Reklama

Na fundamencie prawdy

2018-04-25 11:29

Ks. Paweł Borowski
Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 7

Ks. Paweł Borowski
Prawda jest fundamentem komunikacji – powiedział o. Federico Lombardi SJ

Poszukiwanie prawdy to wyzwanie dla każdego człowieka. Podjęli je uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy – od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”, która odbyła się 17 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów był o. Federico Lombardi SJ, prezes Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI i były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Prawda jest fundamentem komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć – powiedział o. Federico Lombardi SJ podczas briefingu prasowego. Podkreślił także znaczenie prawdy w życiu współczesnego człowieka. Zaznaczył: – Konferencja, w której uczestniczymy, jest bardzo potrzebna i aktualna. I dodał: – Konieczne jest podjęcie dialogu wobec wyzwań, przed którymi stawiają nas dzisiejszy świat i kultura. Zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawisko, którym jest istnienie fake news. Wiadomości wprowadzające w błąd zaprzeczają istocie komunikacji, której założeniem jest przekazywanie prawdy.

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w dobie szybkiego rozwoju środków społecznego przekazu odbiorcy szukają wiadomości, którym mogą zaufać. Informacja musi być zatem rzetelna. Podkreślił, że wielką rolę odgrywają tutaj dziennikarze, którzy powinni być osobami godnymi zaufania. Ich zadaniem jest budowanie wiarygodności. Tylko wówczas wypełnią swoją misję w społeczeństwie.

Wśród prelegentów panelu głównego konferencji, obok o. Lombardiego, byli prof. dr hab. Jacek Kubica – prorektor ds. badań naukowych Collegium Medicum UMK, który mówił o poszukiwaniu prawdy w medycynie, i ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz z Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego UMK, który m.in. zwrócił uwagę, że wiedza jest szczególną cnotą.

Reklama

W swoim wystąpieniu o. Lombardi przypomniał nauczanie Benedykta XVI, który podkreślał, że filozofia i teologia muszą istnieć bez zmieszania i bez rozdzielenia. One mają się wzajemnie uzupełniać. – Rozum musi pozostać otwarty na kwestie prawdy, dobroci, sensu życia i Boga. Musi być otwarty na fascynujący dialog ze współczesnością – stwierdził o. Lombardi. Dodał, że „niebezpieczeństwem w poszukiwaniu prawdy jest presja interesów i użyteczności”.

Prof. Kubica zauważył, że poszukiwanie prawdy czasami wiedzie na manowce i prowadzi do przekraczania pewnych granic, dlatego „dążeniu do prawdy należy nałożyć kaganiec etyki”. Z kolei ks. prof. Mróz wskazał, że trzeba walczyć o jakość wiedzy, a nie o jej ilość. Jeśli straci ona jakość, to stracą na tym wszyscy, wszystkie nauki muszą bowiem ze sobą współpracować. – Potrzebujemy dialogu i współpracy, a nie konfliktu i sporu – powiedział.

Po wygłoszeniu referatów rozpoczęły się panele dyskusyjne w poszczególnych grupach tematycznych. Wśród prelegentów byli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich z całej Polski. W dyskusjach panelowych poruszano zagadnienia nie tylko teologiczne i filozoficzne, ale także medyczne, prawnicze, ekonomiczne, medialne i historyczne. Organizatorzy chcieli, by konferencja była interdyscyplinarnym spojrzeniem na prawdę o Bogu, człowieku i świecie.

***

Krótko

• Akcję telefoniczną „Zadzwoń do posła!” organizuje Fundacja Życie i Rodzina, w której zarządzie zasiada m.in. Kaja Godek. Na stronie: www.zadzwondoposla.pl znajdują się adresy i numery telefonów biur poselskich. Obywatele mogą się skontaktować z politykami według ich okręgów wyborczych i domagać się jak najszybszego podjęcia prac nad projektem „Zatrzymaj Aborcję”.

• W Warszawie 19 kwietnia br. odbyły się uroczystości 75. rocznicy powstania w getcie. – Gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani nie tylko Polaków, lecz także Żydów, polskich obywateli – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – Musimy się skoncentrować na wspólnej historii i prawdzie. Potrzebujemy siebie jak nigdy przedtem – podkreślił z kolei Ronald S. Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów.

• Marek Magierowski – wiceminister spraw zagranicznych został oficjalnym kandydatem na stanowisko ambasadora Polski w Izraelu. Sejm zaopiniuje jego kandydaturę na początku maja br.

• W Sejmie zorganizowali protest członkowie Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

• Polacy optymistycznie patrzą na stan gospodarki. Ponad połowa badanych przez Kantar Public jest zdania, że gospodarka kraju się rozwija; to o 4 proc. więcej niż miesiąc temu. Przeciwnego zdania jest 28 proc. ankietowanych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Oświadczenie ws. rzekomych objawień w Ostrożnem

2019-08-24 08:23

KAI

Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława Polak, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół – informuje biskup łomżyński Janusz Stepnowski w oświadczeniu wydanym w związku z wydarzeniami w Ostrożnem, w diecezji łomżyńskiej.

youtube

W dokumencie opublikowanym na stronie diecezji podkreśla m.in., że Czesława Polak jest osobą świecką, informacje nt. jej rzekomej śmierci i wskrzeszenia są nieprawdziwe a książka nt. objawień w Ostrożnem “Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła.

Publikujemy treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYDARZEŃ W OSTROŻNEM

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni!

Ze względu na coraz częstsze pytania i wątpliwości dotyczące wydarzeń w Ostrożnem, parafia Szumowo, Diecezja Łomżyńska, przekazuję do publicznej wiadomości następujące informacje:

1. Pani Czesława Polak jest osobą świecką, która dnia 30 czerwca 2000 roku na ręce ówczesnego Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka i za jego zgodą złożyła prywatny ślub czystości oraz uzyskała zgodę na noszenie habitu, jako znaku szczególnego osobistego oddania się Panu Bogu.

2. Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół. Według relacji pani Czesławy wizje te nadal trwają, co stanowi zasadniczą trudność w ich analizie i ocenie.

3. Informacja przekazywana przez internetowy serwis video, oparta na słowach pani Czesławy, o jej śmierci i wskrzeszeniu do życia, jest nieprawdziwa. Nie ma żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej śmierć pani Czesławy.

4. Stolica Apostolska nigdy nie odnosiła się do wydarzeń w Ostrożnem, ani do osoby pani Czesławy. Nie wydała też żadnego dokumentu wyrażającego zgodę na jej życie pustelnicze.

5. Książka „Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła, a jej treść nie była konsultowana ani ze mną, ani z Łomżyńską Kurią Diecezjalną. Tym samym publikacja ta nie jest i nie może być „dokumentem” potwierdzającym prawdziwość wydarzeń.

6. Ostrożne, ze względu na licznych wiernych tam udających się, jest i pozostanie szczególnym miejscem modlitwy, a obecność duchowieństwa w Ostrożnem motywowana jest opieką duszpasterską nad wiernymi, a nie wizjami pani Czesławy.

Łomża, 22 sierpnia 2019 r.

N. 944/B/2019

+Janusz Stepnowski Biskup Łomżyński

Ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dożynki parafialne w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-08-25 18:51

Zofia Białas

Tegoroczne trudne żniwa zakończone. Nadszedł dzień radosnego świętowania i dziękczynienia Bogu, Gospodarzowi Świata, za tegoroczne plony.

Uroczystości dożynkowe odbyły się 25 sierpnia. Rozpoczęły się przed Domem Ludowo – Strażackim gdzie uformował się korowód dożynkowy. W korowodzie dożynkowym członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z pięknym, własnoręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym, starostowie dożynek z bochenkiem chleba upieczonym z tegorocznego ziarna oraz koszem tegorocznych owoców i warzyw, orkiestra dęta z Ożarowa, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie, poczty sztandarowe Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie. Na miejsce formowania się korowodu przybył ksiądz proboszcz, organista i ministranci. Tu, przed przejściem do kościoła, ksiądz proboszcz pobłogosławił wieniec dożynkowy, chleb i owoce, dając tym aktem sygnał do radosnego świętowania.

Korowód dożynkowy wraz z księdzem proboszczem udał się do kościoła, gdzie w intencji rolników, ogrodników, sadowników i ich rodzin była sprawowana Eucharystia dziękczynna za szczęśliwe żniwa. Przed ołtarzem wieniec dożynkowy, na stole ofiarnym chleb i owoce.

W homilii nawiązującej do Ewangelii wg św. Łukasza o królestwie Bożym i drodze do zbawienia, rozważając słowa: ”Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam będzie chciało wejść, a nie zdołają…”, ksiądz Sylwester mówił o poszanowaniu Bożego Prawa i nie obieraniu drogi prowadzącej do zbawienia na skróty (szeroka brama). Od chwili chrztu świętego, który włączył nas do królestwa Bożego, kontynuował, mamy obowiązek wobec Boga i bliźnich – mamy wydawać owoce wiary i miłości, strzec się niesprawiedliwości i nie pozwolić by współczesny świat przesłonił nam nasze powołanie do zbawienia.

Po homilii nastąpiło uroczyste poświęcenie wieńca dożynkowego, chleba i owoców - symboli zakończonych żniw.

Dziękując Bogu za udane żniwa, zapowiedź tego, że nikomu nie zabraknie „ chleba powszedniego”, o którym mówimy w codziennej modlitwie „Ojcze nasz…” rolnicy prosili o Boże błogosławieństwo na zbliżający się czas siewu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem