Reklama

Parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Police
Siedziba parafii: Police, ul. Kościelna 4
Liczba wiernych: 1 345
Proboszcz: ks. Zenon Borodo
Kościół filialny: Tatynia - pw. św. Pawła Apostoła
Wspólnoty: Rada Parafialna, schola, Żywy Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Dziecięcy Zespół Pomocnicy Maryi, ministranci i lektorzy
Czasopisma: "Dobra Nowina", "Świat Misyjny", "Nasza Arka", "Caritas", "Posłaniec Serca Jezusowego", "Gość Niedzielny", "Mały Gość Niedzielny", "Trzeźwymi bądźcie", "Rycerz Niepokalanej", "Przewodnik Katolicki", "L´Osservatore Romano", "Niedziela" - 5 egzemplarzy

Dojeżdżając do Jasienicy (dzielnica Polic) drogą wiodącą ze Szczecina do Nowego Warpna, już z pewnej odległości dostrzegam wzniesienie, na którym wznosi się kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i ruiny zabudowań klasztornych. Wschodnią stronę wzgórza opływa rzeczka Gunica. U stóp tego najwyższego z polodowcowych wzniesień nadodrzańskich w średniowieczu rozłożyła się pomorska wieś Jasienica. Pierwsza wzmianka o istnieniu tutaj klasztoru występuje w źródłach z 1 czerwca 1329 r. Dokument wymienia klasztor na mons sanctae Marie in Jasenitz, czyli na Górze św. Marii w Jasienicy. W klasztorze zamieszkiwali kanonicy regularni (zakonnicy żyjący według reguły św. Augustyna - stąd nazywani augustianami). Zakonnicy jasienickiego klasztoru należeli do gałęzi augustianów założonych w Paryżu przez Wilhelma z Champeaux po 1108 r. Od ich opactwa św. Wiktora w Paryżu nazywano ich także wiktorynami. Związani byli z ruchem reformy w Kościele. Zakonnicy ci nie występowali na terenach Królestwa Polskiego, jedynie na Pomorzu Zachodnim powstał ten jeden klasztor augustianów - wiktorynów w Jasienicy.
Starania o sprowadzenie tego reformatorskiego ruchu kanonicznego na Pomorze Zachodnie podjął biskup kamieński Herman, z inspiracji ówczesnego papieża Aleksandra IV. Patronował temu przedsięwzięciu książę pomorski Barnim I, czyniąc stosowne nadania. Nie wiadomo z całą pewnością, czy przybyły konwent pochodził wprost z Paryża. Pierwszym miejscem pobytu zakonników było Wkryujście, potem Jasienica, skąd w 1276 r. przenieśli się do Tatyni, by w 1331 r. ponownie wrócić do Jasienicy. Tutejszy klasztor istniał aż do kasaty reformacyjnej w 1537 r., po niej wraz z majętnościami wszedł do dóbr książęcych i został przeznaczony na Pedagogium. W państwie pruskim jako królewszczyzna należał do skarbu państwa, w okresie wojen napoleońskich przeszedł w ręce prywatne, pozostając w nich do 1945 r. Z dawnej zabudowy do dziś zachowały się ruiny dwóch skrzydeł klasztoru (wschodnie i południowe).
Kościół parafialny w swej najstarszej części, jaką jest korpus nawowy, pochodzi z przełomu XIV-XV w. Prezbiterium dobudowano w trakcie gruntownego remontu świątyni w 1857-58 r. Najstarszymi elementami historycznego wyposażenia świątyni są dwa świeczniki ołtarzowe z 1598 r. i pochodzący z 2 poł. XVIII w. barokowy krucyfiks na belce tęczowej. Zawieszony w prezbiterium duży obraz olejny "Chrystus u Marty i Marii" wykonany przez O. Heydena pochodzi z 1858 r. Dwie rzeźby barokowe przedstawiające patronów kościoła - św. Pawła z prawej strony prezbiterium i św. Piotra z lewej - to kopie wykonane w 1993 r. przez Tadeusza Makulca ze Szczecina.
"Po wojnie kościół zajęty był na magazyn wojskowy stacjonujących tu wojsk radzieckich" - odnotowuje kronika parafialna. "Wierni każdej niedzieli udawali się do kościoła parafialnego znajdującego się w Trzebieży, oddalonego od Jasienicy o 8 km. Dzięki usilnym staraniom władze państwowe przekazały kościół wiernym w użytkowanie". Poświęcono go dla kultu katolickiego 29 czerwca 1947 r. Wsie Jasienica i Tatynia należały do 1955 r. do parafii w Trzebieży, potem do Polic. Samodzielną parafię erygowano w Jasienicy 10 marca 1973 r. Parafią administrowali: Bronisław Troneczyk (1959), ks. Bronisław Pisarek (1959-69) i ks. Mieczysław Tłamacz (1969-78). Od 4 lutego 1978 r. proboszczem jest ks. kan. Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej Zenon Borodo.
Ksiądz Proboszcz po święceniach w 1957 r. pracował jako wikariusz w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Policach, w Gubinie, w kościele Mariackim w Słupsku i w Czerwieńsku nad Odrą. Następnie został proboszczem w Karnicach, później w Nowym Warpnie. W obecnym miejscu posługuje wspólnocie parafialnej już 25 lat.
"W okresie powojennym ludność Jasienicy wynosiła około 3 tys. osób" - opowiada Ksiądz Proboszcz. "Powstałe w Policach zakłady chemiczne dały pracę i mieszkania, powodując odpływ ludzi ze wsi. Gdy kiedyś udzielałem 30 ślubów rocznie, dziś tylko pięć. Do parafii należy wieś Tatynia, w której mieszka ponad 50 rodzin (ok. 230 parafian). Tamtejszy kościół konstrukcji ryglowej zbudowany pod koniec XVII w. należy do najcenniejszych tego typu na Pomorzu Zachodnim. Zamierzamy wymienić w nim 24 okna. Do wymiany kwalifikują się też niektóre belki konstrukcji, ale jest to przedsięwzięcie dużej wagi i sporych kosztów. Udało się nam wymienić instalacje elektryczne, ławki, zrobić drogę do kościoła. W świątyni parafialnej w 1999 r. zaczęliśmy remont dachów od wschodnich połaci prezbiterium, zakrystii, poprzez nawę główną. Obecnie trzeba uporać się z remontem wieży, gdzie wiele spróchniałych belek wymaga wymiany. Urząd Gminy jest nam życzliwy, dużo nam pomógł, liczę na jego dalszą pomoc. W kościele instalujemy nowoczesne ogrzewanie lampowe. Te promienniki włączają się, nagrzewając wnętrze na czas nabożeństw. Porządkujemy też otoczenie kościoła, nasadzając drzewka i krzewy ozdobne".
W parafii jest szkoła podstawowa i filia gimnazjum mającego swą siedzibę w "starych Policach". Katechizują w nich dwie osoby - Dorota Piekarska (16 godz.) i Beata Abyzow (6 godz.).
W niedziele Msze św. odprawiane są w Jasienicy o godz. 9.00 (dla dzieci) i 12.00, w Tatyni o godz. 10.30. W dzień powszedni w kościele parafialnym odprawia się wieczorną Mszę św. o godz. 18.00 w okresie letnim, o godz. 17.00 w okresie zimowym. Regularnie w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 1/3 parafian. Rocznie udziela się 15.300 Komunii św. Na Mszy św. dla dzieci śpiewa 25-osobowa schola, którą prowadzi organista Celestyn Strzelczyk. Zespół ministrantów liczy 30 chłopców, jest też 8 lektorów. Żywy Różaniec liczy 5 róż. Raz w miesiącu odwiedza się 12 chorych. Liczący 8 osób Zespół Parafialny Caritas przygotował w okresie świątecznym 120 paczek dla dzieci. Od kilku lat 29 czerwca, w święto apostołów Piotra i Pawła, organizowany jest festyn parafialny, nawiązujący do dawnych zwyczajów odpustowych. Wspomnieć też należy o stałych, życzliwych kontaktach z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Jasienicy. W 1999 r. na pierwsze spotkanie przybyło prawie stu Niemców. Rokrocznie odwiedzają swoją rodzinną miejscowość, odbywa się wtedy wspólne ekumeniczne nabożeństwo. Natomiast pozostaje ciągle sprawą otwartą kwestia ruin klasztoru. Jest to niewątpliwie najstarszy zabytek ziemi polickiej, będący perełką architektoniczną regionu. Obiekt, który przetrwał II wojnę światową, przez powojenną beztroskę uległ dewastacji. Ocalały tylko najstarsze, gotyckie części zabudowy. Dotychczasowe działania zmierzające do zapoczątkowania odbudowy budynku klasztornego nie powiodły się. Poczucie dziedzictwa wieków zobowiązuje, liczyć więc należy, że w przyszłości poaugustiański klasztor zostanie odbudowany z przeznaczeniem na funkcje kulturalne i turystyczne. Przywróci to świetność starej Jasienicy będącą dzisiaj dzielnicą Polic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Po krótkiej modlitwie kardynałowie wyruszyli w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego; wszyscy w stroju nazywanym chórowym. Składa się z czerwonej sutanny z czerwonym mucetem, czyli pelerynką, czerwonego pasa z jedwabnymi frędzlami, czerwonej piuski i biretu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję