Reklama

Dookoła Polski

Atak na Polskę

Nie wiadomo, co było gorsze: sama rezolucja europarlamentu – która wezwała polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności zapisanych w traktatach – i zainicjowanie procedury zmierzającej do uruchomienia wobec Polski art. 7, czyli nałożenia sankcji, czy postawa europarlamentarzystów totalnej opozycji. W debacie poprzedzającej podjęcie rezolucji politycy opowiadali niestworzone rzeczy. Słowa wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w których ocenił, że projekty ustaw sądownictwa autorstwa PiS „stanowią zagrożenie dla praworządności”, były niczym wobec głosu Guy Verhofstadta, szefa grupy liberałów w PE, na temat warszawskiego Marszu Niepodległości, który nazwał „60-tysięcznym marszem faszystów, neonazistów, białych suprematystów”.

Próbował mu dorównać Janusz Lewandowski z PO, według którego działania rządu Polski są sprzeczne z racją stanu i prowadzą do izolacji kraju. W obrzydliwym przemówieniu Lewandowski powołał się przy tym na list desperata, który dokonał samospalenia w Warszawie. Polskie władze oskarżył o łamanie prawa, wycinanie Puszczy Białowieskiej oraz tolerowanie przejawów ksenofobii.

Za rezolucją przeciwko Polsce głosowało 6 europarlamentarzystów z PO, inni wstrzymali się od głosu. Nic dziwnego, że postawę europosłów PO prezydent Andrzej Duda, nieskory do ostrych ocen, ocenił jednoznacznie jako „absolutnie skandaliczną”. – Kto głosuje przeciwko Polsce, nie ma prawa się nazywać polskim deputowanym – powiedział.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

***

Lista osiągnięć

Zanim z okazji 2. rocznicy powołania gabinetu Beaty Szydło szefowie poszczególnych resortów przedstawili dokonania i plany na przyszłość, 2-letnią pracę rządu podsumowali szefowa gabinetu i lider PiS. Wszyscy ministrowie, jak zapewniła premier, pracowali bardzo intensywnie i ciężko. Intensywnie pracował minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który za największe sukcesy uznaje m.in. konsolidację finansów publicznych, wysoki poziom inwestycji, większe wpływy z podatku VAT. Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jako największe sukcesy wymienił sprawną pracę prokuratury i działania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, z kolei Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – stworzenie programu „Rodzina 500+”, zredukowanie poziomu bezrobocia i obniżenie wieku emerytalnego. Na długiej liście osiągnięć MSWiA znalazły się m.in.: przywrócenie w 57 miejscowościach w całej Polsce posterunków policji, modernizacja wyposażenia służb, a także internetowa mapa zagrożeń. Jak komentowano, najlepszym dowodem na to, że rząd ma spore osiągnięcia, są wysokie notowania rządzącego PiS.

wd

***

Nie wpuścili go

To,że sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Światosław Szeremeta nie został wpuszczony do Polski, nie polepszy stosunków polsko-ukraińskich, ale nasi wschodni sąsiedzi otrzymali sygnał, że nie będziemy się godzić na nieprzyjazne działania ich władz. Oficjalnie Szeremeta nie został wpuszczony, bo znalazł się na liście osób niepożądanych. Jak przyznało jednak polskie MSZ, to wynik wydanego wiosną przez IPN w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na Ukrainie, a resort zapowiadał zakaz wjazdu do Polski ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko i niedopuszczających do ekshumacji oraz renowacji polskich miejsc pamięci. Na szczęście dowiedzieliśmy się też, że Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy uzgodnił, iż zakaz poszukiwań i ekshumacji powinien zostać zniesiony. To dobra wiadomość, ale do konkretów jeszcze daleko. Na razie komitet rekomendował spotkanie w tej sprawie na szczeblu rządowym.

wd

***

Prawo dla biznesu

Rząd przyjął „Konstytucję Biznesu”, Sejm powinien ją uchwalić do końca tego roku. Główną częścią dokumentu jest projekt ustawy Prawo przedsiębiorców, a uzupełniają go 4 inne projekty, w tym tzw. ustawa wprowadzająca. Prawo przedsiębiorców zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która do tej pory była nowelizowana ponad 80 razy i nie stanowi już spójnej całości. Towarzyszy jej tzw. ustawa wprowadzająca, ponieważ samo Prawo przedsiębiorców wymaga nowelizacji ponad 200 ustaw; jej wejście w życie będzie bardzo skomplikowane. Prawo przedsiębiorców wprowadza 14 podstawowych zasad prawnych odnoszących się do przedsiębiorców, z których najważniejsze to prawa do: wolności działalności gospodarczej, pewności prawa, proporcjonalności, domniemania niewinności czy milczącej zgody.

jk

***

EXPO nie dla Łodzi

Sukces był blisko. Zaledwie 6 głosami Łódź przegrała z Buenos Aires rywalizację o prawo do zorganizowania w 2022 r. wystawy International Expo. Zadecydowali o tym w Paryżu komisarze ze Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE). Wyboru dokonali w 2. turze – w 1. Łódź szła łeb w łeb ze stolicą Argentyny. Niestety, przegrała w dogrywce. Polska delegacja zachęcała do poparcia łódzkiej kandydatury. – Łódź to po angielsku boat. Znajdzie się w niej miejsce dla każdego – przekonywał poseł Killion Munyama. Wicepremier Piotr Gliński apelował, aby delegaci mieli odwagę poprzeć Polskę. Nasz kraj w wideoklipie reklamowali koszykarz Marcin Gortat i architekt Daniel Libeskind. International Expo to tzw. małe Expo, które odbywa się między światowymi edycjami wystaw.

wd

2017-11-22 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem

2020-02-20 18:14

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Wielki Post

nabożeństwo

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym założyciela bł. Euzebiusza, o trzeźwość narodu wpisze się tegoroczne intencje nabożeństwa czterdziestogodzinnego Adoracji Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze. Stanowi ono tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i rozpocznie się w najbliższa niedzielę.

W modlitewne czuwanie włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, Jasnogórskie Chóry: Żeński „Kółeczko” oraz Mieszany im. Królowej Polski, Bractwo NMP Królowej Korony Polski, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne, a także wierni Częstochowy i pielgrzymi.

Czterdziestogodzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to wynagrodzenie za zniewagi Najświętszego Sakramentu, za wszystkie grzechy przeciwko życiu, za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm.

W roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II wierni dziękować będą za dar jego pontyfikatu dla Kościoła i świata. To to będzie też czas szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii dla Kościoła i sakramentu święceń i kapłanów. Wśród intencji błagalnych będzie podejmowana modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym 750. rocznicy śmierci założyciela bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia.

- Chciejmy zatrzymać się, rozeznać swoją sytuację życiową, wejść z wiarą w Wielki Post. Nie zmarnujmy tego czasu - zachęca kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. – To spotkanie z Bogiem, nawet doświadczenie tych zgiętych kolan, zimnej twardej posadzki będzie kruszyło nasze oporne serca i zbliżało nas do Boga – zwraca uwagę kustosz.

W czasie trwania nabożeństwa w jasnogórskiej bazylice wystawiony jest Najświętszy Sakrament – w niedzielę, 23 lutego, po Mszy św. o 11.00 do godz. 21.00, w poniedziałek od godz. 5.00 do 21.00 i we wtorek od godz. 5.00 do 18.00. W tym czasie pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy mogą włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Nabożeństwo zakończy się we wtorek, 25 lutego, o godz. 17.00 nieszporami z kazaniem, które wygłosi bp senior Antoni Długosz.

Czterdziestogodzinne nabożeństwo ma bardzo bogatą i długą tradycję. Już w 1539 r. papież Paweł III pisał, że powstało, aby „ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa”.

Nabożeństwo to polega na nieustannej, trwającej czterdzieści godzin modlitwie przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem. Adoracja trwa 40 godzin przede wszystkim dla upamiętnienia czasu, jaki według tradycji ciało Zbawiciela było złożone w grobie. Liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas: przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi błąkali się na pustyni przez 40 lat.

Nie ma pewności co do tego, kiedy powstało czterdziestogodzinne nabożeństwo, ani kto je zapoczątkował. Najprawdopodobniej, jego korzenie można odnaleźć już w średniowiecznym (XIII-XIV) zwyczaju przenoszenia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego właśnie na czterdzieści godzin.

Dzięki ciągłości czterdziestogodzinnego nabożeństwa przerodziło się ono w adorację wieczystą. Od roku 1534 wystawiano Najświętszy Sakrament do adoracji w monstrancji. W roku 1548 Filip Neriusz wprowadził czterdziestogodzinne nabożeństwo w Rzymie, a papież Klemens VIII w 1592 roku nakazał odprawiać je we wszystkich kościołach Wiecznego Miasta. W roku 1553 jezuici - jako główni propagatorzy - zaprowadzili czterdziestogodzinne nabożeństwo także poza Italią. Św. Ignacy Loyola bardzo zachęcał do urządzania w czasie karnawału trwających dwa dni lub czterdzieści godzin wystawień Najświętszego Sakramentu jako przebłagania za grzechy popełnione w tym okresie.

W XVI w. uroczyste wystawienia Najświętszego Sakramentu, trwające najczęściej czterdzieści godzin, organizowane były przeważnie w sytuacjach publicznych katastrof czy niebezpieczeństwa.

Papież Klemens VIII wydał w 1592 r konstytucję , która zaprowadziła w Rzymie nieprzerwany cykl uroczystych wystawień Najświętszego Sakramentu, odbywający się po kolei w różnych kościołach, w każdym po czterdzieści godzin. Wśród intencji Klemens VIII zalecał pokój” „Módlcie się o zgodę wśród chrześcijańskich książąt, módlcie się za Francję [Francja była wówczas szczególnie zagrożona], módlcie się, by wrogowie naszej wiary, straszliwi Turcy, którzy w swej pełnej pychy zaciekłości grożą zniewoleniem i zniszczeniem całego chrześcijańskiego świata, mogli być powaleni prawicą Wszechmogącego Boga”.

W 1731 r. papież Klemens XII wydał chyba najistotniejszą instrukcję regulującą sposób odprawiania czterdziestogodzinnego nabożeństwa, znaną później jako “Instructio Clementina”.

Papież Benedykt XIV, który w wydanej w 1748 r. encyklice „Inter Cetera” zalecał, by odprawiać przed Wielkim Postem czterdziestogodzinne nabożeństwo, które miało ochronić wiernych przed niebezpiecznymi rozrywkami oraz być formą pokuty za popełnione grzechy. Do dziś pozostało związane właśnie z okresem rozpoczęcia Wielkiego Postu.

CZYTAJ DALEJ

Pogarsza się sytuacja dzieci na całym świecie

2020-02-23 17:21

[ TEMATY ]

dzieci

głód

konflikt

UNICEF

źródło: vaticannews.va

Nie tylko konflikty wojenne, głód i brak dostępu do służby zdrowia zagrażają życiu i przyszłości dzieci. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma też zanieczyszczenie środowiska oraz agresywna reklama popychająca młodych w kierunku fast foodu, alkoholu i tytoniu.

Najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF jednoznacznie stwierdza, że sytuacja dzieci na całym świecie znacząco się pogarsza. Żaden kraj nie chroni też wystarczająco ich zdrowia i przyszłości. Badania zostały przeprowadzone w 180 krajach, zarówno charakteryzujących się chronicznym ubóstwem, częstymi suszami i niekończącymi wojnami, jak i w najbardziej rozwiniętych i bogatych.

UNICEF bije na alarm, że w krajach ubogich aż 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie będzie miało szansy na rozwój swego potencjału.

Ich los jest zagrożony przez kryzysy humanitarne, konflikty, klęski żywiołowe i nowe problemy coraz częściej związane ze zmianami klimatycznymi. Raport podkreśla, że w krajach bogatych zanieczyszczenie powietrza i zły styl życia zbierają równie negatywne żniwo. W porównaniu z rokiem 1975 r. otyłość wśród dzieci wzrosła aż 11-krotnie (z 11 mln do 124 mln). Negatywny wpływ na nasz styl życia mają reklamy. Dzieci bombardowane są rocznie 30 tys. różnych reklam, które nie pozostają obojętne na ich styl życia. Dla przykładu policzono, że tylko w Australii, podczas transmisji telewizyjnych meczy piłkarskich, krykieta i rugby, wyemitowano 51 mln reklam produktów alkoholowych. Raport podkreśla też, że styl życia w krajach rozwiniętych jednoznacznie pokazuje, że nie myślimy dalekowzrocznie i nie zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje przyniesie to dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję