Reklama

Niedziela Częstochowska

Poznawać i głosić Słowo Boże

W obchodzony w Polsce Tydzień Biblijny wpisały się odbywające się 18 kwietnia w całym kraju etapy diecezjalne 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Niedziela częstochowska 17/2018, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

tydzień biblijny

Archiwum Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Laureaci Konkursu Wiedzy Biblijnej z katechetami i organizatorami

Głównym celem biblijnych zmagań adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest „spotkanie” młodych z Bożym Słowem.

Finał w archidiecezji częstochowskiej zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, którą celebrował bp Andrzej Przybylski. – Słowo Boże jest po to, byśmy poznali Chrystusa i głosili Go, nie własną mocą, lecz mocą Ducha Świętego. Słowo jest po to, by nas przemieniało – mówił Ksiądz Biskup. Wskazywał na Obraz Jasnogórski, na którym Jezus trzyma w dłoni Biblię. – On chce nam dać Słowo i przypomnieć, że jest Słowem.

Część pisemna i ustna etapu odbywała się u podnóża Sanktuarium, w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Przewodniczącym komisji konkursowej był paulista, ks. Bogusław Zeman, członek zespołu redakcyjnego polskiego tłumaczenia Pisma Świętego, wydanego przez Edycję św. Pawła. To właśnie ta Biblia jest tekstem źródłowym konkursu.

Reklama

Zakres merytoryczny obejmuje w tym roku: Księgę Psalmów, List do Galatów i List do Filipian wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Tegoroczny wybór ksiąg nawiązuje do programu roku duszpasterskiego poświęconego Duchowi Świętemu i zachęca do odkrywania Jego darów i owoców w życiu osobistym i społecznym.

– Konkurs pomógł nam odkryć, że czytanie Biblii zmienia życie i że trzeba podczas lektury wzywać Ducha Świętego – powiedzieli Kacper i Karol z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.

– Słowo Boże jest aktualne w życiu młodych także dziś, choć czytają je nie tylko w wersji papierowej, ale poprzez aplikacje na smartfonach. Jednak tylko forma się zmieniła, bo człowiek pozostaje taki sam, ze swoimi pytaniami, problemami i grzechami – powiedział Bogdan Oset, katecheta z IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie, który od 22 lat przygotowuje uczniów do udziału w Konkursie.

Reklama

– Każdy, kto czyta Słowo Boże, jest wygrany – przypomniała Gabriela Szczygłowska, opiekun uczniów z I LO im. Feliksa Fabiańskiego w Radomsku, która dumna jest nie tyle z rezultatów swoich podopiecznych, co z faktu, że Biblia jest dla nich Księgą, którą pragną poznawać i medytować.

W archidiecezji częstochowskiej konkurs biblijny cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, co stanowi potwierdzenie fenomenu, jakim bez wątpienia jest Pismo Święte. Trójka najlepszych reprezentować będzie archidiecezję częstochowską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie. Są to: Oskar Turek z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie (I miejsce), Sandra Stasik z I LO w Częstochowie (II miejsce) i Krystian Stacherski z I LO w Radomsku (III miejsce). Pozostałe miejsca zajęli: Maciej Szymkiewicz z II LO w Radomsku, Karol Knopik z Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, Adrian Żurek z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie i Mateusz Olejnik z II LO w Radomsku.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w biblijne dzieło poprzez różnoraką pomoc i ufundowanie nagród. Są wśród nich: ks. Grzegorz Szumera – rektor WSD w Czestochowie, o. Tomasz Tlałka – paulin, ks. Ryszard Umański – asystent oddziału częstochowskiego „Civitas Christiana”, posłowie RP – Szymon Giżyński i Konrad Głębocki, senatorowie RP – Ryszard Majer i Artur Warzocha, europoseł Jadwiga Wiśniewska, Zakłady Produkcyjne Grupa INCO w Koniecpolu – dyr. Wojciech Garbacik, VIT-VERIT w Częstochowie – Zbigniew Kotlarek, Edycja św. Pawła, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Jasna Góra, Akcja Katolicka – Artur Dąbrowski oraz Anna Przewłocka i Jerzy Domagała.

2018-04-25 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie są obojętni na los człowieka

[ TEMATY ]

życie

konkurs

pro‑life

ks. Łukasz Romańczuk

Kadr z etiudy konkursowej przygotowanej przez uczniów z Jordanowa Śląskiego

Uczniowie klasy V "a", ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jordanowie Śląskim, zdobyli wyróżnienie za etiudę pt: "Nie bądź obojętny" w ramach XVI Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. 

Etiuda przygotowana przez uczniów z Jordanowa Śląskiego podejmowała problem przemocy w rodzinie. Opowiada ona historię dziewczynki, która nie jest rozumiana przez swoją mamę, co prowadzi do pobicia, a w konsekwencji do śmierci dziecka. W etiudzie pojawiają się osoby, które wykazują się brakiem zainteresowania problemem głównej bohaterki. Maja Michalkiewicz, odtwórczyni głównej roli powiedziała: "Przez tę pracę konkursową chciałam przekazać, że bicie dzieci przez rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem i może doprowadzić nawet do tragedii."

Praca jest dziełem uczniów całej klasy, którzy oprócz etiudy przygotowali także na konkurs audycje radiową oraz prace plastyczne.

Na konkurs wpłynęło ponad 1100 prac w trzech kategoriach, literackiej, plastycznej, multimedialnej

Jak zaznaczają organizatorzy konkursu: "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem talentów młodych konkursowiczów, którzy wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu. W przesłanych pracach można było dostrzec refleksję nad wartością życia i godnością człowieka. Podejmowane były tematy trudne, takie jak: trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci. Daliście nam konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life. Pokazaliście, że wartość ludzkiego życia jest dla Was niezwykle ważną kwestią. Za takie podejście, bardzo dziękujemy!

Udział w konkursie tak licznej grupy osób pokazał, że dzieciom nie jest obojętny los człowieka, nawet tego najmniejszego i bezbronnego. 

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: w powiatach, gdzie wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą większe obostrzenia

2020-08-06 07:28

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. W tej chwili takich powiatów jest ok. 20 - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powiaty wytypowano na podstawie analizy wzrostu zachorowań i ich dynamiki. Szczegóły, jak przekazał szef MZ, zostaną zaprezentowane podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach" - wskazał w rozmowie z PAP minister Szumowski.

Zaznaczył, że w wielu miejscach np. na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach, gdzie mimo iż przebywa dużo turystów nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań. Niestety - jak wskazał - na południu Polski: na Śląsku, w Małopolsce czy ostatnio w Wielkopolsce i na Podkarpaciu, są powiaty, gdzie te wzrosty są bardzo duże.

"W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek" - zapowiedział.

Minister podkreślił, że do epidemii trzeba podchodzić poważnie. "Te czasowe obostrzenia mam nadzieję, że spowodują ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i dadzą szanse, by powiaty wróciły do średniej krajowej zachorowań" - wskazał.

Szumowski poinformował, że powiaty, gdzie będą większe restrykcje zostaną podzielone na dwie kategorie: z większymi i mniejszymi obostrzeniami. Będzie to zależne od skali wzrostu zachorowań. "Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent" - zaznaczył.

Sytuacja w powiatach - jak podkreślił szef MZ - będzie poddawana bieżącej analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji. Działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w kraju wróciła do stabilnego stanu - dodał Szumowski. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ par/

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś o Maryi w ujęciu ekumenicznym

2020-08-06 14:27

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Wspólnota Chemin Neuf

ks. Paweł Kłys

- Gdyby w Kościele katolickim było właściwe rozumienie kultu Matki Bożej, to unikalibyśmy wielu nieporozumień z braćmi i siostrami z innych Kościołów. Moglibyśmy łatwo wytłumaczyć w co wierzymy, a w co nie, co praktykujemy, a co nie! W Kościele katolickim nikt nie stawia znaku równości pomiędzy kultem Boga, a kultem świętych. Kultem Jezusa, a kultem Maryi! Nawet jeśli formy tego kultu są bardzo rozbudowane i bogate, jest świadomość, że to nie jest to samo! – tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

O Maryi w ujęciu ekumenicznym mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Summer School – zorganizowanej przez Międzynarodową Katolicką Wspólnotę Cehmin Neuf w Łodzi. Łódzki pasterz odnosząc się do tekstów biblijnych z ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza wskazał na Maryję, jako Służebnicę Pańską, która poprzez swoje FIAT stała się Matką Wcielonego Słowa.Wskazując na historię doktryny metropolita łódzki przywołał Sobór Efeski, w czasie którego został zatwierdzony Maryjny tytuł Theotokos – Bogarodzica. Przypomniał historyczne spory jakie zostały wywołane w Kościele na przestrzeni wieków a które związane były z różnym pojmowaniem kultu zarówno świętych jak i Najświętszej Maryi Panny.

- Jest kult, który się nazywa latreia – to jest kult adoracji i on się odnosi wyłącznie do Bożej natury! Możesz adorować Najświętszy Sakrament. Możesz adorować krzyż, bo on nas odsyła do Jezusa Chrystusa. Nie adoruje się świętych, nie adoruje się Maryi, tym bardziej nie adoruje się wizerunków, nie adoruje się relikwii. Jest inny kult, który z greckiego – po łacinie nazywa się dulia – kult czci i szacunku. Gdy chodzi o Maryję – z racji na to Jej wyjątkowe miejsce jakie jest w Kościele, w dziele zbawienia – używa się określenia hyperdulie – czci większej, ale dalej jest kultem czci wyjątkowej, ale nie adoracji! – zauważył w swojej konferencji metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję