Reklama

reportaż – zapowiedź

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 40

Krzysztof Tadej

Abp Sawa i abp Jerzy podczas uroczystości inauguracji nowej siedziby Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego

Redakcja Ekumeniczna TVP zaprasza na premierę reportażu pt. „Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego”.

To opowieść o działalności prawosławnych kapłanów w Wojsku Polskim: o najciekawszych i najtrudniejszych sytuacjach, które ich spotykają – o działalności m.in. w czasie misji wojskowych w Afganistanie – i o tym, co jest najpiękniejsze i najważniejsze w pełnieniu posługi prawosławnych kapelanów w wojsku.

Reportaż przybliża historię powstania Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz przedstawia najważniejsze jego postacie, m.in. naczelnego kapelana, protoprezbitera Szymona Fedorońca, który w 1940 r. zginął w Katyniu. W reportażu znajdują się również wspomnienia o abp. Mironie Chodakowskim – prawosławnym ordynariuszu wojskowym, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 r.

Reklama

Widzowie zobaczą ponadto fragmenty niezwykle ważnej, historycznej uroczystości inauguracji nowej siedziby Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem wielu przedstawicieli służb mundurowych i zagranicznych delegacji.

W reportażu wypowiadają się: abp Sawa (prawosławny metropolita warszawski i całej Polski), abp Jerzy Pańkowski (prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego), ks. płk Aleksy Andrejuk (zastępca prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego), ks. płk rez. Michał Dudicz (kanclerz Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego), ks. kmdr Daniel Popowicz (prawosławny dziekan Marynarki Wojennej), ks. mjr Łukasz Godun (proboszcz prawosławnej parafii wojskowej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie). O współpracy z Prawosławnym Ordynariatem Wojska Polskiego opowiadają bp gen. bryg. Józef Guzdek (biskup polowy Wojska Polskiego) i bp płk Mirosław Wola (ewangelicki biskup wojskowy).

„Moim zdaniem, ta współpraca trzech kapelanów: ewangelickiego, prawosławnego i biskupa katolickiego jest wzorcowa. Wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy, jesteśmy razem. Dlaczego? Dlatego że niesiemy tego samego Chrystusa, niesiemy te same wartości ewangeliczne żołnierzowi. Owszem, różni się nasza liturgia, ale istota jest ta sama. Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem, i Odkupicielem – i chcemy tę prawdę przekazywać żołnierzowi” – powiedział bp Guzdek.

Emisja:
7 sierpnia 2018 r. w TVP 2, godz. 7.00. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

2018-08-01 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekret Stolicy Apostolskiej ws. Mszy Świętej na czas pandemii

2020-04-03 12:42

[ TEMATY ]

Watykan

liturgia

pixabay.com

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zezwalający na możliwość odprawiania Mszy Świętej na czas pandemii wraz ze specjalnym formularzem mszalnym.

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwala na możliwość odprawiania specjalnej Mszy Świętej błagalnej w intencji ustąpienia pandemii, we wszystkie dni, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, dni Oktawy Wielkanocnej, wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, Środy Popielcowej i Wielkiego Tygodnia, przez cały czas trwania pandemii.

Dekret, jak w nim czytamy, jest odpowiedzią na prośby, które wpłynęły do Kongregacji. „Nie ulękniesz się zarazy, co idzie w mroku (por. Ps 90, 5-6). Te słowa psalmisty to zaproszenie do okazania wielkiej ufności w wierną miłość Boga, który nigdy nie opuszcza Swego ludu w czasie próby”– czytamy w dokumencie.

Do Dekretu załączony jest formularz mszalny. W modlitwie zawarte są m.in. prośby o wieczne życie dla zmarłych, pociechę dla płaczących, uzdrowienie dla chorych, pokój dla umierających, siłę dla tych, którzy poświęcają się w służbie zdrowia oraz o ducha mądrości dla sprawujących władzę i o odważną życzliwość wobec wszystkich dla każdego z wiernych.

Formularz mszalny „W czasie epidemii” został przesłany do Konferencji Episkopatów krajowych przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dn. 30.03.2020 (Prot. N. 156/20). Wpisuje się on do grupy formularzy „Mszy w różnych potrzebach” (Część II: „W różnych okolicznościach życia publicznego”). Polskie tłumaczenie zostało zatwierdzone przez Kongregację w dn. 3 kwietnia 2020.

Tego formularza mszalnego można używać zgodnie z rubryką wstępną w czasie przed Niedzielą Palmową 2020, a potem dopiero w pierwszy wolny dzień po Oktawie Wielkanocy czyli 20 kwietnia.

Kolor liturgiczny na tę Mszę, zgodnie z Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego 347, to fioletowy, ponieważ formularz ma charakter pokutny.

Odnośnie do prefacji Kongregacja nie podała normy, jednak zgodne z rubryką odnośnie mszy w różnych potrzebach, najlepiej jest przyjąć jednolite rozwiązanie i stosować V Modlitwę Eucharystyczną – C (Chrystus wzorem miłości), na którą wskazuje rubryka łacińska (Appendix ad Ordinem Missae, Prex Eucharistica pro variisnecessitatibus IV (Iesuspertransiensbenefaciendo), Mszał Rzymski 2008 s. 702). W dodatkowej korespondencji z Kongregacją udało się otrzymać informację (w dn. 03.04.2020), że jeśli używa się innej modlitwy eucharystycznej, można użyć pierwszej prefacji o Męce Pańskiej (nr 17) lub prefacji o Krzyżu świętym (nr 50).

Czytania z formularza „W okresie trzęsienia ziemi” nie są obowiązkowe, można użyć czytań z dnia.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Zobacz zdjęcia: Gorzów rok po śmierci papieża
CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję