Reklama

Z Watykanu

Trzy drogowskazy

Zatrzymaj się, spójrz i powróć

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w Środę Popielcową Ojciec Święty przewodniczył najpierw zgromadzeniu modlitewnemu w kościele św. Anzelma na Awentynie, a następnie w procesji pokutnej, przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych, udał się do bazyliki św. Sabiny, która jest pierwszym „kościołem stacyjnym” Wiecznego Miasta. Tam przewodniczył Mszy św. połączonej z obrzędem pobłogosławienia popiołu i posypania nim głów zgromadzonych wiernych.

W homilii Franciszek zauważył, że okres Wielkiego Postu sprzyja skorygowaniu tego, co w naszym życiu fałszywe, by przyjąć nieustannie nową, radosną i pełną nadziei nowinę Paschy Pana. Chodzi o zwrócenie uwagi na to wszystko, co grozi nam oziębłością i osłabieniem naszych serc. Papież wskazał, że wśród licznych pokus zagrażają nam szczególnie nieufność, apatia i rezygnacja. – Zatrzymaj się, spójrz i powróć! – powiedział Papież na zakończenie swej homilii w Środę Popielcową.

KAI

***

Benedykt XVI

Dyskretnie towarzyszy Kościołowi

Reklama

W ostatnich dniach Kościół wspomina brzemienne w skutki wydarzenia sprzed pięciu lat: konsystorz, na którym Benedykt XVI poinformował Kościół, że zamierza zrezygnować z posługi Piotrowej, oraz następującą po tym, 28 lutego 2013 r., rezygnację. Kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, który jest częstym gościem Papieża Seniora, zapewnia, że pozostaje on taki, jakiego znaliśmy go wcześniej. Benedykt XVI nigdy nie przestał być teologiem. Nadal odznacza się prostotą, autentyzmem, delikatnością, jasnością umysłu, wrażliwością i nadzieją.

Kanadyjski kardynał nie ukrywa też swego podziwu dla sposobu, w jaki Papież Senior towarzyszy dziś Kościołowi. – Towarzyszy dyskretnie. Jest to obecność modlitewna, która uświadamia nam, że ten Papież nie zniknął całkowicie, jakby już nie żył. Wciąż tu jest i nadal wypełnia pewną posługę biskupią, papieską przez modlitwę wstawienniczą, solidarność, w całkowitej dyskrecji, powstrzymując się od wszelkich interwencji – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ouellet.

RV

***

Audiencja Generalna

O wyznaniu wiary i modlitwie powszechnej

Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 14 lutego br. kontynuował cykl katechez o Mszy św. Zaznaczył, że wszyscy uczestnicy niedzielnej Mszy św. wypowiadają wyznanie wiary Kościoła, jak bowiem uczy apostoł Paweł, wiara „rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10, 17). Zatem wiara karmi się słuchaniem i prowadzi do sakramentu – podkreślił Franciszek.

Reklama

Omawiając modlitwę powszechną, obejmującą potrzeby Kościoła i świata, zaznaczył, że intencje, w których zachęcamy wiernych do modlitwy, muszą wyrażać konkretne potrzeby wspólnoty kościelnej i świata, z uniknięciem posługiwania się formułami konwencjonalnymi i krótkowzrocznymi.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Przesłanie na Wielki Post

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu – czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości. Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga. Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 14 lutego 2018 r.

***

Wiek emerytalny

Kolejna reforma

Nuncjusze apostolscy, biskupi niekardynałowie pracujący w Kurii Rzymskiej, a także sekretarze dykasterii watykańskich nie będą przechodzili automatycznie na emeryturę po ukończeniu 75. roku życia – postanowił papież Franciszek. Są oni zobowiązani do złożenia rezygnacji z pełnionego urzędu z chwilą ukończenia 75. roku życia. Ojciec Święty może jednak powierzyć im dalsze pełnienie obowiązków. RV

***

Z Twittera papieża Fanciszka

Kto szczerze i z pokorą wyznaje swoje grzechy, otrzymuje przebaczenie i odzyskuje na nowo jedność z Bogiem i z braćmi.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję