Reklama

Muzyczne Sacrum na głosy i instrumenty

Przez miesiąc Warszawa będzie nieformalną stolicą muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Melomanów czeka blisko 60 wydarzeń, które połączy wspólny mianownik – postać salzburskiego mistrza. Tygodnik „Niedziela” objął to bezprecedensowe w skali światowej wydarzenie patronatem medialnym.

Festiwal rozpocznie się 16 czerwca br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Wielką Galą Operową, której gwiazdą będzie Verónica Cangemi, światowej sławy argentyńska sopranistka. Wraz z nią zaśpiewa baryton Artur Janda, a akompaniować będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Koncert poprowadzi brazylijski dyrygent – José Maria Florencio.

Niespełna miesiąc później Festiwal Mozartowski zwieńczy gala, która odbędzie się14 lipca w Teatrze Polskim w Warszawie. Poprowadzi ją od pulpitu Marcin Sompoliński, wybitny znawca muzyki barokowej i epoki klasycyzmu. W ramach festiwalu 13 lipca zagra w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie jeden z najsłynniejszych skrzypków naszych czasów – Giuliano Carmignola. Z gwiazd światowego formatu posłuchamy również Charliego Siema, Charlesa Owena, Huberta Rutkowskiego, Sijii Ma i Kwartetu Camerata. Równie ciekawie wypada w tym roku lista mistrzów i mistrzyń batuty, którzy staną za dyrygenckim pulpitem. Obok wymienionych wcześniej Brazylijczyka i Sompolińskiego będą to: Monika Wolińska, Agnieszka Franków-Żelazny, Benjamin Bayl i Paweł Kotla. W programie festiwalu nie zabraknie oczekiwanych zawsze przez miłośników oper, w tym koronnych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta: „Wesela Figara”, „Cosi fan tutte”, „Czarodziejskiego fletu”, „Łaskawości Tytusa” i „Uprowadzenia z seraju”.

Każdorazowo, od blisko trzydziestu lat istnienia Festiwalu Mozartowskiego, wielkim zainteresowaniem cieszą się koncerty oratoryjne. Tym razem w świątyniach stolicy rozbrzmiewać będą: „Requiem”, Msza c-moll i Msza koronacyjna. Pierwszego posłuchamy dwukrotnie: 29 czerwca i 8 lipca (kościół seminaryjny przy Krakowskim Przedmieściu). Napisana na koronację obrazu Matki Bożej w Salzburgu Msza koronacyjna zostanie wykonana 22 czerwca (bazylika archikatedralna w Warszawie). 1 lipca w kościele seminaryjnym zabrzmi Msza c-moll.

Reklama

W tym roku bogato jak nigdy dotąd będzie reprezentowana mozartowska kameralistyka, przez co zapowiada się wielkie, trwające blisko miesiąc, święto pięknej muzyki, pochwała kompozytorskiego geniuszu Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Szczegółowy program festiwalu oraz bilety dostępne są na stronie: www.operakameralna.pl .

Piotr Iwicki
Muzyk, publicysta

2018-06-06 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję