Reklama

Pod patronatem "Niedzieli"

Odkryj 40 szans dla ducha i ciała

2018-01-31 10:17

Kinga Frąckowska
Niedziela Ogólnopolska 5/2018, str. 23

Choć do Środy Popielcowej pozostało jeszcze kilka dni, to w parafiach już trwają przygotowania do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Jedną z pomocy w przeżywaniu tego czasu jest Zdrapka Wielkopostna 2018. Tegoroczna edycja pt. „Duch, który umacnia miłość” nawiązuje do hasła dwuletniego programu duszpasterskiego. Wygląd zdrapki, opracowanej w biało-czerwonych barwach, ma z kolei przypominać o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Premiera Zdrapki 2018 odbyła się 18 stycznia br. w Internecie. Popularni blogerzy zaprezentowali jej wizerunek i tegoroczne hasło.

Zdrapka Wielkopostna z każdym rokiem zyskuje na popularności. Na czym polega fenomen tej akcji? Zdrapka to kolorowa plansza, na której umieszczono ponad czterdzieści pól z zadaniami na każdy dzień – od Środy Popielcowej do Poniedziałku Wielkanocnego. Zadania dotyczą postu, modlitwy lub jałmużny, a w tym roku odnoszą się też szczególnie do Ducha Świętego oraz okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poprzednie edycje Zdrapki udowodniły, że ta oryginalna propozycja duszpasterska sprzyja integracji różnych środowisk. Wiele osób dzieliło się swoimi wrażeniami z realizacji zadań. Pomagały w tym komentarze publikowane w Internecie oraz konto Zdrapki na Facebooku. Świadoma realizacja zadań sprzyja uporządkowaniu życia, regularnej modlitwie oraz zachęca do wyjścia naprzeciw innym.

Reklama

Organizatorem Zdrapki Wielkopostnej w Polsce jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego – stowarzyszenie katolickie czerpiące z duchowości św. Ignacego Loyoli. Jeśli znamy kogoś, kto ma trudność z wybraniem postanowień wielkopostnych, dobrym pomysłem będzie podarowanie mu tegorocznej Zdrapki. Przyda się ona każdemu, kto nie chce, aby 40 dni Wielkiego Postu upłynęło niepostrzeżenie. Już teraz warto namówić swojego duszpasterza, by umożliwił dostęp do Zdrapki we wspólnocie czy w parafii.

Więcej informacji i zamówienia: www.zdrapkawielkopostna.pl .

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Tam, gdzie jest wolność, tam, gdzie jest możliwość rozwijania swojej twórczości, tam jest dużo Światła. Obyśmy byli dziećmi Światła, synami Światła, takimi księżycami Światła, które będą odbijać Jego blask w sercach innych ludzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

ODCINEK DRUGIODCINEK PIERWSZY

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Gala Wolontariatu Caritas

2019-12-10 18:45

Kamil Krasowski

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze zakończyła się III Diecezjalna Gala Wolontariatu. Znamy zatem najlepszego wolontariusza i najlepszego opiekuna Szkolnych Kół Caritas.

Karolina Krasowska
Wyróżnieni z bp. Tadeuszem Lityńskim, lubuską kurator oświaty Ewą Rawą i dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym

Udział w Gali wziął bp Tadeusz Lityński, który pogratulował młodym wolontariuszom i podziękował ich opiekunom.

- Jest to co prawda trzecia, ale jakże odsłaniająca wiele dobra i piękna Gala Wolontariatu Caritas. Chcę tutaj wyrazić wdzięczność wszystkim wychowawcom, opiekunom  i pogratulować młodym ludziom - mówił bp Lityński. - Jeżeli mówimy Polska to z jednej strony widzimy gdzieś w wyobraźni terytorium naszego kraju na mapie Europy. Wnikając głębiej - pewną historię, czasami dramatyczną. Widzimy dziedzictwo kulturowe,  przemysł i różne obiekty. Ale myślę, że też dostrzegamy ludzi, Polaków. Podobnie jest też, gdy słyszymy i widzimy logo Caritas. To nie tylko to zewnętrzne logo, które przedstawia krzyż i słowo Caritas wpisane w serce, które mieni się barwą czerwieni, ale stołówki, magazyny żywności czy pomieszczenia, w których się udziela się pomocy potrzebującym. Caritas to żywy organizm ludzi wrażliwych i mających serce. I za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować - dodał pasterz diecezji.

W czasie uroczystej Gali wręczono 7 statuetek. W kategorii "najlepszy wolontariusz" statuetki otrzymali Sara Gaweł, Alicja Baraniecka, Sara Mazurek, Dominik Mól, Agata Przyborska, Adrianna Bednarz i Lena Tomaszewska.

- W Caritas działam od gimnazjum, czyli już 6 lat, bo w tym roku jestem w klasie maturalnej. Pomagam pani Kamili, robimy razem mnóstwo akcji. Ostatnio u nas w szkole mieliśmy Dzień Wolontariusza. Naprawdę dużo się dzieje. Robię to, bo daje mi to ogromne spełnienie. Wiem, że szczęście, które daje innym wraca do mnie z podwójną siłą. Daje to motywację i podbudowuje człowieka. Wiem, że robię dla kogoś bardzo dobrą sprawę - powiedziała Sara Gaweł z Zespołu Szkół w Drezdenku.


Oprócz wolontariuszy zostali wyróżnieni także ich opiekunowie. W kategorii "najlepszy opiekun" statuetkę otrzymały Kamila Zamerluk oraz Beata Stoińska, opiekunki SKC w Zespole Szkół w Drezdenku.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem