Reklama

Spotkanie ze średniowieczem

Na polanie przed tumską archikolegiatą powstanie obozowisko, w którym przez jeden dzień będzie tętniło średniowieczne życie. Chociaż przez chwilę będzie można poczuć atmosferę tamtych czasów, przybliżyć ludziom tamte realia, pokazać, jak wyobrażamy sobie życie w czasach średniowiecza. Będziesz miał niebywałą okazję zwiedzić obozowisko wczesnośredniowieczne, zobaczyć, jak i co w tamtych czasach się gotowało, w co się ubierano, jak ludzie odpoczywali, jak się bawili tańcem. Odbędą się warsztaty tkackie, bicie pieczęci, pokaz garncarstwa, a także scriptorium średniowieczne, czyli łacińska sztuka kaligrafii. To prawdziwa żywa lekcja historii. Przez cały dzień będzie można zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne osady i czym przed laty zajmowali się ludzie. To święto ma przyciągnąć wielu turystów.

W średniowieczu Księstwo Łęczyckie miało ważny udział w budowie państwa polskiego. Choć czasy te minęły bezpowrotnie, to zapisały się na kartach historii dzisiejszej Łęczycy. Wdzięczność tematu nie pozwala przejść obok niego obojętnie, dlatego Gmina Góra Świętej Małgorzaty, Powiat Łęczycki oraz Miasto Łęczyca będą go mocno eksponować w swoich przedsięwzięciach promocyjnych i wizerunkowych.

III TumJest

ODKRYJ, POCZUJ, SMAKUJ ŚREDNIOWIECZE

Reklama

1 maja 2018 r.

10.30 – Powitanie, rozpoczęcie spotkania ze średniowieczem;

10.40 – Życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa;

Reklama

11.00 – Tajemnice archikolegiaty – zwiedzanie z przewodnikiem (co godzinę);

11.30 – Gwardia Gryfa – tańce flagowe;

12.00 – Barwy orkiestr strażackich;

12.15 – Konferencja: „Wojciech – napełniony Duchem Świętym”;

12.30 – Wprowadzenie relikwii św. Wojciecha z Gniezna;

12.35 – Uroczysta Msza św. ku czci św. Wojciecha, odnowienie przyrzeczeń sakramentu bierzmowania, modlitwa za Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania niepodległości;

13.30 – Viatores – koncert muzyki średniowiecznej;

14.00 – Gwardia Gryfa – tańce flagowe;

14.30 – Życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa;

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania do św. Wojciecha, zawierzenie mężczyzn św. Wojciechowi;

15.30 – Sztuki kuglarskie, teatr ognia, tańce z flagami;

16.00 – Zakończenie spotkania ze średniowieczem.

Bądźmy razem!

Już 1 maja 2018 r. w prastarym Tumie łęczyckim – tu, gdzie św. Wojciech zostawił swój ślad, chcemy i my być napełnieni Duchem Świętym. Po raz trzeci widzimy się w Tumie.

Połączą nas słowa: Wojciech – napełniony Duchem Świętym. Chcemy być mężni jego mocą. Z nim przemierzać świat. To Duch Święty daje prawdziwe życie, leczy naszą samotność, nieustannie nam towarzyszy i nas prowadzi. To będzie piękna chwila.

Przekażcie zaproszenie dalej, weźcie ze sobą przyjaciół, znajomych, młodych, tych, z którymi chcecie tu być. Bądźmy razem! Czujcie się zaproszeni i do kalendarza wpiszcie koniecznie 1 maja 2018 r. jako dzień naszego spotkania z Jezusem. Musimy wszyscy się spotkać. Musimy wybrać Jezusa. Jest z wami Duch Święty Pocieszyciel.

2018-04-25 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję