Reklama

The Washington Post

Czy to dobra droga?

Jeden z dwu najważniejszych amerykańskich dzienników, uchodzący za konserwatywny „The Washington Post” krytykuje politykę zbliżenia Watykanu do Chin. Amerykanie przekonują, że w zbliżeniu między obydwiema stronami, na warunkach chińskich, komunistyczne państwo ma niewiele do stracenia, a Watykan przeciwnie – ma wiele do stracenia i niemal nic do zyskania.

Reklama

O co dokładnie chodzi? Ostatni znak, wskazujący, że do porozumienia jest blisko, stanowi uznanie przez Watykan legalności święceń biskupich siedmiu hierarchów, którzy sukcesję apostolską „zdobyli” z nadania komunistycznych władz. To, zdaniem amerykańskiego dziennika, wskazuje, że Watykan przystał na główny warunek chińskich komunistów, którzy domagali się ostatniego, i to decydującego, głosu w procedurze mianowania biskupów.

Zdaniem „The Washington Post”, działania Watykanu są reakcją na brak dynamizmu Kościoła na chińskich ziemiach, w sytuacji, gdy przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich przybywa. Stąd właśnie ma się brać polityka uległości. Jednak zdaniem goszczących na łamach waszyngtońskiej gazety komentatorów, to zła droga. Przekonują oni, że Kościół już stosował podobną taktykę przed kilkudziesięciu laty wobec rządzących na Węgrzech komunistów. W tamtym przypadku polityka appeasementu nie przyniosła sukcesu, a Kościół nad Balatonem zamiast wyzwolić w sobie nową energię, popadł w marazm.

2018-02-14 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

IPN przypomina polityczny background Milenium Chrztu Polski

2021-06-13 12:48

arch. IPN

IPN przypomina polityczny background Milenium Chrztu Polski

Obchody Milenium Chrztu Polski oraz Tysiąclecia Państwa Polskiego będą tematem spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Nastroje społeczne, reakcję władz komunistycznych i przebieg głównych uroczystości przedstawi w swoim wykładzie Ilona Religa-Gola z Referatu Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję