Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Siedmioletni cud św. Katarzyny

Zakres konserwatorskich prac miał być rozłożony na całe pokolenia, a trwał 7 lat. Koncertem zespołu Trebunie Tutki w parafii św. Katarzyny w Cięcinie dziękowano za dzieło renowacji zabytkowego kościoła dedykowanego świętej męczennicy

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2018, str. V

[ TEMATY ]

koncert

PB

Trebunie Tutki koncertowały w odnowionym wnętrzu zabytkowej świątyni

Trebunie Tutki koncertowały w odnowionym wnętrzu zabytkowej
świątyni

Zabytkowa drewniana świątynia w cięcińskiej parafii wybrzmiała nie tylko okraszonymi góralskim folklorem kolędami. Obok muzyki istotną częścią zorganizowanego 13 stycznia koncertu było pełne wdzięczności podsumowanie podjętego dzieła renowacji sakralnego obiektu, który, dodajmy, wciąż żyje swoim liturgicznym życiem.

8 tys. w jednym Dzieło, jakiego dokonali parafianie razem z Księdzem Proboszczem, znalazło uznanie w oczach ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis wręczył ks. prał. Stanisławowi Bogaczowi wicewojewoda śląski wraz ze starostą powiatu żywieckiego.

Reklama

Odznaczenie przyznaje Minister Kultury RP osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. – To się należy całej parafii, ale musielibyśmy wydrukować 8 tys. takich medali – powiedział żartobliwie ks. Bogacz, podkreślając tym samym zasługi wszystkich mieszańców parafialnej wspólnoty.

Współpraca różnych środowisk

Gala podsumowująca akcję renowacji była okazją do podziękowania instytucjom, osobom prywatnym i sponsorom zaangażowanym w dzieło odnowy zabytkowej świątyni. Specjalne listy gratulacyjne z okazji parafialnej uroczystości przesłał bp Roman Pindel. W jego imieniu adresy odczytał ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków.

– Drewniany kościół w Cięcinie stanowi nie tylko unikalny pomnik polskiej kultury narodowej, ale przede wszystkim jest świadectwem wiary i godnej podziwu troski skupionych wokół niego parafian oraz ludzi dobrej woli. Wasza świątynia stanowi również przykład ofiarności i współpracy różnych ludzi oraz środowisk, w tym lokalnego samorządu – napisał Ksiądz Biskup w piśmie, które wręczono na ręce Piotra Tyrlika, wójta gminy Węgierska Górka.

Świątynia

Reklama

Powstanie świątyni dedykowanej św. Katarzynie w Cięcinie datuje się na rok 1542. Początkowo miała to być filialna kaplica parafii w Radziechowach. Potem obiekt przebudowywano i powiększono. Do czasów współczesnych we wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie, m.in. główny ołtarz, 4 ołtarze boczne, ambona, organy i krucyfiks. W przeszłości kościół zdobiły cenne obrazy: malowidło ołtarza głównego z przełomu XV i XVI wieku przedstawiające patronkę parafii św. Katarzynę, „Zwiastowanie Anielskie” z XV stulecia i „Święta Rozmowa” z początku XVI wieku.

Ze względów bezpieczeństwa w 1913 r. obrazy przeniesiono do Muzeum Narodowego w Krakowie. Chociaż w latach 80. ubiegłego wieku w parafii Cięcina powstał nowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego, to jednak stara świątynia wciąż pozostała drogą sercu wielu parafian.

„Akcja Renowacja”. Cud?

Z końcem 2009 r. Ksiądz Proboszcz – przy wsparciu grupy młodych ludzi tworzących lokalny portal informacyjny – rozpoczął akcję mającą na celu zbieranie funduszy wśród parafian na cele renowacji zabytkowego skarbu. Już w następnym roku podjęto prace wymiany eternitowego poszycia dachu na drewniany gont. W dalszej kolejności odrestaurowano ołtarze oraz znajdujące się w nich obrazy, później polichromię sufitowa i ścienną. Zadbano także o obejście kościoła i przykościelne budynki gospodarcze.

Ofiarność parafian wsparta została funduszami, które udało się uzyskać ze środków unijnych, budżetu państwa i gminy.

– Kiedy 7 lat temu konserwator wszedł do tego kościoła, to powiedział, że tutaj jest pracy na całe pokolenia – powiedział wójt gminy Piotr Tyrlik. – A oto całkiem niedawno śląski konserwator zabytków powiedział, że jest to jedyny kościół drewniany na terenie województwa śląskiego, który kompleksowo został odrestaurowany. Nie trzeba był całych pokoleń, ale 7 lat. Można się pokusić o słowo „cud” – dodał samorządowiec. – To jest cud św. Katarzyny – uzupełnił krótko ks. prał. Stanisław Bogacz.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Requiem” Mozarta - koncert Mazowsza na Jasnej Górze

„Requiem” d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wybrzmi w sobotę, 27 marca o godz. 19.00 w bazylice jasnogórskiej.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności, z transmisją on-line.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję