Reklama

Spotkanie ze średniowieczem

2018-04-25 11:30

Organizatorzy
Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 67

Na polanie przed tumską archikolegiatą powstanie obozowisko, w którym przez jeden dzień będzie tętniło średniowieczne życie. Chociaż przez chwilę będzie można poczuć atmosferę tamtych czasów, przybliżyć ludziom tamte realia, pokazać, jak wyobrażamy sobie życie w czasach średniowiecza. Będziesz miał niebywałą okazję zwiedzić obozowisko wczesnośredniowieczne, zobaczyć, jak i co w tamtych czasach się gotowało, w co się ubierano, jak ludzie odpoczywali, jak się bawili tańcem. Odbędą się warsztaty tkackie, bicie pieczęci, pokaz garncarstwa, a także scriptorium średniowieczne, czyli łacińska sztuka kaligrafii. To prawdziwa żywa lekcja historii. Przez cały dzień będzie można zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne osady i czym przed laty zajmowali się ludzie. To święto ma przyciągnąć wielu turystów.

W średniowieczu Księstwo Łęczyckie miało ważny udział w budowie państwa polskiego. Choć czasy te minęły bezpowrotnie, to zapisały się na kartach historii dzisiejszej Łęczycy. Wdzięczność tematu nie pozwala przejść obok niego obojętnie, dlatego Gmina Góra Świętej Małgorzaty, Powiat Łęczycki oraz Miasto Łęczyca będą go mocno eksponować w swoich przedsięwzięciach promocyjnych i wizerunkowych.

III TumJest

ODKRYJ, POCZUJ, SMAKUJ ŚREDNIOWIECZE

1 maja 2018 r.

Reklama

10.30 – Powitanie, rozpoczęcie spotkania ze średniowieczem;

10.40 – Życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa;

11.00 – Tajemnice archikolegiaty – zwiedzanie z przewodnikiem (co godzinę);

11.30 – Gwardia Gryfa – tańce flagowe;

12.00 – Barwy orkiestr strażackich;

12.15 – Konferencja: „Wojciech – napełniony Duchem Świętym”;

12.30 – Wprowadzenie relikwii św. Wojciecha z Gniezna;

12.35 – Uroczysta Msza św. ku czci św. Wojciecha, odnowienie przyrzeczeń sakramentu bierzmowania, modlitwa za Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania niepodległości;

13.30 – Viatores – koncert muzyki średniowiecznej;

14.00 – Gwardia Gryfa – tańce flagowe;

14.30 – Życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa;

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania do św. Wojciecha, zawierzenie mężczyzn św. Wojciechowi;

15.30 – Sztuki kuglarskie, teatr ognia, tańce z flagami;

16.00 – Zakończenie spotkania ze średniowieczem.

Bądźmy razem!

Już 1 maja 2018 r. w prastarym Tumie łęczyckim – tu, gdzie św. Wojciech zostawił swój ślad, chcemy i my być napełnieni Duchem Świętym. Po raz trzeci widzimy się w Tumie.

Połączą nas słowa: Wojciech – napełniony Duchem Świętym. Chcemy być mężni jego mocą. Z nim przemierzać świat. To Duch Święty daje prawdziwe życie, leczy naszą samotność, nieustannie nam towarzyszy i nas prowadzi. To będzie piękna chwila.

Przekażcie zaproszenie dalej, weźcie ze sobą przyjaciół, znajomych, młodych, tych, z którymi chcecie tu być. Bądźmy razem! Czujcie się zaproszeni i do kalendarza wpiszcie koniecznie 1 maja 2018 r. jako dzień naszego spotkania z Jezusem. Musimy wszyscy się spotkać. Musimy wybrać Jezusa. Jest z wami Duch Święty Pocieszyciel.

Zlekceważona ambona

2019-10-08 14:18

Bp Andrzej Przybylski, Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej
Niedziela Ogólnopolska 41/2019, str. 26

Mocno w to wierzymy, że Bóg jest z nami obecny zarówno w słowie, jak i w Eucharystii

Hans/pixabay.com

Jest taka znana anegdota, jak na początku Mszy św. zaczęło coś trzeszczeć w mikrofonie. Odprawiający ksiądz zamiast pozdrowienia wypowiedział uwagę: „Coś jest nie tak z tym mikrofonem!”. „I z duchem twoim” – odpowiedzieli wierni. Jak widać, nie tylko mikrofon może mieć swoje zakłócenia, ale również nasze słuchanie. Papież Franciszek ogłosił Niedzielę Słowa Bożego pewnie też po to, żeby zwrócić nam uwagę, że każda Msza św. jest ściśle związana ze słuchaniem słowa Bożego. Miejscem tej proklamacji jest ambona, nazywana czasem ołtarzem Słowa. Mam wrażenie, że ta część Mszy św. jest niekiedy lekceważona, a przynajmniej traktowana z mniejszym szacunkiem niż Liturgia eucharystyczna. A przecież mocno w to wierzymy, że Bóg jest z nami obecny zarówno w słowie, jak i w Eucharystii. Dzięki Bogu, klękamy jeszcze przed Najświętszym Sakramentem, a w momencie Podniesienia jesteśmy mocno skupieni i często uderzamy się w piersi, skruszeni przed tą najświętszą obecnością Pana. Kiedy natomiast zaczyna się czas czytań mszalnych i homilii, można odnieść wrażenie, że nastąpił czas rozluźnienia. Nie tylko dlatego, że siadamy wygodnie w ławkach. Wydaje się, że zatraciliśmy gdzieś głębokie przekonanie, iż każde z kierowanych do nas słów to prawdziwa mowa Boga, to program na nasze plany, problemy i pytania.

Kiepsko to czasem wygląda z obu stron ambony. Zdarza się, że lektor dopiero szuka właściwego tekstu, nie mówiąc już o tym, że widzi go pierwszy raz przed odczytaniem. Samo zaś czytanie wykonywane jest tak, jakby Pan Bóg nie miał nic ważnego do powiedzenia swojemu ludowi. A i my, księża, potrafimy się czasem zapomnieć i nie wykazujemy nadzwyczajnego skupienia, i za plecami czytających przygotowujemy się już do kolejnych czynności. A jak wygląda ambona od strony słuchających? I tu mamy sporo do naprawienia. W liturgii prawosławnej przed odczytaniem Ewangelii pada wezwanie: „Bądźmy uważni!”. Chciałbym czasem też tak wykrzyknąć przed Liturgią Słowa. Pewnie przerysowuję problem i mam świadomość, że jest dużo kościołów, w których słowo Boże odbiera należną cześć i szacunek, ale tak z miłości do Boga chcę po prostu przypomnieć: kiedy zaczyna się czytanie słowa Bożego – bądźmy uważni, żeby coś złego się nie stało z naszym duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem