Reklama

Niedziela Łódzka

Jesteśmy ludem Boga w jedności z Izraelem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. Absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas spotkania w minioną niedzielę z rabinem Abrahamem Skórką w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zrozumieć braci”.

Pochodzący z Argentyny profesor literatury biblijnej i rabinicznej, biofizyk, autor wielu książek i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva przyjechał do Łodzi po raz trzeci, a jest z naszym miastem związany przez więzy krwi, bo stąd pochodziła jego babcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Każda rozmowa chrześcijanina z Żydem daje chrześcijaninowi lepsze rozumienie siebie samego, jeśli w ogóle możemy siebie rozumieć bez umiejscowienia siebie w głębi Izraela. My nie zrozumiemy siebie, jeśli odetniemy się od korzeni. Myślę, że nie zrozumiemy siebie, jeśli odetniemy się od dzisiaj istniejącego Izraela. Nie możemy rozumieć tego korzenia w takich kategoriach, że nas interesuje tylko Izrael biblijny, a ten dzisiejszy już nie. Siebie rozpoznajemy, słuchając naszych braci w przekonaniu, że są ludem Boga, a my jesteśmy ludem Boga w jedności z nimi. Inaczej nie można siebie pojąć – tłumaczył Metropolita Łódzki. Zapytany o aktualną sytuację relacji polsko-izraelskich stwierdził, że „jako duchowny nie miesza się do polityki, ale – bardzo interesuje mnie to, co Kościół robi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i oczywiście to, że każdy w Kościele, kto w ten dialog jest zaangażowany, patrząc na to, co się aktualnie dzieje, patrzy na to z dużym smutkiem”.

– Polityka nie może wpłynąć na dialog. To jest pewne od czasów „Nostra aetate” – wyjaśniał rabin Skórka. – Słyszę od wielu duchownych z obu stron, że dialog jest już na tyle trwały, że żadna polityka nie jest w stanie tego zmienić. Dialog, o którym mówię, to jest dialog, o którym uczymy, dajemy przykład, a nie tylko spotykamy się, by wspólnie napić się herbaty. Tego polityka nie zmieni! Jest jeszcze inny poziom dialogu ze zwykłymi ludźmi, tam wpływ polityków może wyrządzić wiele złego – zauważył.

Podkreślił, że ci, którzy prowadzą dialog, chcą osiągnąć porozumienie, chcą budować jakąś wspólnotę. – Chcemy budować nową rzeczywistość, inną od tej, którą widzimy, która nam się nie podoba. Jeśli możemy rozmawiać, to korzystamy z takiej szansy. Budujemy świat wzajemnego szacunku, próbujemy budować rzeczywistość, która jest i wspólna i dobra – zaznaczył rabin Skórka.

2018-02-28 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus porządkuje myślenie o władzy

Niedziela łódzka 19/2018, str. IV

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Po Eucharystii złożono kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza

Po Eucharystii złożono kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza
O królowaniu Chrystusa, które jest wzorem królowania – rządzenia dla tych, którzy mają władzę, mówił w homilii podczas uroczystości 3 maja abp Grzegorz Ryś. – Mamy czasem taką pokusę i chcielibyśmy Chrystusowi narzucić swój własny sposób rozumienia władzy, przeżywania władzy. Chcielibyśmy w Chrystusie chętnie widzieć potwierdzenie naszych wszystkich postaw wtedy, kiedy dochodzimy do takich czy innych rządów. Natomiast korekta musi dokonywać się w inną stronę: Chrystus niemowlę, Chrystus ukrzyżowany Pan, Chrystus w cierniowej koronie – On porządkuje nasz sposób myślenia o władzy, nasz sposób jej przeżywania, nasz sposób jej pełnienia! – podkreślił. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. w łódzkiej archikatedrze, w której uczestniczył biskup luterański, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentarzyści. W świątyni licznie zebrały się też poczty sztandarowe szkół i instytucji państwowych, wojska, harcerzy i środowisk kombatanckich.
CZYTAJ DALEJ

„Madonna z Czereśniami”. Nowy wizerunek Matki Bożej, który ma pobudzić kult maryjny

2026-06-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Włodzimierz Rędzioch

„Madonna z Czereśniami”

„Madonna z Czereśniami”

Celleno to stare miasteczko na północy regionu Lacjum, między Viterbo a jeziorem Bolsena. Jego średniowieczna część została opuszczona w latach 50. XX w. i chociaż to „stare” Celleno jest częściowo zrujnowane, zachowało kilka średniowiecznych budowli oraz zamek.

Miasteczko słynie z produkcji czereśnie i dlatego jest „zbratane” z innym włoskim miasteczkiem znanym z czereśni – Ceresarą, która znajduje się niedaleko Mantui. Ostatnio gmina Ceresara podarowała gminie Celleno szczególny prezent – obraz przedstawiający Matkę Bożą z czereśniami i z Dzieciątkiem Jezus. Czereśnie nawiązują do tradycji rolniczej obu gmin, ale mają też głęboką symbolikę religijną - nawiązują do dawnej tradycji ikonograficznej renesansu, inspirowane Ewangeliami apokryficznymi. Madonnę z czereśniami malowali tak wybitni artyści jak Tycjan i Barocci – obraz Barocciego znajduje się w Pinakotece Watykańskiej, a arcydzieło Tycjan namalowane w latach 1516-1518, obecnie znajdującą się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Czereśnie symbolizują krew Męki Pańskiej, ale także słodycz owoców Raju.
CZYTAJ DALEJ

Filipiny podsumowują szkody spowodowane trzęsieniem ziemi

2026-06-09 16:37

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Filipiny

Vatican Media

W następstwie trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które nawiedziło wyspę Mindanao i sąsiednie prowincje, służby ratownicze odnotowały co najmniej 41 ofiar śmiertelnych i setki rannych. W diecezji Marbel uszkodzeniu uległy niektóre kościoły i budynki kościelne. Caritas Filipiny jest na pierwszej linii frontu, pomagając ludności poprzez bezpośrednią pomoc doraźną. Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zmobilizował personel i wolontariuszy.

Ratownicy opowiadają, że stanęli przed dramatycznym, momentami apokaliptycznym widokiem: wiele szkół, domów i dróg praktycznie już nie istnieje. W wielu rejonach całkowicie zabrakło prądu i łączności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję