mecze z udziałem biskupa, np. w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, lubi jeździć na rowerze: w 2010 r. pielgrzymował na rowerze do Santiago de Compostela z okazji Roku Jubileuszowego św. Jakuba. Pracował także jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II, a w trakcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II był jednym z członków komisji historycznej”.

Metropolita łódzki od lat związany jest z neokatechumenatem. Szczególnie ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których jest możliwość głębokiego przeżywania wiary, a człowiek nie jest anonimowy. W wywiadach, konferencjach czy podczas rekolekcji podkreśla, że w wierze najważniejsze jest osobiste spotkanie z żywym Bogiem. Zawołaniem abp. Grzegorza Rysia jest „Moc w słabości” („Virtus in infirmitate”). Komentując swoją nominację na jednym z portali, powiedział: „Jest we mnie pokój, radość i bojaźń. Wszystko się schodzi w modlitwie, więc jakoś to będzie”. W najbliższych dniach Arcybiskup nominat przyjedzie do Łodzi, także w najbliższym czasie dowiemy się, kiedy odbędzie się jego ingres do łódzkiej archikatedry. Jak podkreśla bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej: „Nominację abp. Grzegorza Rysia trzeba odebrać jako wybór opatrznościowy i misję. Spodziewam się, że ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś swoją osobowością, bogactwem, doświadczeniem, pomysłowością, a zwłaszcza tak zwanym nachyleniem na nową ewangelizację przyniesie z całym sobą do naszego łódzkiego Kościoła nowość”.

Więcej na www.archidiecezja.lodz.pl

2017-09-21 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z Łodzi w drodze do Wrocławia na Taize

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Taize

ks. Paweł Kłys

Dziś rano ze stacji Łódź – Widzew wyruszył specjalny pociąg Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych, który zawiezie młodych do Wrocławia na 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Taize.

- W naszym pociągu jest nas około 140 osób. – tłumaczy ks. Radosław Krych – duszpasterz akademicki DA5. – Są tu młodzi z Czarnocina, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Tomaszowa Mazowieckiego. – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję