Reklama

Na fundamencie prawdy

Poszukiwanie prawdy to wyzwanie dla każdego człowieka. Podjęli je uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy – od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”, która odbyła się 17 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów był o. Federico Lombardi SJ, prezes Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI i były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 7

Ks. Paweł Borowski

Prawda jest fundamentem komunikacji – powiedział o. Federico Lombardi SJ

Prawda jest fundamentem komunikacji – powiedział o. Federico Lombardi SJ

Prawda jest fundamentem komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć – powiedział o. Federico Lombardi SJ podczas briefingu prasowego. Podkreślił także znaczenie prawdy w życiu współczesnego człowieka. Zaznaczył: – Konferencja, w której uczestniczymy, jest bardzo potrzebna i aktualna. I dodał: – Konieczne jest podjęcie dialogu wobec wyzwań, przed którymi stawiają nas dzisiejszy świat i kultura. Zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawisko, którym jest istnienie fake news. Wiadomości wprowadzające w błąd zaprzeczają istocie komunikacji, której założeniem jest przekazywanie prawdy.

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w dobie szybkiego rozwoju środków społecznego przekazu odbiorcy szukają wiadomości, którym mogą zaufać. Informacja musi być zatem rzetelna. Podkreślił, że wielką rolę odgrywają tutaj dziennikarze, którzy powinni być osobami godnymi zaufania. Ich zadaniem jest budowanie wiarygodności. Tylko wówczas wypełnią swoją misję w społeczeństwie.

Reklama

Wśród prelegentów panelu głównego konferencji, obok o. Lombardiego, byli prof. dr hab. Jacek Kubica – prorektor ds. badań naukowych Collegium Medicum UMK, który mówił o poszukiwaniu prawdy w medycynie, i ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz z Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego UMK, który m.in. zwrócił uwagę, że wiedza jest szczególną cnotą.

W swoim wystąpieniu o. Lombardi przypomniał nauczanie Benedykta XVI, który podkreślał, że filozofia i teologia muszą istnieć bez zmieszania i bez rozdzielenia. One mają się wzajemnie uzupełniać. – Rozum musi pozostać otwarty na kwestie prawdy, dobroci, sensu życia i Boga. Musi być otwarty na fascynujący dialog ze współczesnością – stwierdził o. Lombardi. Dodał, że „niebezpieczeństwem w poszukiwaniu prawdy jest presja interesów i użyteczności”.

Prof. Kubica zauważył, że poszukiwanie prawdy czasami wiedzie na manowce i prowadzi do przekraczania pewnych granic, dlatego „dążeniu do prawdy należy nałożyć kaganiec etyki”. Z kolei ks. prof. Mróz wskazał, że trzeba walczyć o jakość wiedzy, a nie o jej ilość. Jeśli straci ona jakość, to stracą na tym wszyscy, wszystkie nauki muszą bowiem ze sobą współpracować. – Potrzebujemy dialogu i współpracy, a nie konfliktu i sporu – powiedział.

Reklama

Po wygłoszeniu referatów rozpoczęły się panele dyskusyjne w poszczególnych grupach tematycznych. Wśród prelegentów byli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich z całej Polski. W dyskusjach panelowych poruszano zagadnienia nie tylko teologiczne i filozoficzne, ale także medyczne, prawnicze, ekonomiczne, medialne i historyczne. Organizatorzy chcieli, by konferencja była interdyscyplinarnym spojrzeniem na prawdę o Bogu, człowieku i świecie.

***

Krótko

• Akcję telefoniczną „Zadzwoń do posła!” organizuje Fundacja Życie i Rodzina, w której zarządzie zasiada m.in. Kaja Godek. Na stronie: www.zadzwondoposla.pl znajdują się adresy i numery telefonów biur poselskich. Obywatele mogą się skontaktować z politykami według ich okręgów wyborczych i domagać się jak najszybszego podjęcia prac nad projektem „Zatrzymaj Aborcję”.

• W Warszawie 19 kwietnia br. odbyły się uroczystości 75. rocznicy powstania w getcie. – Gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani nie tylko Polaków, lecz także Żydów, polskich obywateli – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – Musimy się skoncentrować na wspólnej historii i prawdzie. Potrzebujemy siebie jak nigdy przedtem – podkreślił z kolei Ronald S. Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów.

• Marek Magierowski – wiceminister spraw zagranicznych został oficjalnym kandydatem na stanowisko ambasadora Polski w Izraelu. Sejm zaopiniuje jego kandydaturę na początku maja br.

• W Sejmie zorganizowali protest członkowie Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

• Polacy optymistycznie patrzą na stan gospodarki. Ponad połowa badanych przez Kantar Public jest zdania, że gospodarka kraju się rozwija; to o 4 proc. więcej niż miesiąc temu. Przeciwnego zdania jest 28 proc. ankietowanych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-04-25 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję