Reklama

Niedziela Wrocławska

Relikwie św. Jana Pawła II w Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wrocławskich parafiach

Papież znów z nami

– Święty Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem – mimo że takim samym jak my, to jednocześnie innym. Wyróżniał się swoim zachowaniem, postawą, sposobem bycia i reagowania. W przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Stojąc przy Papieżu, odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa. Był człowiekiem wiary – jego życie to była nieustanna modlitwa – mówił abp Mieczysław Mokrzycki w homilii wygłoszonej w kościele pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu

Wniedzielę Bożego Miłosierdzia parafianie, duchowni i licznie zebrani goście witali abp. Mieczysława Mokrzyckiego w kilku wrocławskich parafiach: Odkupiciela Świata na Polance, św. Michała Archanioła na Muchoborze i św. Anny w Szewcach, gdzie metropolita lwowski zjawił się już rano.

Reklama

Proboszcz parafii św. Anny ks. Mariusz Bąkowski starał się o pozyskanie relikwii od dwóch lat. W tym czasie, z pomocą parafian, wybudował w kościele ołtarz poświęcony Świętemu Papieżowi, gdzie tuż po Bożym Ciele stanie relikwiarz. – Wielkie parafialne święto przeżyliśmy w kościele pomocniczym w Paniowicach – mówił ks. Mariusz – tam zaprosiliśmy abp. Mokrzyckiego i gości, przedstawicieli samorządów z Obornik Śląskich i Wiszni Małej. Parafianie tak pięknie udekorowali domy i ogrody, że arcybiskup myślał, że będzie ślub... A to wszystko dla Jana Pawła II. Pragnienie zrodziło się dawno i dojrzewało – tłumaczył ksiądz proboszcz. To Święty szczególnie mi bliski, może dlatego, że w 1995 r., tydzień przed święceniami kapłańskimi, spotkałem go w Ołomuńcu i poprosiłem o błogosławieństwo na czas kapłańskiej służby. Wtedy pobłogosławił mnie i pomodlił się nade mną, a teraz jest w naszej parafii…

Wzruszeń nie brakowało też na wrocławskiej Polance. Do kościoła Odkupiciela Świata arcybiskup przybył z darem relikwii o godz. 12.30. Uroczystość rozpoczęła się procesją od drzwi świątyni. Po prawej stronie ołtarza na relikwiarz czekał postument ozdobiony biało-czerwonymi kwiatami i wielkim obrazem Papieża.

W homilii abp Mokrzycki wspominał o znaczeniu modlitwy w życiu papieża Jana Pawła II, podkreślał jego wielki szacunek dla każdego człowieka. Wdzięczność za daru relikwii i Eucharystię wyraził proboszcz parafii ks. Andrzej Olejnik. Przypominał też, że erygowana w 1995 r. parafia otrzymała od kard. Gulbinowicza niezwykły dar: krzyż ze spotkania ekumenicznego w Hali Ludowej podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, w którym uczestniczył Ojciec Święty Jan Paweł II.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Sławomir Oder: od początku byłem przekonany o świętości Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Nie minęło wiele lat i dziś widzimy, że są podejmowane próby zakłamania historii życia Jana Pawła II - zauważa postulator w procesie kanonizacyjnym polskiego papieża. Jak dodaje, w dokumentacji procesu nie ma miejsca na „dwuznaczność, wątpliwość czy możliwość podejmowania krytyki” Ojca Świętego. Ks. Sławomir Oder mówił o tym w Wadowicach podczas spotkania „Takim go pamiętamy”, zorganizowanego przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Do spotkania, które najgłębiej zapadło w serce przyszłego postulatora, doszło w Wielki Czwartek 1992 roku. Jan Paweł II w obrzędzie mandatum umył nogi kapłanom, wśród których był ks. Oder. - Był to gest, który do dziś powoduje moje głębokie wzruszenie. To był gest autentyczny, angażował go całego, a ja poczułem się naprawdę jak Piotr, który mówił Jezusowi: „Nie będziesz mi nigdy nóg umywał”. Gest umycia nóg młodemu księdzu był gestem umiłowania kapłaństwa, szacunku dla każdego kapłana - wspominał ks. Oder.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję