Reklama

Dookoła Polski

Kolejne spięcie z Izraelem

Poraz kolejny izraelscy oficjele i środowiska żydowskie pokazali złą wolę – ich reakcją na stonowane wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na temat relacji w czasie II wojny światowej były oskarżenia o antysemityzm i negowanie Holokaustu. Premier Izraela Beniamin Netanjahu za „oburzającą” uznał wypowiedź Morawieckiego podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że do śmierci Żydów przyczyniali się Polacy, ale także Żydzi, Rosjanie czy Ukraińcy – nie tylko Niemcy. – Polski premier mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu – powiedział Netanjahu i wskazał, że polski premier nie rozumie historii i jest niewrażliwy na tragedię Żydów.

Trudno nie odnieść wrażenia, że kolejne już w ostatnich tygodniach spięcie na linii Tel Awiw – Warszawa wynika z roztrząsania kwestii wyjętych z kontekstu, i to w złej woli. Wszak słowa polskiego premiera padły w całej sekwencji w panelu dyskusyjnym, w którym poruszono też tematy przerzucania na Polskę odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie i ustawy o IPN. Jak wspomniał premier, w 2017 r. polskie ambasady musiały 260 razy reagować na określenia typu „polskie obozy śmierci”, których nigdy nie było. Po korespondencyjnym spięciu Morawiecki i Netanjahu rozmawiali na ten temat telefonicznie, jednak sądząc po relacjach, m.in. słowach Netanjahu, że „nie ma podstaw do porównywania działań Polaków podczas Holokaustu do działań Żydów” – należy się liczyć z kolejnymi spięciami.

Wojciech Dudkiewicz

***

Złoty skok

Reklama

Skoczkowie narciarscy osłodzili kibicom nie najlepsze i zupełnie słabe występy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Kamil Stoch, zdobywając złoty medal na dużej skoczni, po raz trzeci sięgnął po olimpijskie złoto, czego przed nim nie zrobił jeszcze żaden z Polaków. Justyna Kowalczyk zdobyła mistrzostwo olimpijskie dwa razy, jednak tym razem ta wybitna biegaczka narciarska złotego medalu już raczej nie zdobędzie, natomiast Stoch jeszcze ma na to szanse (numer oddano do druku przed konkursem drużynowym na dużej skoczni 19 lutego br. – przyp. red.). Czwarty w pierwszych indywidualnych zawodach Stoch, który na dużej skoczni prowadził już po pierwszej serii, o 3,4 pkt. wyprzedził triumfatora z normalnej skoczni Niemca Andreasa Wellingera. Pytany o to, komu dedykuje swoje zwycięstwo, odpowiedział: „Przede wszystkim swojej małżonce Ewie, która mnie wspiera. Ale także całej naszej drużynie. Bo to nie jest tylko moja zasługa, ale zasługa wielu ludzi, i uważam, że ten medal to jest sukces naprawdę wielu”. To pierwszy medal Biało-Czerwonych w Pjongczangu i 21. w historii startów polskich sportowców w zimowych igrzyskach.

wd

***

Szansa na reset

Wizyta polskiej pary prezydenckiej na Litwie, która obchodziła właśnie 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zaowocuje najpewniej poprawą relacji z tym krajem. Już choćby fakt, że była to pierwsza wizyta Andrzeja Dudy na Litwie, odkąd w 2015 r. objął urząd głowy państwa, pokazuje, że jest co poprawiać. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite po spotkaniu z polskim prezydentem zaproponowała wznowienie prac komisji, która zajęłaby się sprawami dotyczącymi polskiej mniejszości, m.in. kwestiami edukacyjnymi i zwrotem ziemi. – To poważna propozycja, z której trzeba się cieszyć – skomentował szef MSZ Jacek Czaputowicz. Przypomniał, że polska strona stale domaga się od Litwy przestrzegania dwustronnych porozumień z Polską. – Chodzi nam o to, żeby mniejszość polska na Litwie mogła rozwijać swój język i kulturę – powiedział. Media zwróciły uwagę na deklarację Dalii Grybauskaite, że Litwa nie poprze stosowania „żadnych przymusowych metod siłowych przeciwko żadnemu krajowi, w tym również przeciwko Polsce”.

wd

***

Powalczą z pomnikami

Politycy PO zrobią wszystko, żeby utrudnić czy wręcz uniemożliwić budowę pomnika smoleńskiego w centrum Warszawy. Gdy społeczny komitet budowy zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską oraz że rozpoczynają się prace nad nim, Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego we wskazanym miejscu. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski zapowiedział natomiast złożenie do ministra infrastruktury odwołania platformerskich władz Warszawy w sprawie budowy. Według Olszewskiego, łamie się prawa Rady Miasta do podejmowania decyzji w tej sprawie. – Tylko Rada ma prawo decydować, gdzie wznoszony jest pomnik – powiedział Olszewski. Zapowiedział, że jeśli minister nie uwzględni odwołania, władze miasta będą walczyć z pomnikami w sądzie.

jk

***

Będzie płot

Reklama

Jeszcze w marcu br. do Sejmu powinien trafić projekt specustawy ws. budowy płotu wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą, który uniemożliwi wędrówki dzikom i pozwoli walczyć z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). – Trzeba odgrodzić Polskę, doprowadzić do tego, żeby ze środowiska został wyeliminowany ten niebezpieczny wirus – podkreśla Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Pierwszy w Polsce przypadek wirusa odnotowano cztery lata temu w woj. podlaskim. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, dotychczas w Polsce odnotowano prawie 1,3 tys. przypadków ASF u dzików i ponad 100 ognisk tej choroby u świń. Budowa płotu ma się rozpocząć albo jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego.

jk

***

Ratowała Żydów

Prezydent RP upamiętnił Irenę Sendlerową

Prezydent RP Andrzej Duda 15 lutego br. złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową. W tym dniu przypadała 108. rocznica jej urodzin. – Była bohaterką, uratowała w czasie II wojny światowej tysiące dzieci. Pomnikowa, wspaniała postać – powiedział prezydent Duda po złożeniu kwiatów. Przypomniał, że Irena Sendlerowa działała z Zofią Kossak-Szczucką w „Żegocie”.

– Dokonała wielkiego dzieła, dla Polski i dla życia. Musimy o niej pamiętać – zaznaczył. Po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 108. rocznicę urodzin bohaterki, przypadającą w trwającym Roku Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. Za swoją działalność została aresztowana w 1943 r. przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. Rada Pomocy Żydom „Żegota” zdołała ją jednak uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

KAI

***

Instytut Myśli Schumana

Wielkanoc bez granic

Instytut Myśli Schumana organizuje projekt „Wielkanoc bez granic”. W marcu br. na naszych ulicach będziemy mogli spotkać wolontariuszy rozdających naklejki-zaproszenia w formie jajka wielkanocnego i promujących „Wielkanoc bez granic”. Jest to kontynuacja „Wigilii bez granic”, o której w ubiegłym roku pisaliśmy w „Niedzieli”. Ideą tego dzieła jest budowanie relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce, zapraszanie ich do siebie na jeden ze świątecznych posiłków.

Cudzoziemcy i polskie rodziny chętni do wzięcia udziału w „Wielkanocy bez granic” będą mogli się spotkać przed Wielkanocą w celu wzajemnego poznania. Szczegółowe informacje o takich spotkaniach będą umieszczone na stronie: www.wielkanocbezgranic.com . Przez formularz zamieszczony na tej stronie można też zgłosić chęć udziału i zaproszenia na Wielkanoc.

Projekt budowania relacji między Polakami a cudzoziemcami nie ogranicza się tylko do jednej akcji, ale przewiduje regularne spotkania obu stron przez cały rok dla rozwijania powstałych relacji. Kolejnym wydarzeniem, które przygotowują organizatorzy „Wielkanocy bez granic”, będzie II Europejski Festiwal Schumana w Świątyni Opatrzności Bożej 13 maja 2018 r.

Red.

***

Kraków - konferencja

Praca i życie Sióstr Felicjanek

W Krakowie 8 marca br. odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Modlitwa – Zdrowie – Komunikacja. Praca i życie Sióstr Felicjanek”. Jest ona organizowana pod patronatem abp. prof. dr. hab. Marka Jędraszewskiego – metropolity krakowskiego, ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka – rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Piotra Ćwika – wojewody małopolskiego oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wykładowcami konferencji są: ks. dr Krzysztof M. Białowąs, ks. prof. dr hab. Jan Daniel Szczurek, ks. dr hab. Sławomir Bukalski, ks. dr hab. Robert Nęcek, dr med. Adam Kwinta, prof. dr. hab. med. Kazimierz Pityński, ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, red. mgr Magdalena Drohomirecka. Gościem konferencji będzie s. mgr Alina Płoszczyca – prowincjalna Sióstr Felicjanek.

Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie przy ul. Loretańskiej 11. Początek – godz. 9. „Niedziela” jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

akw

***

Krótko

• Prokuratura zatrzymała pięciu byłych urzędników z Ministerstwa Skarbu i postawiła im zarzuty w związku z głośną i kontrowersyjną prywatyzacją spółki CIECH, sprzedanej w 2014 r. jednej ze spółek należących do Jana Kulczyka. Sąd nie zgodził się na aresztowanie podejrzanych, uzasadniając, że nie zachodzi groźba matactwa.

• Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, został deportowany przez ukraińskie władze do Polski. Wcześniej odebrano mu ukraińskie obywatelstwo, a do Polski trafił dlatego, że ostatni jego wjazd na Ukrainę miał miejsce właśnie z naszego kraju.

• Polska przekaże 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla migrantów z Syrii przebywających w Libanie. W kraju tym z dwudniową wizytą przebywał premier Mateusz Morawiecki.

• Rząd powoła zespół ds. PR. Jego głównym zadaniem ma być jak najszybsze przedstawianie stanowiska polskiego rządu w ważnych kwestiach. W jego skład wejdą urzędnicy pracujący w ministerstwach, a także bliscy współpracownicy premiera.

• Zmiana na stanowisku ambasadora USA w Polsce. Przedstawicielem supermocarstwa będzie Georgette Mosbacher, bizneswoman z Florydy, związana z Republikanami.

• W Warszawie na placu Piłsudskiego rozpoczęto budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Na budowę nie zgadza się główna partia opozycyjna – PO.

• Zmarł znany polski reżyser Antoni Krauze, twórca takich filmów jak „Czarny czwartek”, „Smoleńsk”.

• .Nowoczesna, dołująca od dłuższego czasu w sondażach, złożyła w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Zakłada on wprowadzenie związków partnerskich dla par jedno-i różnopłciowych, nadaje również partnerom prawo do adopcji dziecka jednego z nich.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Światowa premiera koncertu "Dwa zdroje"

2021-09-27 11:09

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Archiwum Głosu z Torunia

W dniu obchodzonym w Polsce jako „Dzień Papieski”, w toruńskim sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła będzie miała miejsce światowa premiera wyjątkowego dzieła muzycznego jednego z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich kompozytorów – Daniela Knaggs’a.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję